Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Nyolcadikos vagyok, és jövő...

Ágnes2002 kérdése:

Nyolcadikos vagyok, és jövő hét szombaton központit írunk! Nagyon nagyon izgulok! Tudtok nekem segíteni, hogy hogy ne stresszeljek rá?

Figyelt kérdés
Esetleg van valami tippetek, hogy hogy írhatnék igazán jó központit? Szerintetek mennyi pontot kell elérnem, hogy bekerüljek a Debreceni Fazekas Mihály gimnázium spanyol kéttannyelvű tagozatára?

#felvételi #központi #spanyolkéttan
2017. jan. 10. 19:13
 1/5 anonim válasza:
92%

A ponthatárokat sajnos nem tudom, fővárosi vagyok, és régen is voltam már gimnazista. :/ (Most elsős egyetemista vagyok.) Ugyanazokat a tippeket tudom mondani, amikkel csupa ötös érettségit írtam. Már a felvikor is azokat alkalmaztam, és az is jó lett.

Ha jól emlékszem, az átlagotokat fogják nézni, plusz a legfontosabb humán és a legfontosabb reál tárgyat, magyar és matek.


Magyar (irodalom+nyelvtan):

Ha van olyan anyagrész nyelvtanból, amiről tudod, hogy nem megy, azt érdemes átnézni. Én pl. rengeteget gyakoroltam a helyesírást, azon belül is a központozást (hova kell vessző, meg ilyesmi) és azt, hogy mit írnak egybe, külön, vagy kötőjellel. Kevés kérdés vonatkozik ilyesmikre így konkrétan, viszont a végén a fogalmazáshoz (kifejtendő/esszé, nem tudom, minek hívják) jól fog jönni, hogy ne veszíts pontot helyesírási hibák miatt.

Ha olvasol, mindegy mit, bármilyen szépirodalmat, az nagyon hasznos, mert megjegyzi a szemed, hogy hogy néz ki valami helyesen leírva, plusz nagyobb lesz a szókincsed, jobban ki tudod fejezni a gondolataidat. És olvasni tök jó kikapcsolódás, mert egy "másik világba" visz, és eltereli a figyelmet a stresszről. Az utolsó pár napban én már nem tanultam semmit, csak relaxáltam. A felvételi előtt reggel ébredés után átolvastam a magamnak kijegyzetelt fontos "jaj el ne felejtsem!" jellegű dolgokat, és annyi.

Az esszénél, amitől sokan tartani szoktak, nincsen rossz megoldás, szóval nem kell tőle tartani. Ha leírsz valamit, és azt meg tudod indokolni, hogy miért írtad, akkor látják, hogy logikusan gondolkosz, és akkor is megadják rá a pontot, ha nem értenek egyet a véleményeddel. A lényeg, hogy úgy írj, mintha valakinek el akarnál magyarázni valamit. Ne legyen összevissza a szöveg, ne csak az értse, aki írta. Ha közben megijedsz valamitől, pl. hogy fogy az idő, vagy nem jut eszedbe valami, nyugodtan tedd le a tollat két percre és lélegezz mélyeket. Nem azon a két percen fog múlni, és sokkal nyugodtabb leszel tőle.

A szövegértésnél, asszem, bele lehet firkálni a feladatlapba. Ha bele lehet, tedd meg. Ne szégyelld aláhúzni, bekeretezni, kiemelni a lényeget. És mindig előbb olvasd a kérdéseket, aztán a szöveget. Egyszerűen nincsen idő arra, hogy elolvasd a szöveget, aztán a kérdéseket, aztán mégegyszer figyelmesen a szöveget. :D

A többi része a tananyagra, pl. versekre, stb. kérdez rá. Az olyan, hogy vagy tudod, vagy nem. Ha figyeltél a 8 év alatt (főleg az utolsó 4 alatt), akkor tudni fogod, ha nem, akkor azt nem tudod a felvi előttig bepótolni, ne vesztegess rá energiát, hogy az összes tankönyvnek nekiesel most, egyszerűen tippelj.


Matek:

Általában több részből állnak a feladatok, és külön-külön érnek pontot. Azaz, ha például jó logikával oldasz meg egy feladatot, és nem hagysz ki egy megoldási lépést sem (egyszerűsítés törteknél, ábrázolás geometriánál, ilyesmi), viszont az eredmény mégis rossz lesz (van ilyen, ha mondjuk felrenézed, sietsz, félreütöd a kalkulátoron, stb.), akkor is megkapod a pontok nagy részét!

Erre tanulni nem lehet, csak gyakorolni. Én különtanárral készültem, négyest írtam, de a magyarom hibátlan lett, úgyhogy végülis felvettek, ahová akartam. A neten is van rengeteg gyakorlófeladat, megoldásokkal együtt, de a tankönyvetekből is megoldhatsz egy-két feladatot, nem baj, ha órán már csináltátok, sőt, annál könnyebb lesz ellenőrizni!

A tanárotokat nem ismerem, de ha nem egy különösen furcsa ember, akkor neki is érdeke, hogy ti jól teljesítsetek, hogy büszke lehessen. Szóval ha nem elutasító veletek, akkor keresd nyugodtan bármi kérdéssel, az a feladata, hogy válaszoljon és segítsen!


Nagyjából ennyi jut eszembe. :D :)

2017. jan. 11. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
89%

Ja meg van egy szóbeli beszélgetés is. (Csak nekem nem volt, azért nem emlékeztem.) Az ilyeneken is az a lényeg inkább, hogy hogyan forog az eszed, nem az, hogy mennyit tudsz. Akár azt is mondhatnám, hogy a gondolkodásodnál is fontosabb a személyiséged. Hogy mennyire vagy nyitott a tanulásra, és hogy jó lesz-e a gimnázium oktatóinak meg a közösségnek, ha te oda jársz. Azaz: ne félj, ne izgulj, ne akarj másmilyennek látszani, magabiztosan és kedvesen beszélj, és helyezd a hangsúlyt olyasmi dolgokra, amikről többet tudsz, vagy amik érdekelnek, vagy amiről sok pozitívumot tudsz elmondani. :)

Sok sikert!

2017. jan. 11. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Remélem jól fog sikerülni.
2017. jan. 12. 12:17
 4/5 anonim válasza:
89%
Igazán nagyon szívesen. :) Szurkolok!
2017. jan. 12. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Hogy sikerült?
2017. márc. 26. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!