Mi a különbség a sokaság és a minta között?
A sokaság mindazon elemek halmazát jelenti, amelyekre statisztikai következtetés irányul. A minta pedig az, amikor kizárólag különféle mintavételi eljárással kiválasztott elemeit vizsgáljuk a sokaságnak, majd a minta eredményei alapján következtetünk a teljes sokaságra.
Pl. ha a magyar választópolgárokat vizsgálom:
Sokaság: az összes magyar választópolgár
Minta: a magyar választópolgárok egy kis hányada
Van egy osztályban 30 gyerek. Egy nap a védőnő leméri az összes gyerek magasságát, és kiszámolja, hogy az osztály átlagmagassága 160 cm.
A szórás azt mutatja meg, hogy mekkora az egyes gyerekek magasságának a 160 cm-es átlagtól való átlagos eltérése. Azaz, például a gyerekek valójában mind kb egyforma magasok (155 és 165 cm között például), vagy vannak 135 centisek és 190 centisek is (azaz nagy az átlagos eltérés azaz a szórás). Ezt jelöljük szigmával.
A másik eset, hogy éppen óra van, ezért a védőnő csak kihív például 4 gyereket az osztályból, és őket méri csak le. Ez a 4 fő a minta, és náluk is kijön valamilyen átlag, ami mondjuk 157 cm mert pont alacsonyabb gyerekeket sikerült kihívnia a teremből. Persze ennek a négy adatnak is van szórása, azaz az is lehet, hogy a kihívott 4 gyerek 156, 157, 157, 158 cm magasak; vagy pedig 135, 140, 174, 179 cm magasak (azaz nagyobb a minta szórása). Az elv ugyanaz, ezt a szórást csak azért jelöljük kis s-sel azaz máshogy, hogy megkülönböztessük a teljes sokaság (azaz az osztály) szórásától. A matematikai jelölés csak segit elkerülni a félreértéseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!