Pénzügy Számvitel vagy Gazdmen?
Ezt a 2 szakot jelöltem be, még van esélyem a sorrendmódosításra. Szerintetek melyikkel járnék jobban?
Mindkettő a BGE-n lenne.
A gazdmen könnyebb, a psz nehezebb. Neked kell tudnod, hogy melyik érdekel jobban. Psz-en több a számolós tantárgy (gazdmenen is van dögivel), viszont gazdmenen több a humán tárgy.
Ami még a psz előnyére írható, hogy a képzés végén automatikusan megkapod a mérlegképeset, míg gazdmenen el kéne végezni külön a mérlegképes tanfolyamot, ha meg akarnád szerezni.
mégis miért? :)
esetleg ott végeztél? :)
meg tudod indokolni esetleg vagy csak fröcsögsz a világba, mint egy idióta?
Attol fugg mi erdekel es milyen munkakorben tudod magad elkepzelni a jovoben.
En elfogult vagyok a szakommal szemben (BGE-psz), plusz ezt neked kell letisztaznod magadban ;)
Pénzügy és számviteles vagyok, szóval gazdmenről nem mondok véleményt, bár nem is gondolom szükségesnek, mivel a BGE-n köztudottan a PSZ számít a csúcsnak.
Kezdjük pl. azzal, hogy a szak a nevéhez csak félig tud felérni. Nem baj az, ha egy intézmény ezt a szakot tekintve inkább számvitelben, illetve inkább pénzügyben erős, de amikor az egyikben ennyire inkompetens, mint amennyire a BGE a pénzügyben, akkor nem értem, hogy egyáltalán miért indíthat ilyen nevű szakot. A pénzügy tanszék oktatói mind motivációban, mind felkészültségben alulmúlják azt, ami elvárható lenne egy, magát már egyetemnek tituláló felsőoktatási intézményben. Remekül mutatja ezt a pénzügy tanszék vezetőjének azon "poénja", amivel kezdte a szakirányválasztási tájékoztatón a pénzügy szakirány bemutatását: "Menjenek számvitel szakirányra", majd később még hozzátette, hogy ők nem tanítanának ám itt, ha értenének a tőzsdézéshez, roppant motiváló. Persze tisztelet a kivételnek, az adózás tárgyak is az említett tanszék alá tartoznak, és az ezt tanító oktatók nagyon korrektek és naprakészek. Kár, hogy csak két tárgy erejéig találkozik velük az ember számvitel szakirányon, pénzügyön meg szintén eléggé alul van reprezentálva ez a terület.
De akkor beszéljünk a számvitel részéről, aminek elvileg olyan jónak kéne lennie és amiből indokolatlanul sokat nyomnak le a hallgatók torkán. Szereti fényezni magát az iskola azzal, hogy mennyire gyakorlatias itt a számviteloktatás. Én tényleg nem tudom elképzelni, hogy hogyan lehetne ennél kevésbé gyakorlatiasabb, feltételezve persze a gyakorlati foglalkozások meglétét. Eleve a gyakorlatiasság hangsúlyozása érdekes egy felsőoktatási intézménynél, tekintve hogy az oktatás formátumából adódóan nem éppen alkalmas a specifikus szakmai készségek fejlesztésére, meg mellesleg nem is szakmunkásképző. Hiába mondja Veress, hogy nem könyvelőket képzünk, hanem számviteli szakembereket, de van-e számviteli szakember könyvelő nélkül? Hogy mitől erős mégis a BGE számvitel téren? Attól, hogy a legprimitívebb módszert alkalmazza: rohadt sokat követel. Mondjuk a számvitel tanszék legalább korrekten. Csak kérdés, mennyi létjogosultsága van olyan dolgokat tanítani 3. félévben alapképzésen, ami máshol MSc-s tananyag? Jól lehet villogni azzal, hogy tudod mikor alkalmazzuk a nem realizált árfolyamveszteség elhatárolását és hogy hogyan képzünk erre szükséges céltartalékot, de egyrészt a könyvelését 1 hónappal vizsga után elfelejted, számlát pedig még mindig csak a számvitel alapjai könyvben láttál és ott is csak egyfélét. Másik érv amit fel szoktak hozni BGE mellett, hogy mérlegképes képesítést ad, ami tök jó. Tudod mi ad még mérlegképes képesítést? A mérlegképes OKJ, amit feleannyi idő alatt tizedannyi pénzért elvégezhetsz. Nem bonyolult egyébként sem a nem realizált ÁV-t megérteni (egy PSZ-esnek), sem számlát olvasni (bárkinek), csak az egyiknek van létjogosultsága, hogy készség szinten elsajátítsd, a másiknak nincs. Nem gondolom amúgy, hogy ez a BGE sajátja lenne, szerintem Magyarországon a "jó oktatás = sok tananyag" elvét előszeretettel alkalmazzák az állami intézményekben sajnos.
Számvitelnél egyébként általános probléma az, hogy rá vagy utalva az oktatókra és/vagy szakemberekre a tananyag szempontjából. Ha úgy érzed, a vállalati pénzügyek oktatás szar volt (és úgy fogod érezni), de szeretnél többet tanulni róla, akkor van egy rakat könyv, amihez fordulhatsz, hiszen ez egy határokon átnyúló diszciplína, a számvitel viszont országspecifikus.
