Csalt már valaha valaki érettségin? Puskázásra, bármi egyéb cselre gondolok.
Én is csak olyanokról tudok, akik lebuktak közben. Pl. pár évvel mielőtt mi végeztünk valaki kinyomtatott anyagokat töriből és elrejtette a mosdóban a radiátor mögé, írásbeli alatt kiment, előszedte és az egyik wc fülkében át akart olvasni az anyagokat a választott fogalmazáshoz, de addig szöszmötölt, hogy az egyik folyosó felügyelő bement hozzá, hogy jól van-e így meg nem tudta elrejteni a lapokat, csak bent hagyta a fülkében. Gyanús volt, úgyhogy a felügyelő benézett utána oda és meg is találta a puskát. Nálunk ezért még a mosdót is átnézik minden reggel amikor az érettségit írják, de amúgy ez volt az egyetlen majdnem kivitelezhető puskázás. A többi eset amiről tudok szimplán telóról akarta kinézni, papírfecnire/bőrre/könyvbe felírt dolgokat. Sikeres puskázásról nem hallottam eddig.
Nem éri meg próbálkozni amúgy, nagyon figyelnek ilyenkor. Függvénytáblát, atlaszt ellenőrzik, van ahol sajátot nem is használhatsz, hanem könyvtárit adnak. De ha írnál is bele max pár megjegyzést tudsz észrevétlenül, azzal meg úgyse vagy kisegítve.
Megbukni nehéz érettségin, ha meg jobb eredmény miatt akarnál puskázni sokkal több a vesztenivalód. Dogáknál én is puskáztam néha, de érettségin eszembe se jutott, egyszerűen nem ér annyit.
Akkor jöjjön a másik oldal.
Az érettségi közel sem olyan szigorú, mint aminek azt leadják. Számos rés van a rendszerben, amit bármikor kitudsz használni.
A legtöbbször előforduló csalások módszere:
Amikor olyan tanár van bent felügyelni, aki erősen szimpatizál az osztállyal és látványosan odasétál az ablakhoz, majd elkezd az osztálynak/csoportnak háttal nézelődni, kifele az ablakon.
S akkor sem fordul meg, amikor hallja, hogy megindul a beszéd. S ezt engedi 5-10 percen keresztül.
Rengeteg helyen előfordul!!!
Másik amikor a tanárnak hiába nincs adott végzettsége a témában, de ért az anyaghoz és amiközben sétálgat felhívja az adott gyereknek/gyerekeknek a figyelmét a dolgokra.
Olyan is van, aki szimplán ki is jelenti, hogy amíg ő van, addig lehet puskázni de halkan, hogy ne hallják ki, és egy valaki diktálja a dolgokat, aki biztos a válaszban, így nem lesz ricsaj.
(Itt általában az ofő is benne van és kötött egy felügyelő tanárral egyfajta "paktumot" mert van akiket át kell rugdosni..)
Szóval legjobban akkor lehet csalni ha a tanár benne van a dologban. Amúgy nem. Persze ritka, aki benne van(50 fős tanári karból, max 4-5), de az is valami.
Emellett a hagyományos kimegyek a wc-re is működik.
2017 van.. telefon a zsebbe, kimész és voálá.. azt csinálsz, amit akarsz.
(Kevés iskola használ jelblokkolót, én is az egyetemen találkoztam vele először)
Függvénytáblát/Atlaszt/szótárokat nálunk egyáltalán nem ellenőrizték. Bár van, aki megteszi!
Ennek ellenére 100%-hogy nem buksz le.. átlapozza 2mp alatt, szóval ha nem oda írod ahol be van törve vagy feltűnő helyre, akkor lehetetlen, hogy észre vegye.
Max ha meglátja és kukacoskodni akar, akkor neki jegyzőkönyv de nem tudnak semmit sem csinálni veled, mert mondhatod, hogy nem tudtál róla, ismerősé, vagy könyvtári, kapsz egy újat helyette.
