Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Minden felsőoktatásban van...

Minden felsőoktatásban van tandíj, ha nem kitűnő tanuló a delikvens?

Figyelt kérdés
Egy anya vagyok, akinek a fia most fog érettségizni, de várhatóan csak közepes átlaggal. Hol tudnék tájékozódni a felsőoktatási tandíjakról?

2017. jan. 19. 12:54
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem, egy csomó államilag támogatott képzés is van.

Mind az államilag támogatott képzési formák, mind az önköltséges képzési formák ponthatásait, illetve az egyes képzések önköltségét (és minden egyéb felvételivel, szakokkal kapcsolatos tudnivalókat) megtalálsz a felvi.hu-n.

2017. jan. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
81%
Eléggé elnagyolod. Sok szak van, ami értékes olyan szempontból hogy sok olyan végzettségűre lesz szükség, jól is lehet keresni mégis alacsony a ponthatár. Pl mérnök informatikus
2017. jan. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehet önköltséges és államilag támogatott képzésre jelentkezni. Akit állami támogatottra vesznek fel, nem kell tandíjat fizetnie, csak annak, aki önköltségre kerül be. Nem kell kitűnőnek lenni ahhoz, hogy állami támogatásra be lehessen kerülni, a felvi.hu-n lehet megnézni a pontszámokat az adott szakokra, viszont, ha az érettségi átlag lesz hármas körül (középiskolában nem mindenhol ugyanazt és ugyanúgy kérnek, ezért én a középiskolai eredményeket nem tartom sztenderd viszonyítási alapnak), akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy szükséges-e a felsőoktatás. A felsőoktatás sokkal nehezebb, mint a középiskolai érettségi, és nem fogják átengedni azt sem, aki tandíjat fizet.
2017. jan. 19. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nincs. Alapvetően mindenkinek van 12 (kivételes esetekben több) államilag támogatott féléve, amivel szabadon gazdálkodhat, amit bármilyen képzésen felhasználhat, és nem függ a középiskolai eredményektől. A felvi.hu oldalon megtalálod az előző évi ponthatárokat bármelyik intézmény bármelyik szakjára vonatkozóan, úgy talán egyszerűbb az esélylatolgatás. Ráadásul azok a képzések, ahol központilag meghúzott ponthatár van az állami támogatásra (példának okáért jogász, közgazdász szakok) gyakran a felsőoktatási intézmények biztosítanak egyéb másik módon forrást ahhoz, hogy a tehetséges tanulók költségtérítésének részét vagy egészét finanszírozni tudják (rendszerint alapítványi vagy vállalati ösztöndíjak formájában). Ha pedig minden kötél szakad, ott a diákhitel.

Az önmagában, hogy közepes az átlaga lesz a fiadnak, nem probléma, mert az senkit nem érdekel a felvételinél, ha mondjuk duplázza a pontjait. Az már inkább, hogy felvételi tárgyakból hogy teljesít. Nem értek egyet az előző válaszolóval abból a szempontból, hogy egy hármas érettségi átlag miatt hagyni kell a felsőoktatást, mert ha van valami, amiben tehetséges, akkor azt kamatoztatni kell a többi eredményétől függetlenül. Viszont ha fél évvel a felvételi előtt az a mérvadó a pályaválasztás tekintetében, hogy melyik képzésre lehet bejutni gyengébb eredményekkel államilag támogatott képzésre, úgy nem látom azt a fajta motivációt és elhivatottságot, amiért azt mondanám, hogy érdemes egyetemre menni, akkor inkább menjen OKJ-re vagy FOSZK-ra. Sokkal több értelme van, mint egy olyan képzést elvégezni, ami kevésbé piacképes diplomát ad és/vagy nem is igazán érdekli.

A tandíjakról szintén a felvi.hu-n tájékozódhatsz, és ugyanezen az oldalon van egy pontszámító kalkulátor is, amivel körülbelül belőhetitek, hogy milyen pontszáma lesz, az előző évi ponthatárok alapján már lehet kalkulálni.

