Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » BME-n mennyire "komoly" a...

BME-n mennyire "komoly" a fizikusképzés?

Figyelt kérdés
Távol áll tőlem a téma,de érdekel. Azt már tudjuk,hogy rengeteg tehetséges mérnököt képeznek a Műegyetemen,mert a gyakorlati dolgokat fantasztikusan oktatják. Viszont van a TTK. Akit mélyebben érdekel a fizika annál,hogy csak gyakorlatiasan ismerje az jelentkezik a fizika alapszakra. Mi oka van erre? Eddig nekem az egészből az jött le,hogy itt nagyon erősen gyakorlatorientáltak a dolgok,így a végzett fizikásnak is inkább mérnökies tudása van fizikából nem "tudós" jellegű. Ezzel nem leszólni kívánom az egyetemet,de valaki azért megy fizika szakra mert nem elég neki a gyakorlati as fizikatudás,nincs igazam? Tehát mennyire komoly,részletes az elméleti/kísérleti fizika oktatás? A végén "fizikus" jellegű tudása lesz inkább,vagy mérnökies kiegészítve egy kis fizikával. Kihangsúlyoznám ez egy érdeklődő kérdés,nem leszólni/provokálni szeretnék. Válaszokat előre is köszönöm!

2018. márc. 27. 18:18
 1/10 anonim ***** válasza:
69%
Nézd meg a mintatantervet, abban benne van az összes elvégzendő tantárgy. [link]
2018. márc. 27. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hát,ezek nem tűnnek kizárólag gyakorlatiasnak,de úgy tudom(ezeket több helyen olvastam),hogy aki tudós karakter akar lenni annak jobban megéri az ELTE mert a BME-n a gyakorlatra gyúrnak(állítólag ez meglátszik az oktatáson is mert az a szellem:"Hát ezt az egyenletet tudjad úgy gyakorlatiasan.",de nem tanítják meg a mélyebb összefüggéseket),emiatt az elmélet gyengébb. Persze javítsatok ki ha nem így van.
2018. márc. 27. 22:06
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Kijavítalak, nem így van. Pontosabban, én nem tudom, miről beszélsz, de szerintem te sem. Milyen mélyebb összefüggéseket nem tanítanak meg? Ez a kijelentés így magában semmit sem jelent. A mérnök meg tudja oldani a saját problémáit, például, hogy egy tekercsnél hogyan hatnak egymásra a szomszédos menetek. Ez gyakorlat? Különféle differenciálegyenletek felírása és megoldása?Csak az az elmélet, ha belekeverjük a legújabban felfedezett nyolc elemi részecskét? Mások épp azt kifogásolják a BME-ben, hogy semmi gyakorlatot nem ad. Ők nyilván úgy értelmezik a gyakorlatot, ahogyan te nem.
2018. márc. 28. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Csak leírásokból hallom,hogy a BME-s fizikusképzés eléggé gyakorlatorientált.
2018. márc. 28. 13:11
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Mondjuk jó fizika tudással, én lehet, hogy inkább villamosmérnök felé mennék. Fizetési kilátásoknál ott jóval többet látsz mint itt. Habár ha az elméleti és hasonló fizika érdekel inkább akkor marad a fizikus valóban.

2018. márc. 28. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, én összekevertem a mérnökséget és fizikusságot, ha csak a fizikusképzés gyakorlatiasságáról van szó, ahhoz nem kívántam volna kommentárt fűzni.

Illetve dehogynem a pontos definíció akkor is lényeges lenne. Például én hivatkoztam az általad kérdett Feymanra (amire azt mondta ugye valaki, hogy elméletibb, mint nem), mire letoltak, hogy nehogy már számítson, hogy egy ismeretterjesztő cserkészbrosúrában mi van leírva. :D

2018. márc. 28. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Sztrogoff,hondolsz valami egyebet a fikusságról?
2018. márc. 28. 18:19
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Egy rendes egyetemi kézpésben 3+2 évben mind az elméleti, mind az alkalmzott/kíséreti alapokat lerakják fizikából, legyen ez akár BME, akár ELTE, akár a többi egyetem. Amikor már specializálódsz, akkor rajtad áll, hogy elméletibb, vagy alkalmazásorientált témát választasz, mert van minden. De ha később váltani kell, meg lesz rá a képességed. Egy biztos, komolytalan fizikusképzés Mo.-n nincs.
2018. márc. 28. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Szerintem ugyanolyan jól járnál a BME-vel és az ELTE-vel is. Legalábbis azon biztosan nem aggódnék a helyedben, hogy a BME-n bármelyik képzés is gyakorlatorientált.

