ELTE vs DE biológia alapszak?
ELTE-n megjártam a mennyeket és a poklokat is, a bsc-t Savarián fejezem be.
Szóval az ELTE-ról tudok mesélni, illetve arról, hogy egy kis egyetem mennyivel másabb (nem tudom, DE mennyire számít kicsinek)
ELTE-n nagyon elméletorientált a képzés. Igazi gyakorlat nagyon kevés van, jó példa erre, hogy a komplett bsc-n 1 olyan tárgy volt, ahol a legalapvetőbb eszközzel, a pipettával dolgoztunk. Minden évben felvesznek 300 embert, ez rengeteg, ez a tömegképzés nagyon sokat rontott az ELTE oktatásán. Szóbeli vizsga nagyon kevés van, alapvetően nincs kapcsolat a tanárok és a diákok közt, csak egy kód vagy. Kémiatudás kell, illetve nem tudom, zoológusjelöltként mennyire vagy jóban a molekuláris meg sejtbiosszal, de azok nagy számban vannak, tömény elmélet ill. számolás. A 300 emberből átlag 15 - 25 ember végzi el 3 év alatt a bsc-t, további 100 körüli ember pedig 4 ill. 5 év alatt. A maradék (tehát kb. a felvett diákok fele!) otthagyja / átjelentkezik / kirúgják. Az Msc is magolós az ELTE-n, illetve semmilyen szakmai tapasztalatot nem kapsz, ha csak te külön nem ásod bele magadat egy tanszék / labor / kutatócsoport munkájába. TDK lehetőségek amúgy kiválóak.
Az ELTE viszont "Pest feelingben" ugye verhetetlen: remek társaság, fantasztikus emberek, ha felsőbbévesként külön odamész a tanárokhoz, segítőkészek, adnak témát, alapvetően jófej a legtöbb tanár.
Kis egyetemen pozitívum, h mindenki ismer mindenkit, mert nem 300-at, hanem 10-20 embert vesznek fel évente. Sokkal gyakorlatorientáltabb a képzés, NYME-SEK-en pl. minden félévben van legalább 3 normális gyakorlat gyakorlatunk. Terepgyak is több itt, mint az ELTE-n volt. Egyáltalán nem ad kevesebb tudást egy kis egyetem, mint az ELTE, sőt! Igaz, sokkal többet kell magolni az ELTE-n, de ezeknek az információknak csak a kis része marad meg úgyis. Kis egyetemen kevésbé tanítják részletesen a tárgyakat, de az egészében megmarad, mert elmondják elméletben + magad megcsinálod gyakorlaton. Mindenkinek saját hallgatói PCR gépe van molbioszon (!), ELTE-n elméletben hallottunk max olyat, hogy van ilyen gép, hogy PCR...
Kis egyetemen a tárgyak átlagban könnyebbek (mindenhol van, ami nehéz!), könnyebb 3 ill. max 4 év alatt teljesíteni.
Kis egyetemen könnyebben korlátokba ütközöl, amikor témavezetőt / konzulenst kell választani : kevesebb a tanár, 1 tárgykörhöz van, hogy csak 1 tanár ért, ha a téma szimpatikus, de a tanár nem, akkor nem tudsz más tanárt választani, mert nincs. A szociális élet is másabb kis egyetemeken, nyilván 20 emberből nehezebben találod meg a 8-10 jópajtit, mint 300-ból.
A kérdés az, hogy:
- képezzünk kutatókat, akiknek az a jellemzőjük, hogy akármikor akármennyit meg tudnak tanulni, hiszen sokszor a ketteshez is rengeteget kell tudni (ELTE filozófia)
- vagy képezzünk jó gyakorlati szakembereket, akik 1 témára jól ráállnak (lehet, más tárgyakból épp csak kettesekkel átbukdácsoltak), és el tudnak menni laboránsnak / Nemzeti Parkba stb (kis egyetem filozófia)
A saját véleményem szerint az igazság valahol a kettő közt van, ugyanis elvileg lehet valaki remek ökológus kutató csekély molbiosz tudással is, mert a tudományágak nagyon különbözőek. A gyakorlat azonban tényleg azt mutatja, hogy jó kutatók nagy eséllyel, pár ritka kivételtől eltekintve a jó tanulókból lesznek.
Akármilyen egyetemről van szó, a hazai biosz képzést csak azoknak tudom javasolni, akik kutató pályára akarnak menni!! Kutatói lehetőségek főképp az MTA-nál, egyes kutatóintézetekben, egyetemeknél, és különböző (főleg gyógyszeripari) cégeknél vannak. Arányaiban azonban viszonylag kevesen lesznek kutatók. Biológusok főképp gyógyszergyárakban, laboránsként, orvoslátogatóként, kórházakban, vízműveknél helyezkednek el, többen önálló vállalkozásba fognak, és nagyon nagyon sokan sosem fognak a biológián belül elhelyezkedni.
Jó kérdés, hogy az állásinterjúkon mit néznek. Nem tudom, nem voltam még. Nem tudom, húzónév-e még egy ELTE, vagy már a cégek is rájöttek, hogy ELTE-t (legalábbis a ttk-bioszt tuti) tönkretették. Nem tudom, számít-e állásinterjún, hogy 4-5 év alatt végzed-e el, vagy normálisan 3 év alatt. Nem tudom, mennyire számít a szakmai tapasztalat, amibe az ELTE-n bele se kóstolsz, kis egyetemen meg többé-kevésbé megtanulod használni az eszközöket, gépeket, és elsajátítasz egy alap laborgyakorlatot.
Ja: az ELTE bioszon nincs kötelező szakmai gyakorlat(!!), más egyetemeken van, általában 6 hetes.
Egyébként javaslom, hogy ha kutatói pálya érdekel, még felvételi előtt látogass el olyan helyekre, ahol az emberek ezzel foglalkoznak, ezt csinálják. Mert sokan nem tudják elképzelni, mi az, hogy kutatónak lenni. Pl. az ornitológia tudománya 5 % terepi madarászás, 95 % iroda: statisztika, cikkolvasás, publikálás, lektorálás.
Javaslom, látogass meg egy madárvártát, kifejezetten ajánlani tudom az Ócsai Madárvártát, szívesen fogadnak lelkes segítőket, és ott tudsz beszélgetni szakmabeliekkel ill. hallgatókkal.
Ha gondolod, további gondolatokért, részletekért keress privátban, és bocsi, ha hosszú voltam. :)
üdv.:
polarbeer
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!