Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Nehéz szakon tanuló egyetemist...

Nehéz szakon tanuló egyetemisták! Hogyan osztjátok be az időtöket?

Figyelt kérdés

Olyan sokan írják itt, hogy orvosin, mérnökin, jogon, egyéb kemény szakokon is van idejük bulizni, barátokra, párkapcsolatra, olvasni, meg tulajdonképpen mindenre, mégis 5ösök. Én meg a 3,9-ért is széttanulom az agyam, semmire nincs időm, és teljes idegroncs vagyok szorgalmi időszak végére. Nagyon sok órám van, amik nagyon lefárasztanak, de az egyetemhez közel lakom, tehát az ingázással nem megy az időm. Mégis sokszor éjszakába nyúlóan tamulok minimális szabadidővel, és előrehaladott koffeinfüggőséggel. Mit rontok el? Ti hogyan csináljátok, hogy mindenre van időtök, energiátok?

(másodéves BME-s leszek)



2018. aug. 18. 21:37
 1/6 anonim ***** válasza:
81%

Jól kell beosztani az időt, főleg a Bme-n.

Sőt továbbmegyek, többen még dolgoznak is az egyetem mellett.


A másik dolog, hogy szelektálni kell. A tölteléktárgyakra kevesebb időt kell fordítani.


Az is hasznos, ha a szaktársakkal összeültök, és átbeszélitek a szakmai dolgokat.


Ezen túl igen fontos az is, hogy miből készülsz, milyen segédanyagból. Egy jó segédanyag, legyen az akár könyvtári szakirodalom, tanszék által összeállított jegyzet, vagy a hallgatók által kidolgozott dokumentáció, nagyban megkönnyíti a felkészülést.


Hasonlóan nagy előny, ha van saját kézi jegyzeted az előadások és gyakorlatok/laborok anyagából.


Különösen mérnöki karokon fontos ez utóbbi, ha valaki szépen tud jegyzetelni, jó ábrákat csinál, akkor abból sikeresen fel tud készülni a zh-ra, vizsgára.


Fontos az is, kitől tud az ember szakmai segítséget kérni, ha elakad valamiben.

Szoktak lenni zh-k, vizsgák előtt felkészítő konzultációs alkalmak. Ezeken érdemes részt venni, és ott is jegyzetelni.


Még meg kell említeni a szakosztályokat. Onnan is sok ismeretanyagot fel lehet szedni gyakorlati szinten is, ami a későbbiekben is nagy előny lehet.



Persze ezek csak támpontok a lehetőségekről, hozzájárulnak a sikeres tanulmányokhoz.

Ennek ellenére az önálló tanulás, szorgalom, a befektetett szellemi munka nem mellőzhető.


Akik pl. mérnökin jól teljesítenek, egészen biztos, hogy éjszakákba nyúlóan csinálják a műszaki rajzokat gépelemekből, készítik a házi feladatokat mechanikából, stb. De ez a képzés és a szemléletformálás része. Van aki bírja, van aki nem.

A jó időbeosztás viszont kulcs az egészhez.


Meg persze az is, hogy milyen a hozzáállás. Érdekli -e a hallgatót az a szak, ahová jelentkezett.

Hajlandó -e plusz szellemi munkát befektetni a jobb megértés reményében.


Van, akiben kellő szorgalom van, másokban kevesebb. Több tényező játszik együttesen.



Akik vidékiek, azoknak többlet teher az egyetemváros megszokása is, a környezet elfogadása.

Még egy: a szakmai kör kialakítása sem elhanyagolható.


Továbbmegyek, a Bme-n elég sokan készítenek TDK munkát is, ami szintén sok időt emészt fel. De összességében, ha együtt tekintjük ezeket, akkor a plusz befektetett szellemi munka megtérül még az egyetemi évek alatt is, mert pozitív visszacsatolásként fog megjelenni.