A helyzet az, hogy a BGE egyrészt egy színvonalasnak tartott intézmény, másrészt minimum ponthatárral be lehet jutni önköltségesre (és a hallgatók 95%-a önköltséges), és ez a két dolog már csak józan észt használva sem egyeztethető össze, hiszen ha nem írsz botrányosan szar érettségit, akkor bejutsz. A BGE meg ezt a szartömeget, amit felvesz szeretné betörni és használható biorobotokká varázsolni. Ha viszont kritikus gondolkodásra hajlamos, kreatív egyén vagy, vagy csak szeretnéd feszegetni a határaid, akkor ez az úgynevezett egyetem - ironikus módon - nem foglalkozik veled. Persze most jöhetsz azzal, hogy ez meg az a Big4 meg XY nagyvállalat mennyi BGE-st alkalmaz, ami igaz, csak ezek az emberek a valamivel átlag feletti képességeiknek és jóval átlag feletti kitartásuknak köszönhetik, hogy ott dolgoznak és nem a sok hülyeségnek, amivel nyúzták őket az egyetemi éveik alatt.
Aztán ott vannak még az adminisztrációs gondok, az értelmetlen ráépülések, a lehúzások, vagy az hogy a tandíj és esetleges tankönyvek mellett muszáj vagy egyéb felkészítő, online kurzust igénybe venni néhány tárgyból (egy tanárral találkoztam, akin látszott hogy mennyire frusztrálja, hogy ilyenekből tanulnak a diákok, amikor nappalisként hetente bejárnak gyakorlatra).
Pozitívumként megemlítem a közgáz tanszéket, ami tényleg az oktatás módját és fejlettségét tekintve is egyeteminek mondható. Kár, hogy csak két félév a közgazdaságtan és a nemzetközi gazdaságtan már csak választható tantárgy, persze azért a diplomádba beleírják, hogy közgazdász vagy. ;)
Szerintem pont a pénzügy tanszék az, amelyik pozitív irányba kezdett elindulni az elmúlt évek alatt.
Az alapképzést nappalin itt végeztem, az msc-t levelezőn pedig most szeptemberben kezdtem. A pénzügy tanszéktől pedig eddig jóval több támogatást és segítséget kaptunk, mint a számvitel tanszéktől.
Értem, amit mondasz, de ahogy te is írtad, köztudott, hogy itt a psz az elsődleges oktatás, aki pénzügyet akar tanulni, akkor annak a Corvinusra kell mennie.
Ami a gyakorlatias oktatást illeti: más helyeken nem várják el a hallgatótól, hogy tudja fejből a számlatükröt, illetve máshol nem is tanulják úgy a könyvelést, mint nálunk. Pl. a Corvinuson tök jól megtanítják az elméleti alapokat, de azt nem ültetik át a gyakorlatba. Ezért szeretik a munkáltatók a psz-es diplomát, illetve azzal is tisztában vannak, hogy az itt végzettek terhelhetőek, hiszen nem könnyű megszerezni a diplomát.
Nagyon is tisztában vagyok azzal, hogy a képzés alatt semmi olyan dolgot nem látunk, ami a való életben történhet. Mint, ahogy te is említetted, psz-en egyszer sem mutattak számlát, vagy, hogy pontosan mit is kell rajta látni, stb. Igen, ez nagy hiányosság, de ezt máshol sem kapod meg, sem másik egyetemen, főiskolán, sem pedig a mérlegképes képzésen.
Ami pedig a mérlegképest illeti... Ugyebár ez ahhoz kell, hogy te, mint szakember el tudj készíteni egy beszámolót. Enélkül elviekben hozzá sem nyúlhatnál. Az meg elég vicces lenne, ha számviteli szakemberként nem készíthetnél beszámolót.
Igen, ugyanezt megszerezheted OKJ-s képzés keretében, de ott nem tanulod meg azokat a dolgokat, amit ezzel a diplomával csinálhatsz még (elemzés, kontrolling, pénzügyi irány, és még sorolhatnám azt a rengeteg dolgot, amire feljogosít).
Lehet, hogy az iskola felvesz minden boldog-boldogtalant, de aki alkalmatlan rá, az úgy is ki fog esni. Addig pedig az iskola úgyis kapja utánuk a pénzt, szóval mindenkinek megéri, nem? A BGE senkit sem akar betörni. Ők felállítanak egy követelményrendszert, aminek vagy megtudsz felelni, vagy nem. Ez máshol is így van, nem csak itt.
Anno 387 ponttal jutottam be, akkor, amikor megszüntették az államilag támogatott képzést az állam. Ma már esélyem sem lenne államira bejutni. Mégis elvégeztem időben az iskolát, igen szép átlaggal. Ugyanezt elmondhatom azokról a szaktársaimról is, akik szintén hasonló pontszámmal kerültek be, és együtt végeztünk.
Én is az egyik nagyvállalatnál dolgozom, ahol rengetegen vagyunk bge-sek, corvinusosok, és még sokan mások, és igen, az értelmesebbik fele dolgozik itt, azok, akik képesek voltak elvégezni a képzést. Vicces is lenne olyanokra bízni ilyen felelősségteljes munkát, akik nem tudták megszerezni a diplomát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!