Doktori képzés mellett mennyi szabadideje van az embernek pl. másoddiplomát csinálni?
Abbahagyta... semmi értelme. Pl neurobiológia így is eléggé leköti az idődet, ha kísérletezel. 10-14 órás napok is előfordulnak, gondolom tanítanod is kell. A SOTE Szentágothaiban adnak csak mentességet a tanítás alól, így én csinálok félévente 1-2 tárgyat (kb heti 2-3 óra megy el magával az "iskolával")... viszont a kísérletes munka és a kísérlettel kapcsolatos fejlesztési munka nekem 160-180 órát vesz el egy hónapban. Már ha rendesen csinálod... akkor kb ennyi. Igaz, hogy ez nekem a munkahelyi project is, tehát "két állás".
A véleményem az, hogy valamirevaló összeszedettséget igénylő BSc/MSc szakot nem lehet PhD mellett csinálni (ha komoly kutatói munkát végzel az kb napi 6 óra minimum, és ez az ideális eset, ha nem kell tanítanod meg ZH-t javítani stb)
Még egy gazdasági is kockázatos... mérnöki szak meg végképp.
Humánt esetleg lehet vinni levelezőn, de sok értelmét nem látom. Inkább képezd magad a saját idődben. A PhD az önálló tanulásról, munkáról és művelődésről szól. Ilyenkor már nem iskolapadba való az ember, ahol ezer habi tárgyat kell elvégezni a pár értelmes mellett.
Ja és még annyi, hogy az is kérdés persze, hogy mi a kutatási témád, mennyire bejáratott, mennyit foglalkoztál már vele MSc-n, egyáltalán milye terület? Mert egy lézerfizikus optikai téma merőben más, mint egy biológiai egérkísérletes kutatás.
Annyi biztos, hogy jó munkához és minőségi publikációkra egy 140 órát kell szánni, dé minimum 100-120. Elméletben lehet dolgozni 80 órát, az belefér...de eléggé megkérdőjelezném azt a tudományos elmélyülést így. Ha nem ugyan az a projecttémád is.
Az utóképzésémet én úgy oldom meg, hogy fejlesztem a programozói tudásomat, mert ez szinte létfontosságú/nagy előny a kutatáshoz... illetvd meg próbálok sok irodalmat olvasni + érdekel a gazdaság is. Szellemi tápláléknak ez bőven elég, :D eméllé már inkább egy rendszeres sport férjen be... nem szivatnám magam egy másoddiplomával az fix.
Nekem még egy kvantumfizikás témával foglalkozó sokad éves PhD-s ismerősöm is van, őneki még a saját kutatási témájára is alig van ideje, mert sok idiótasággal zaklatják. Gyakorlatvezetés, tananyagok írása, ZH javítás... emlékszem mennyire le volt terhelve szegény.
Személy szerint én nagyon örülök, hogy nem kell tanítanom. Rettenet sok időt elvehet. Cserébe van pár laboros diák, akiknek segítek... de ez kölcsönös, mert tolják a PhD szekeremet :D
Hát igen, utóbbi erős szerencsefaktor is.
Nálunk pl nem engednek publikálni, csak nagy impaktos lapokba. Ez azt is jelenti, hogy minimum 5 év mire összejön "A Cikk". Többeknek 6-7 év inkább. Havi 160-180 óra munkával'
Esetlet methods/technikai cikk elsőszerzősbe kijöhet.
Az a probléma a mai kutatással, hogy gyakran egy nagy csapat és több száz M Ft van a témád mögött. Szóval a saját téma definíciója kicsit más már... inkább az, hogy végül kapsz egy elsőszerzős "leosztást" sok évnyi munka után. A nagyobb laborokban így megy. Saját témája senkinek nincs, max egy sokéves project amin dolgozik.
Köszi a véleményeket!
Utolsó előtti, azért a "nekem nem ment, neked se fog" nagyon tetszett. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!