2018. aug. 18. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Szorgalmi időszakban általában semmit nem tanulok, csak bejárok az előadásokra. A ZH-k előtt 3 nappal nekiállok készülni, olyankor ezt úgy kell érteni, hogy minden nap 20 órákat vagyok fent, ilyenkor csak az a cél, hogy meglegyen a 2-es. Aztán a szorgalmi időszak végén nekiállok tanulni, ez bőven elegendő ahhoz, hogy egy minimum 4-est összeszedjek a könnyebb tárgyakból, a nehezebbekből pedig 2-es a cél, de ha mellette sok a könnyű tárgy és van idő készülni rájuk, akkor a 3-4-es is simán megoldható.
2018. aug. 19. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
23%
Én egyszerre egy tárgyra készülök mindig...beosztom a tételeket, hogy egy nap mennyit kell haladnom, ismétlek és vizsgázok! Vizsgaidőszakban osztom be az időm...szorgalmiban csak olvasgatom meg lelkileg készülök a vizsgaidőszakra! Mégis ötösök? :-) Már aki......100 hallgatóból ha 1 vagy 2 ember az akinek valóban olyanok a képességei, hogy lazul egész szorgalmiban és vizsgaidőszakban valóban 2-3 nap alatt jelesre elsajátítja akár az 500 oldalas tananyagot...a többiek úgy ötösök hogy tanulnak szeptembertől folyamatosan :-) A lényeg nem szabad pederasztára emelni az egyetemet.....
2018. aug. 19. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
84%
Én orvosis vagyok, de messze nem vagyok mindenből 5-ös :D Vannak jó képességű diákok, akik odafigyelnek előadásokon, gyakorlatokon és annyira jól megjegyeznek mindent, hogy kb már tanulniuk sem kell, sz@rnak az egészbe, a zh előtti 3 napon elolvassák az anyagot és megírják max pontosra. A valóságban náluk többen vannak a hozzám hasonlóak, akik folyamatosan, hétről-hétre tanulnak, vizsgaidőszakban pedig reggeltől-estig minden nap, de csak átlagos képességűek és csak a szorgalmuknak köszönhetik, hogy nem bukdácsolnak (nekem pl így van 3,5 körüli átlagom). Mindenkinek más a stratégiája, nekem pl nem megy, hogy egyszerre csak egy tárgyra koncentráljak (kivéve vizsgaidőszakban), mert nem szeretek semmivel sem lemaradni. Nyilván számonkérések előtt többet tanulok az adott tárgyból, de mindig odafigyelek arra, hogy a többivel se maradjak le. Nem vagyok egy nagy bulizós, szociális ember, de azért amikor mondjuk a következő 1-2 héten nincs semmi számonkérés, akkor be szoktam iktatni egy-egy mozit, színházat, más programot a barátnőimmel vagy egy-egy filmezős délutánt egyedül, mert tényleg könnyű idegroncsként végezni, ha soha nem kapcsolódik ki az ember. Én főleg vizsgaidőszakban tapasztaltam, hogy semmi jóra nem vezet, ha hetekig, hónapokig csak tanulsz, a fáradtságot koffeinnel nyomod el, szerintem sokkal jobb (és tanulás szempontjából sokkal hatékonyabb), ha odafigyelsz arra, hogy minden este legalább 8 órát aludj, ha fáradt vagy, akkor kávé helyett dőlj le egy fél órára, szánj napi 1 órát futásra, sétára, fagyizásra, házimunkára vagy bármi más programra, ahol nem a tanuláson jár az agyad. Ördögi körbe kerülsz, ha hulla fáradtan is csak tanulsz tovább, mert nem fogsz tudni koncentrálni és hatékonyan tanulni, ez csak frusztrálni fog és még kevésbé leszel összeszedett.
2018. aug. 19. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
74%
#4 vagyok, még van egy kis idő a nyárból, azt ajánlom, hogy szokj le a kávézásról. Ismerős, mikor folyamatosan fáradt vagy, hiába kávézol, de minél inkább rászoksz, annál rosszabb lesz. Nem kellemes a leszokás, pár napig hulla fáradt leszel, fájni fog a fejed, de utána érezni fogod, hogy mennyivel jobb, ha kipihenten kelsz fel reggel, nem úgy, hogy már akkor hulla fáradt vagy, ameddig meg nem iszod a reggeli kávéd.
2018. aug. 19. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
60%

#5-el egyetértek, én is most nyáron szoktam le a kávéról, hát nem volt egyszerű de muszáj volt. Napi 2 kávét ittam de ha egész nap bent voltam az egyetemen akkor a délutáni/esti előadásokon/gyakokon már minden bajom volt, nem is bírtam figyelni. 400 forintot pedig nem vagyok hajlandó kiadni minden nap egy kávé miatt.


Egyébként a lényeg az, hogy jól oszd be az idődet és HATÉKONYAN tanulj. Olvass utána különböző tanulási módszereknek és tapasztald ki, hogy neked melyik válik be a legjobban. Én pl ha csak simán leültem egy jegyzettel tanulni akkor elment egy csomó időm azzal, hogy kiemeltem a lényeget és megpróbáltam szóról azóra megtanulni és csak akkor haladtam tovább, ha már egy részt fel tudtam mondani. De a végére alig maradt meg valami és rengeteg időm el is ment. Muszáj volt változtani ezen.

