Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan kell elvégezni bsc...

Hogyan kell elvégezni bsc egyetemi képzést?

Figyelt kérdés

Elsőéves vagyok es fogalmam nincs, hogy mikor van az, hogy mindent megcsináltam es atveszem a diplomámat.


Gondolok itt arra, hogy azt ertem, h 7 szemeszterben kell 210 kredit. A szakmai gyakorlatot leghamarabb a 4.szemeszter utan csinálhatom, ha eppen nyáron akkor roviditem a képzést. Viszont amikről fogalmam sincs, az a szakdolgozat, államvizsga es hasonlók. Nen tudom, h mik vannak, mert senki adott ezekről tájékoztatást,. De, ezek mik, mikor kell csinalni, mit takar stb?


Szoval mi az útja egy diplomaszerzesnek?



2017. jan. 14. 10:05
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Teljesíted a 210 kreditet, közben 4. félév után megcsinálod a szakmai gyakorlatot, valamint ha vannak még egyéb követelmények -pl szigorlat-, akkor azokat is. Általában utolsó félévben szokás megírni a szakdolgozatot, és ha ezek közül mindegyik megvan, akkor a tanulmányaid lezárásaként jön az államvizsga, amin ha átmész, akkor megkapod a diplomát.
2017. jan. 14. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Van 6 féléved, ami kb. ugyanolyan lesz, mint ez az első, csak más tárgyakkal, vizsgákkal, stb. Lesz közben szigorlatod is, az is gyakorlatilag egy vizsga, csak több félév (értsd: több féléven áthúzódó tárgy és/vagy több hasonló tárgy) anyagából. Ha Neptunban tárgyfelvételnél listázod a tárgyaidat meg is látod melyik félévre milyen tárgyaid vannak. (Még tisztább, ha keresel egy képzési tájékoztatót a szakodról, a felvételed évéből.)

Átlagosan olyan 30 kredited lesz félévenként mintatanterv szerint. Kötelező tárgyak nem mindig pontosan ennyik, kell mellé szabadon választható is (nálunk minimum 10). Arra ajánlom, hogy kérdezz utána melyik tárgyak "ingyenkreditesek". Ezen kívül előírhatják még, hogy vegyél fel "kötelezően választott" tárgyakat, amik a képzéshez nem annyira kapcsolódó, de kapcsolódó tárgyakat jelentik. Pl. nálunk egy mérnöki szakon ilyen a pszichológia, kommunikáció (tök mindegy nekik, hogy melyiket hallgatod, de a lényeg, hogy azért humán ismeretet is pumpáljanak beléd)


Ha van a szakotokon ún. specializáció választás, az általában a 4. félév után szokott lenni, és vannak bizonyos feltételei, amelyek, ha minta tanterv szerint haladsz teljesülnek. (Ilyen lehet pl. bizonyos számú kredit (~90), szigorlat megléte, bizonyos tantárgyak megléte.) Érdemes ezeknek utána nézni, hogy ha mégsem jön be a mintatanterv legalább okosan bukj tárgyat.

A specializáció egy differenciáltabb részt takar a képzéseden belül (pl. gépészeknél lehetnél géptervező, gyártástechnológus, meg egy csomó más, hirtelen nem tudom). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy vannak még alap tárgyaid, ami az egész szaknak vannak, de vannak specializációs tárgyaid is, ami csak az adott specializáción kötelező. Így más tárgyakat hallgatsz, mint más szaktársaid; ettől még a diplomátok ugyanaz lesz, viszont pl. mesterképzés választásakor számíthat, akár csak abban, hogy bizonyos specializációs tárgyak előfeltételei lehetnek a mesterre felvételnek.