Másik durvább módszer, de ez a legjobb.
Ha nagyon jóba vagy a javító tanárral.
Ilyenkor előfordulnak olyan kis turpisságok, hogy jelen lehetsz a javításnál és utólag beírsz pár dolgot.
(Üres hely kihúzását nem annyira ellenőrzik és úgyis megtudod oldani, hogy maradjon hely.. legalább 1 sornyi..)
Szóval kb. ezek a módszerek, amik érnek is valamit.
Papírcetlikkel hülyeség mókázni.. nem érnek semmit, a nagy mennyiségű anyag miatt.
Telefon/tanárok hozzáállása. Ez működik csak.
Jah és amúgy mindre volt már példa, személyes példák. :)
Érettségi előtt a felügyelő tanárnak át kell néznie minden olyan eszközt, ami használható az érettségin pl. atlasz, függvénytábla, szótár. Az, hogy ezt az ellenőrzést mennyire veszik komolyan, az már változó...Én azt tapasztaltam, hogy ha olyan tanár van, aki ismeri a vizsgázókat mert mondjuk több éven át tanította, akkor megbízik bennük, hogy úgysem csalnak és kevésbé alapos, csak gyorsan átforgatja a könyveket. Valamint vannak szétszórtabb vagy kezdő tanárok is, akik hajlamosak megfeledkezni róla, én pl. az egyik reggel utolsónak érkeztem és addigra már mindenkinek átnézték a cuccát, az enyémet pedig már elfelejtették. Ugyanakkor vannak, akik nagyon komolyan veszik és szépen átvizsgálják, kirázzák a könyveket, hogy ha van benne kis cetli vagy valahova beleírtak, akkor az kiderüljön. Nyilván, mindent nem lehet lassan, alaposan megnézni mert nincsen rá idő, pélául utólag én is észrevettem, hogy az atlaszban elfelejtettem kiradírozni egy előző évi dolgozatra írt puskát, de a tanárnak nem tűnt fel. Én nem puskáztam érettségin, sem az írásbelin, sem a szóbelin és utólag sem tenném. Szerintem nem éri meg kockáztatni mert könnyen kiderül és akkor nem csak egy "ejnye-bejnye" lesz a jutalmad... Ha jól tudom, akkor ez úgy működik, hogy ha valakit puskázáson kapnak érettségi közben, akkor meg kell állítani a vizsgát, jegyzőkönyvet kell róla írni, majd a vizsgázó folytathatja a feladatlapot és utána, több személy véleménye alapján egy bizottság dönt a sorsáról. Bár ez biztosan függ attól is, hogy konkrétan mi történt stb., nem tudom. Érettségi után többen is mesélték, hogy puskáztak és nem buktak le, de például egy évfolyamtársam a szótárába írt puskát és a felügyelőtanár kiszúrta...vele az történt, amit az előbb leírtam, jegyzőkönyv stb. és végül azt az egy feladatot nem értékelték neki, csak a többit és mehetett a szóbelire.
Szóval sok módszer van, valakiknek szerencséjük van és nem buknak le, de az ellenkezője is előfordulhat. Én sosem értettem, hogy miért puskázik valaki érettségin...és nem erkölcsileg mert "milyen csúnya, tisztességtelen dolog", hanem mert szerintem nem éri meg és nem tudom elképzelni sem, hogy miből írnak puskát... Matekból ott van a függvénytábla, minden benne van, amire egy középszintű érettségin szükség lehet(max. az emelt tananyag lehet hiányosabb). Közép matekon nem is nagyon kell tudni bonyolult képleteket, a nagy részét szerintem már csak a gyakorlás során is megjegyzi az ember, ugyanakkor ott van a könyv és szabadon lehet használni, le lehet ellenőrizni, hogy biztosan jóra gondolunk-e vagy sem. A töri ugyanez, ott van az atlasz, tele térképekkel, ábrákkal, diagramokkal, évszámokkal stb., valamint a törinél még ott vannak a források is a feladatokhoz. A szóbelin ugyanúgy adnak segítséget pl. atlaszt vagy irodalomnál a műveket. Nem értem, hogy mit lehet még ezen felül felírni puskának, hogy mi az, ami nincsen benne a használható könyvekben, de nagyon kell és vállalják érte a lebukás veszélyét... Eleve nem is tudja senki, hogy mi lesz az érettségin, mit lenne célszerű kiemelni stb., 4 év anyagát pedig nem lehet kipuskázni, úgyhogy én ezt ezért nem is értem.