Viszont tény, hogy ez (is) egy olyan terület, ahol rengeteg plusz energiát kell majd befektetned (pl. szakirodalmakat olvasni), mert az egyetem messze nem fog megtanítani mindenre.

2018. márc. 31. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Thundergoth válasza:
100%

Most találtam meg a kérdést és gondoltam elmondom a tapasztalataimat. Én magam a BME-re járok, jónéhány közeli barátom pedig az ELTE-re fizika BSc-re. Ha a pontokat megnézed egyből látszik hogy a BME-re valamennyivel nehezebb bekerülni és kevesebb embert is vesznek fel mint az ELTE-re és belsős információból tudom hogy nem a férőhelyek hiánya miatt. Az hogy a BME-n gyakorlatiasabb a képzés értsd úgy hogy itt minden félévben van laboratóriumi gyakorlat ahol az alapvető műszeres és jelenségekkel kapcsolatban végzünk méréseket. A gyakorlatias képzés nem azt jelenti hogy (és nem tudom hogy ki az aki ilyet állíthat pont erről a képzésről) hogy nem tudjuk az elméletet csak megtanuljuk a képleteket. Pont ellenkezőleg. Sőt az első két félév a BME-n sokkal nehezebb mint az ELTE-n. Jóval nagyobb terhelés, több beadandó stb. Az ELTE sem könnyű, sőt nehéz az is! Nem is nagyon lehetne arról beszélni hogy melyik a jobb hiszen mindkettőnek más tulajdonságai vannak. Ha annyira de annyira kétbalkezes vagy és egyáltalán nem értesz és nem is akarsz érteni fizikusként a különböző műszerekhez és használatukhoz (a kutató fizikus is fizikus) akkor egyértelműen inkább az ELTE. Viszont hozzátenném hogy nem hátrány hogyha az ember megtanulni másokkal nagy nyomás alatt együtt dolgozni egy mérés során. Valamint a mérés kiértékelése során még talán okosabban is kell eljárni mint egy elméleti feladat megoldásakor. Azt eldönteni hogy milyen effektusokat hagyunk figyelmen kívül és melyeket milyen hibával hogyan veszünk számításba nem a legegyertélműbb dolog amihez tényleg nagyon át kell látni a jelenségek működését. Valamint a BME-n rengeteg kiváló elméleti fizikus tevékenyedik és nagyon jó kapcsolataik vannak más külföldi kutató csoportokkal.

Az az igazság hogy ha alapvetően különbségét akarunk tenni a két egyetem között akkor mindenki azt hozza fel hogy a BME gyakorlatiasabb viszont ezt olyan értelemben kéne elmondani hogy mindenki megértse: ugyanazt az elméleti tudást adja és mellé még a laborokat (amik sokszor tényleg elvezhetőek és tanulságosak)

Azt még hozzátenném (hisz ha már itt vagyunk promózzuk a BME-t) hogy az utóbbi két év fizika diákolimpikonjai közül azok akik továbbtanultak és nem külföldre mentek a BME-n vannak jelenleg is. A tavalyi évben egy, előtte pedig két volt diákolimpikon is. Valamint a tavalyi évben 12 fizika oktv döntős választotta a BME-t. így a 40 felvett embernek több mint 25% kiemelkedően okosnak mondható.

Egyébként gondolom most már tudod is hogy hova vettek fel szóval mindenesetre sok szerencsét hozzá! :D

2019. aug. 5. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!