(A specializáció szakirányként is lehet emlegetve, nálunk egy-két éve cserélték le a nevét, máshol nem tudom hogy van)


Általában a 6. félév utáni nyáron szoktak szakmai gyakorlatra menni, amely szaktól függő, de általában 6 hetes, ennek több módja is van:

a) az egyetem szervez valami szakmai gyakorlati munkát, általában kutatómunka jellegűt

b) az egyetemnek, vagy valamilyen szakmai öntevékeny körnek van szakmai gyakorlati programja, kapcsolatban állnak cégekkel, te jelentkezel, ők kiközvetítenek

c) mintha állást keresnél mész cégekhez, hogy szakmai gyakorlatot szeretnél végezni (sok cégnek van gyakornoki programja)


Akár rendes interjúztatás is lehet, de akár olyan is lehet, mintha csak óráid lennének nyáron. Ez egyetem, cég és szervezésfüggő.

(Ezen kívül vannak szakok, ahol "terepgyakorlat" is van, amit az egyetem szervez, ez konkrétan olyan, mintha plusz gyakorlati óráid lennének.)


Ezután jön a szakdolgozat, ami mintatanterv szerint a 7. féléves feladatod. Rendes "tantárgy" a szakdolgozat írás, sok kredit (~15), emellett kevés órád marad értelemszerűen, sokszor azokat akár előre is megcsinálhatod, így 7. félévben akár dolgozni is tudsz.

A szakdolgozat általánosságban egy nagyon hosszú iromány, amiben valami problémára keresel megoldást, kutatsz valami témában. (Ez is nagyban változhat szakonként.) A megírása közben elvileg folyamatosan konzultálnod kell róla a konzulenseddel, aki egy általad választott (témához rendelt) egyetemi tanár.

Ez a téma származhat:

a) az egyetemtől, vannak megadott témák, hozzá témavivő tanárok

b) külső cégtől: ha bejön a meló tőlük is kérhetsz témát, pl. valami fejlesztést, amit te csinálsz a cégnek. Ilyenkor van egy céges, és egy egyetemi konzulensed, akivel elsőre el kell fogadtatni a témát (el szokták fogadni)

c) saját kútfőből, ilyenkor keresel egy tanárt konzulensnek, majd elfogadtatod a témát


Aztán meg jól kikutatod, és írsz róla egy csomót. (egyetemenként/szakonként változó terjedelmű kell)


A hetedik félévedben ha időben vagy ezt a szakdolgozatot bekötve lekonzultálva készen valamikor decemberben kell leadnod.

Erre a vizsgaidőszakra max egy vizsgád maradhat, mert le kell tenned az államvizsgát is, ami időpontja általában január első hete, de aminek így is az utolsónak kell lennie.


Az államvizsga egyrészt a szakdolgozatod bemutatásából, és vele kapcsolatos kérdésekre való válaszolásból áll (diplomavédés), másrészt pedig egy összetett vizsga a képzésed szempontjából fontosnak ítélt kb 5 tantárgyból. Azokból elvileg bármit kérdezhetnek tőled. (Nyilván a legtöbb tárgyból vannak valamiféle tételek)


Ha az államvizsgán sikeresen átmész, megvan a diploma, már csak a papírra kell várni.

2017. jan. 16. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Értem. Koszonom szépen!


Annyi kérdésem lenne, h említetted, h a 6.felev utan van a szakmai gyakorlat nyáron. Nálunk az 30kr, es azt nem a 7.felevben kell csinálnom, hogy fel tudjam venni, mint "tantárgyat"?


Vagy ha nyáron megcsinálom es ősszel felveszem, mint tantárgy, akkor azt el tudom fogadtatni?

2017. jan. 16. 22:59
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen, akkor valószínűleg majd a 7. félévben fel kell venned tantárgyként, és szerezned kell róla egy igazolást még amikor megcsinálod, és azt bemutatva "teljesíted" a tárgyat.

(Egyébként ezeket a kérdéseket érdemes a hallgatói önkormányzatosaitoknak, vagy valamelyik komolyabb beosztású tanárodnak feltenned)

2017. jan. 16. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!