Előző vagyok
Azt még kifelejtettem, hogy nálunk például még az is nagy procedúra volt, amíg beadtuk a feladatlapokat. Ilyenkor átnézik, hogy mindenhová felírtad-e a nevedet (amin nincs rajta, azt nem lehet értékelni), áthúztad-e az üres helyeket és ezen például én is meglepődtem, hogy minden fél sort, egy-két centis üres helyet (ami nem is tartozott az adott feladathoz) ki kellett húzni, úgyhogy sorban álltunk mert mindenkinek pótolnia kellett...
Valamint olyan mosdós eset már nálunk is volt, hogy az illető elrejtette a könyveit a mosdóban, majd kikéretőzött és akkor gyorsan átnézte, de lebukott mert egy felügyelőtanár megtalálta a könyveket, füzeteket. Azóta naponta több alkalommal is ellenőrzik a mosdókat, hogy van-e ott valami, valamint ha valaki gyanúsan sok időt tölt bent, akkor utána mennek.
Amikor én érettségiztem, az egyik csaj állítólag matekból puskázott, amit azért nem értek, hogy miért, mert szerintem matekból lehetetlen, szinte minden benne van a függvénytáblázatban. Tudtommal nem bukott le, de az osztályában mégis tudta mindenki, hogy puskázott. Szerintem amúgy nem igaz a történet, de ki tudja.
Illetve a matektanárunk mesélte egyszer, hogy volt az osztályában egy srác, aki szinte mindig egyeseket-ketteseket írt, alig járt be órára, stb., a tanár félt is, hogy meg fog bukni... A matek feladatsor első részéből alig kapart össze pontot, de a második részben egy feladatsort hibátlanul megcsinált, illetve ott is talált a tanár pár pontot, így lett meg neki a kettes. Csak hát gyanús, hogy aki mondhatni világéletében épp hogy kettes volt matekból, és az első feladatsorban alig volt pontja, az hogy tudott a második részből (amiben azért egy picit nehezebb feladatok vannak) egy feladatot hibátlanul megoldani? A tanár jelezte a problémát az igazgatónál meg az elnöknél, de nem derítették ki, hogy sikerült a srácnak, így hát végül nem bukott meg.
Én a mi sulinkból ennyit tudok, hogy most melyik mennyire igaz, azt sajnos már nem tudom:D
Ja igen, még a függvénytáblázat és az atlasz átnézése: mivel a mi sulinkban nem volt még botrány a puskázásból, nekünk egyiket se nézték át, de tudtommal senki nem írt egyikbe se semmit, mert tartottak attól, hogy lebuknának.
Amúgy tényleg felesleges puskázni érettségin. Ahogy korábban is írták, négy év anyagából lehetetlen megtippelni, mi lesz benne (ebben az évben is, tavasszal szinte mindenki várta Aranyt, a reformációt, a kiegyezést, meg még elég sok mindent, aminek évfordulója volt - egyiket se rakták be), meg ha lebuksz, az szívás, mert felfüggesztik az érettségidet. Plusz tényleg szinte minden benne van a függvénytáblázatban meg az atlaszban (amit most nem tudom, mikortól lehet vagy nem lehet vagy mit lehet használni, szóval az tényleg megnehezíti egy picit a dolgot, de ez már más téma).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!