Milyen állami egyetemek vannak Budapesten? Részletek lent
Sziasztok!
Jelenleg 11.-es vagyok, de már nézegetek egyetemeket. Viszont nagyon drága egy félév mindenhol. Egyetem mellett viszont nem hiszem hogy tudnék dolgozni úgy hogy az ne menjen a tanulás rovására.
Az egyik tanáromtól úgy tudom hogy az állami egyetemeken nincsen tandíj.
Humán területek érdekelnek... nem vagyok jó a reálos tantárgyakból.
Leginkabb pszichologiát szeretnék tanulni de abból nem tudom hogy van e állami. Szóba jöhet még germanisztika, tanári egyetem... és ilyesmik. Ha valako tud ezekhez hasonlo iranyzatot az is érdekelne.
Illetve az ötvös munkásság iránt is mutatok érdeklődést... de nem tudom hogy azt egyetemen vagy szakmaként lehet tanulni.
Valamint valami fényképezéssel vagy szamitogepes rajzolassal kapcsolatos egyetem is érdekelne.
Előre is köszönöm a válaszokat!
17/L
Szia!
Egy kis fogalmi zavarban szenvedsz, de nincs semmi gond, ennyi idősen én sem láttam át a felsőoktatás útvesztőin. Alapvetően nem arról van szó, hogy "állami egyetemeken" nincs tandíj, hanem arról, hogy egy egyetem kétféle finanszírozási formában hirdethet meg egy szakot: államilag támogatott vagy önköltséges formában. Van, ahol mindkettőt meghirdetik, van, ahol csak az egyiket, ez változó. Az államilag támogatott képzésen valóban nincs tandíj, és többféle ösztöndíjlehetőség is áll előtted (pl. tanulmányi eredményért járó, szociális alapú stb.). Azért hívják államinak, mert hivatalosan az állam fizeti helyetted a tanulmányaidat - ezért is van rengeteg előírás és követelmény, amiknek meg kell felelned, hogy ne kelljen kifizetned ezt a pénzt. Az önköltséges forma pedig azt jelenti, hogy az adott egyetemen, az adott szakon meghatározott összeget kell befizetned ahhoz, hogy tanulhass. A közhiedelemmel ellentétben nem az a helyzet, hogy ide bárkit felvesznek, aki ki tudja fizetni a tandíjat, ugyanolyan felvételi eljárás vonatkozik mindkét finanszírozási formára, szóval ugyanúgy van egy ponthatár, amit el kell érni, vannak követelmények, amiknek meg kell felelni. A két finanszírozási forma ugyanarra a képzésre vonatkozik, szóval ha ELTE pszichológia szakon valaki állami támogatással tanul, az ugyanazokra az órákra fog járni, mint aki fizetős képzésen van, ők csoporttársak lesznek. De két különböző ponthatár van a két típusnál (ami bizonyos esetekben lehet, hogy pont ugyanakkora).
A felvi.hu honlapon tudsz pontosan tájékozódni mindenről: melyik egyetemeken milyen szakok vannak, ezek indulnak-e államilag támogatott formában is, mik voltak a korábbi években a ponthatárok, milyen tárgyakból és milyen szinten kell érettségizni ahhoz, hogy oda felvételizhess, hogyan kell kiszámolni a pontjaidat stb.
Pszichológia: van állami képzés belőle mindegyik egyetemen, Budapesten három helyen lehet tanulni, vidéken is három nagy egyetemen van ilyen képzés (Pécs, Szeged, Debrecen). Nagyon hosszú és körülményes a képzési út, ha érdekel részletesebben, szívesen írok róla neked, ugyanis ezt tanulom már 5. éve.
Amiket felsoroltál, azokból mind van lehetőség államis képzésen tanulni. Ha nehezen döntesz, hogy mi érdekelne, akkor érdemes nem szakon gondolkodnod, hanem inkább konkrét munkákon! Az közelebb visz ahhoz, mit lenne érdemes tanulni.
Az ötvös tevékenységgel kapcsolatban sajnos semmilyen ismeretem sincs. Vannak művészeti képzések egyetemen és OKJ-s formában is, ennek érdemes utánanézni. Arra készülj, hogy ha művészeti képzést választasz egyetemen, azok egészen máshogy működnek, mint a klasszikus egyetemi szakok, teljesen sajátos felvételi eljárással, több fordulóval stb.
A számítógépes rajzolás kapcsán a grafikus képzés jutott eszembe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!