Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Vállalkozási és bérügyintéző...

Vállalkozási és bérügyintéző okj-t érdemes elvégezni?

Figyelt kérdés
Gazdasági egyetemen is gondolkodom, de nekem az életcél tulajdonképpen egy saját vállalkozás (és a családomé is, akik szerencsére igencsak szép kezdő tőkének valót összespórolgattak évek alatt). Viszont úgy szeretnék belevágni, hogy van egy alap belelátásom legalább egy vállalkozásba. Közgáz szakközépbe is jártam. Érdemes elvégezni ezt? Miyen maga az okj, hol érdemes végezni? Nagyon várom olyanok válaszát akik esetleg elvégeztek ilyet!:)
2017. jan. 31. 22:18
 1/1 anonim ***** válasza:
70%

Elvégeztem ezt az OKJ-t, azt hiszem nem is akárhogyan

Térjünk rá a lényegre.

Az első évben majdnem ugyanaz, mint a pénzügy és számviteli ügyintéző OKJ képzés.

Másodikban kezd el specializálódni, a "vállalkozás és bérügyintézésre".

Olyanokat fogsz első évben tanulni, mint a pénzügy, adó, számvitel, statisztika, levelezés(nyomtatványok kitöltése, hivatalos levelek formái, stb.), és közgazdasági óra is lesz (de ez inkább egy nagyon minimális mikor-makro átfogó), másodikban már minden gyakorlatiasabb, lesz vállalkozás finanszírozás, munkaerő gazdálkodás, számvitel, bérügy, adózás.


Jobban belenézve.

Számvitel terén első évben a kettőst fogják nyomni, második év első félévben az egyszeres könyvelést, második félévben meg a kettős könyvelést.

Másodig év gyakorlatán meg csak egyszeres lesz.

(Ha mániákus a tanárod, akkor van esélyed arra, hogy az egyszerest úgy csináljátok, hogy közben mondani is kell, hogyan könyvelnéd kettősben :D)


Bérügy elmélet az eléggé száraz, jogszabályok. Gyakorlatban meg egy bérszámfejtő programot kell megtanulni használni. Csak figyelni kell, hogy ha nem tanulod meg és véletlen valamit félre kattintasz, bukta az egész bérszámfejtés. Szóval magadnak teszel jót ha program nélkül is megtudod csinálni, mert akkor gyorsan utánaszámolsz.


Adózás.

Első évben alapozó, második év elmélete szintén alapozó jobban ráfeküdve a vállalkozás adózási formáira.

Gyakorlatban pedig elektronikus nyomtatványkitöltő lesz.

Azt szimplán bekell gyakorolni, vagy csúnyán beszívhatod, mert vizsgán nincs idő keresgélni több 10 oldal között és azok 40-50 sorai között.


Tantárgy terén még van foglalkoztatás, kkv. Ezek inkább elméleti dolgok,(unalmas ha nem érdekel a téma)


Szóval mit is tanulsz meg?

Megtanulsz bérszámfejteni, egy picit belekóstolsz a könyvelésbe, és lesz egy mondhatni átlag feletti tudásod a vállalkozások életét érintően.


Pénzügy és számviteli ügyintézők ellentétben sokkal jobban rámennek a könyvelésre, számvitelre, ami valljuk be sokkal többet ér. Főleg, hogy az esetek 90%-ban egy könyvelőnek ugyanúgy megkell tudnia csinálnia a bérszámfejtést, és nem nagy tudomány.


Mindkét OKJ tökéletesen jó arra, hogy belenézz, hogy érdekel-e a közgazdaság.


Az egyetemen pl. a pénzügy egy féléves tantárgy(heti 1 előadás, és heti 1 gyakorlat). Amíg OKJ-n 1 évig tanítják, heti 3-4-5 órában. OKJ-n nem mennek bele a komolyabb számításokba, és az anyag mennyiség sem olyan nagy. Egyetemen eléggé szépen számonkérik a számolást, és az elméletet is(nem OKJ! Szinten!) Főleg, hogy OKJ-n, mint a gimibe ugyanúgy dogák vannak.

Szóval az egyetem közel sem azonos szint!!!


Nem akarlak megbántani, de számos ismerősöm van, akik OKJ nélkül kezdték a közgáz szakot, és bumm.. hullanak ki. Rengeteg az anyag, nincs idő arra, hogy elmagyarázgassák, és vagy érdekel vagy nem. Vagy tudsz 100 oldalt bemagolni, vagy nem.

Ha már az OKJ megvan láthatod magadtól, hogy érdekel-e ez az egész még bővebben. :)



Most jöhet a saját vállalkozás.

Már látszik, hogy kb. semmit nem értesz a dologhoz. Nem a tőkéd a legfontosabb, hanem az ötlet!!!

Miből akarsz pénzt csinálni?

Egyszerű kisbolthoz, vagy bármilyen vállalkozáshoz nem feltétlenül kell neked mindent tudnod. Erre vannak a könyvelők, odamész, elmondod mit akarsz, és már mondja is, hogy mi a helyzet, milyen formában tud működni, milyen költségek várhatóak, stb.

A tőke szép dolog, azonban vigyázni kell, az elején majdnem minden vállalkozás csak viszi a pénzt, nagyon gyorsan a 0-ra kerülhetsz.


Miért is ajánlom, hogy az ötlet tudatában döntsd el?

Mert a tanulásod alternatív költsége a 2 évnyi vállalkozásban töltött idő, ami ha egy szuper vállalkozás, akkor hatalmas bevétel kiesés.

Ha nincs ötleted, akkor jobb a tanulás, mert az alternatív költség is kisebb.


Amúgy a sikeres vállalkozók 70%-a semmit sem tud a dolgokról, könyvelő intézi a papírmunkát. A vállalkozó szerepe, hogy tényleg sikerre vigye a dolgot.

Ehhez már, mint említettem egy jó ötlet, és egy jó megvalósítás kell.

2017. jan. 31. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!