Nekem ez vált be: Szorgalmi időszakban bent vagyok az összes előadáson és JEGYZETELEK is. Ha pl van olyan tárgy aminek tényleg semmi haszna akkor vagy beülök a könyvtárba vagy ha van katalógus akkor ilyenkor bent az órán előveszek egy gyakorlati jegyzetet mert nálunk minden gyakorlatra készülni kell. Ilyenkor kiemelem a lényeget és egyszer átolvasom. Ezen kívül ilyenkor szoktam még az aznapi előadásokon készült jegyzeteimet átolvasni, ha valamit már akkor nem értek, akkor bejelölöm, hogy tudjam hogy mit kell legközelebb megkérdezzek. Néha csak megtervezem, hogy mikor mit kell még a héten elintéznem. Nem szeretem ha feleslegesen kell a 1,5 órát végigülni.

Ha este hazaérek akkor hétközben már nem ülök le tanulni, csak a következő napi gyakorlati jegyzetet olvasom át 1-2x. Péntekenként mindíg hamar végzek, ilyenkor és a hétvégén szoktam csak ténylegesen tanulni. Egy tárgyra 30-40 perc intenzív tanulást szánok, nincs közben telefont, tv, beszélgetés, csak a tanulás. Utána 10-20 perc szünet. Ezt sem egyhuzamban szoktam, hanem 2-3 órát délelőtt és ugyanennyit délután ha nincs semmi programom. Ha van akkor másképp időzítem a dolgokat. Átolvasom az adott témát kétszer, megpróbálom felidézni, majd átolvasom mégegyszer és megint visszamondani. Ha letelik az idő, haladok tovább.

Általában heti 2-3x járok sportolni és 2x szakmai gyakorlatra. Hétköznap esténként a családommal és a kutyáimmal vagyok, nálunk az a szokás, hogy a nappaliban ülünk, mindenki csinalja a saját dolgát és közben beszélgetni szoktunk, ilyenkor szoktam az aznap írt jegyzeteimet átolvasni. Az egyetemen kívüli barátaimmal csak kb 2 havonta szoktam találkozni, bár van hogy pont úgy jön ki a lépés, hogy több társasággal is ugyan azon a hétvégén van találkozó de ilyenkor elengedem a tanulást, néha lazítani is kell. Nekem olvasásra csak utazás alatt jut időm, illetve elalvás előtt 10 perc mert mindíg beájulok.

Szorgalmiidőszak végén már nekiállok az első 2-3 vizsgára rendesen készülni, a tételsor szerint haladok, az alapot a saját jegyzeteim adják, melléveszem a kidolgozott tételsort ha van, és a könyvet is. Régen ezekből mindíg csináltam egy összesített jegyzetet de rengeteg idő ment el vele. Szóval most már csak simán több forrásból tanulok, ha valami fontos azt kiírom kis kártyákra, sokszor használok tanulókártyát is. A csoportos tanulás nekem pl nagyon bevállt de csak ritkán tudunk összeülni, mert általában mindenkinek más az időbeosztása, más sorrendbe veszi fel a vizsgákat, főként csak zh-k előtt szoktunk együt tanulni. Vizsga előtt 2 napok hagyok ismétlésre de ez általában nem jön össze mert sokszor megcsúszok az idővel, ezen még javítanom kéne. Minnél többször ismételsz, annál jobban marad meg az anyag hosszútávon. Nem szabad kihagyni.

A vizsgaidőszak brutális mert sajnos nagyon sokat halogatok és elcsúszok a beosztással, így mindíg tologatom a vizsgáimat (sose csináld, saját magaddat szivatod meg). Vizsgaidőszakban is igyekszem 2x járni gyakorlatra, a sprot ilyenkor ki szokott maradni.


Bocsi elég hosszú lett de ez a lényeg:

Előadásokon jegyzetelj

Rövid, kb 30 perces intervvalumokban tanulj, utána legyen rövid szünet

ISMÉTELJ, ha kell 2-3x is, hidd el sokkal hatékonyabb

Csinálj időbeosztást, és próbáld meg betartani

Mindig legyen időd a hobbidra, pihenésre, szórakozásra legalább a hétvégéken. Mégha zh/vizsga előtt is vagy, az egyik hétvégi nap 2-3-4 órának bele kell hogy férjen az idődbe, különben nagyon hamar ki fogsz égni.

2018. aug. 20. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!