2017. jan. 19. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Sajnos nem tudtam eligazodni a felvi.hu oldalon, informatikus képzést kerestem volna, és annak a költségtérítési díjait, - de nem találtam. Lehet, hogy ügyetlenül kerestem. Élő embertől hol lehetne kérdezni, konzultálni, információt kapni ez ügyben?
2017. jan. 19. 16:58
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Na de miért nem a fiad keresi? :)
2017. jan. 19. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Egyébként itt van, ha jó a linkem, a programtervező informatikus 300 000 forint/félév. De nem a legegyszerűbb szak, emelt matekos és infós alapokkal érdemes érkezni oda.

2017. jan. 19. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
(Egyébként a miheztartás végett, ha a két felvételi tárgy ötös, és minden más kettes, akkor hármas körüli az érettségi átlag, de még úgy is fölötte van . Nem zárom ki, hogy valaki lehet nagyon jó a felvételi tárgyaiban, de az azt jelenti, hogy mindkettőből minimum ötös az érettségije. Szerintem ritka, hogy valaki két tárgyból kiemelkedik, másból meg csak kettese van. Ha pedig a delikvens nem akar emelt érettségit tenni, eleve nincs miről beszélnünk. Más kategória természetesen, ha valaki elrontja az érettségijét izgulás, betegség miatt, de itt arról van szó egyelőre, hogy a rendes középszintű érettségiken hármas átlagot várunk tőle. Ebbe csak nagyon-nagyon nehezen fér bele, hogy közben a felvételi tárgyaiból tényleg kiemelkedő.)
2017. jan. 19. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Akkor tanuld meg használni a felvit! (Ha már a fiadat annyira nem érdekli az egész, hogy ezt is neked kell csinálnod:S)

1. www.felvi.hu

2. Bal oldali "Szolgáltatások" menüsor 3. pontja: szakkereső

3. Képzés típusánál kipipálod az "alapképzést", a szaknévhez beírod, hogy informatikus és/vagy a képzési területnél bejelölöd az "informatika" sort.

4. Rákattintasz a "Keresés" gombra.


Az első sor az egyetem (és a kar) rövidítése, ezek listáját (teljes névvel) megtalálod, ha a főoldalon a "szakkereső" feletti "egyetemek, főiskolák" gombra kattintasz.

A képzéstípusnál mindegyik "A" lesz, mert alapképzésre kerestél rá.

A munkarend általában N (nappali) vagy L (levelező)

A finanszírozási forma A (államilag támogatott) vagy K (költségtérítéses).


Rákattintasz arra, amelyik tetszik, és ha költségtérítéses képzésre kattintasz, a felugró oldalon látni fogod a tandíjat is.


A ponthatárokat a is elérheted a főoldalról:

1. A "Felvételi" menüpontra kattintva megjelenik egy vízszintes piros menü, aminek az 5. eleme a "Ponthatárok, rangsor".

2. A második cikk az "Elmúlt évek felvételi statisztikái, ponthatárai"

3. Kiválasztod az első pontot: "Ponthatárok, jelentkezők és felvettek száma szak(pár)onként"

4. A legördülő menüből kikeresed azt az intézményt és azt a kart, ami érdekel.


Szintén a főoldalon, a "Szolgáltatások" menüben találsz egy "pontszámító kalkulátort", amit ha értelemszerűen kitöltesz (illetve a fiad jövőbeli eredményeit megbecsülöd), akkor kiszámolja, kb. hány pontra számíthattok.


Amúgy van ügyfélszolgálat, az elérhetőségeiket a főoldalról szintén a "felvételi"-re kattintva, a megjelenő vízszintes menüsor legvégén találod meg!

2017. jan. 19. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
A 9-esnek nagyon köszönöm a részletes választ. Egyébként azért én nézelődöm ez ügyben, mert a tandíj finanszírozása az én terhem lenne valószínűleg. A fiam azt mondja, ne foglalkozzak az "Ő" dolgával...Tájékozódni azért lehet...
2017. jan. 20. 08:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!