Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen egyetemi oktatónak lenni?

Milyen egyetemi oktatónak lenni?

Figyelt kérdés

Szeretnék egyetemen kutatni és tanítani, és rengeteget olvastam már a témával kapcsolatban, hogyan lehet oda eljutni, milyen fizetéseket lehet kapni, stb.


Engem konkrétan az érdekelne inkább – amiről sehol nem esik szó –, hogy egyáltalán egy egyetemi tanszéken milyen az atmoszféra. Milyen érzés, amikor évekig szívtál hallgatóként, és most ott vagy „fent” az oktatók között? :D Van rivalizálás (esetleg marakodás) az oktatók között? Mennyire durván mennek ezek a hierarchiai előlépések? Mennyi idő, mire egy adjunktusból mondjuk professzor lesz? Mennyire van korrupció egyetemi berkekben? (vagy inkább úgy kérdezem: mennyire számít a szakmai tudás a nyalizással/pénzzel szemben?)

Ezeken kívül még bármit írhattok még ezzel a témával kapcsolatban :)


Ha esetleg főiskolai/egyetemi oktató válaszolna, leírná, hogy hol tanít, és szereti-e csinálni és miért?



2017. febr. 2. 14:54
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A hangulat tanszék / karfüggő (meg attól is függ, mennyire szeretnek és kik azok:))

Azt, hogy mennyi szakmai gyakorlat kell az előrelépéshez, megnézheted az egyes egyetemek szabályzataiban, mert ebben elég komoly eltérések lehetnek.

Pl. "nagyobb" egyetemeken csak PhD-val lehetsz adjunktus, kisebb helyeken simán lehetsz az akkor is, ha még nem védted meg a doktorid.

Én Pesten az egyik "nagy" egyetemen voltam PhD hallgató, így pár évig dolgoztam tanszéken. Ott úgy nézett ki, hogy ha felvettek, akkor tanársegédként indultál. Adjunktusi fokozathoz kellett a PhD, ha ezt nem szerezted meg 8 éven belül, akkor elvesztetted a tanársegédi titulust és "visszaminősítettek" tanszéki mérnöknek. Docensi fokozatig úgy kb. 15 év szakmai gyakorlattal lehet eljutni, és +5 év után lehet habilitálni, és onnan "már csak" egy lépés az egyetemi tanár:S Szóval elég hosszú folyamat tud lenni.

Ami a napi tevékenységet illeti: kisebb rész oktatás, nagyobb rész kutatás, publikálás, projektmunka stb.

2017. febr. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!