Mikor fog kikopni a köztudatból a "számítógépek régen terem nagyságúak voltak" témájú ostobaság?
Úgynevezett számítástechnikát avagy informatikát (miközben egyik témakört sem érinti a tantárgy) oktatóknál kezdem a sort:
ugye elvileg szakemberek, mégis elsütik, hogy a számítógépek régen szoba méretűek voltak.
Miért kell ezt ennyire kihangsúlyozni?
Manapság nem szoba méretűek? :D
Az 50-es években a sokat emlegetett "szoba méretű számítógép" idejében az irodákban asztalra helyezhető elektromechanikus számologépek voltak.
Ma nem pont ugyanígy van?
Miért ne építhetne olyan nagy és gyors számítógépet az emberiség, AMEKKORÁT CSAK KÉPES? Nem az lenne a cél, hogy kimaxolja egy technologia határait?
Vagy a számítógép esetében az a cél, hogy zsebre lehessen tenni?
És csodálkozunk, hogy digitális analfabéta az ország.
Nem tudom, mi a bajod, régen a számítógépek tényleg szoba méretűek voltak s nem volt kisebb. Sok előnye van, hogy egy számítógép apró, természetesen egyes helyzetekben nem baj, ha hatalmas egy gép, de óriási teljesítményre is képes hozzá. A régi szobányi gépek szánalmas dolgokra voltak képesek a mai telefonokhoz képest, ez természetes, persze, de azért el lehet ámulni, hogy mennyit fejlődött a technika.
Igen, sokszor az a cél, hogy zsebre lehessen tenni. Ez neked meglepő?
A digitális analfabétizmus nem tudom, hogy jön ide, főleg, hogy ez hazánkra pont nem jellemző, de a szobányi számítógépek emlegetéséhez sincs a világon semmi köze.
Azok a számítógépek nem is voltak ám gyorsak... és pár alapvető számításon kívül nagyon nem is tudtak mást... Ahogy viszont fejlődött a technológia, rájöttek, hogy hogyan lehet gyorsítani és több mindenre betanítani, és a különböző felfedezésekkel egyre jobban sikerült "kompaktabbá" tenni a számítógépeket. Ha ma egy szobaméretű gépet építenének, valószínűleg sokkal többet tudna, mint egy sima PC (és ha jobban belegondolsz, igazából ilyen van is, máskülönben pl. a Facebook sem működhetne).
Egyébként meg, ugyanez volt a mobiltelefonok esetében is; volt olyan, amelyik bőrönd nagyságú volt, és fel kellett vele mászni a tetőre, hogy 1 egység térerőt foghass, ma már ez szinte elképzelhetetlen (már hogy nincs térerő). Most is lehetne bőrönd nagyságú telefonokat építeni, és többet is tudnának, mint a mai zsebméretű telefonok, de a kutya nem venné meg.
az 50-es években is differenciál egyenlet rendszereket meg mindenféle egyéb numerikus számitást számoltattak a gépekkel....meg ma is.
Vagy pl régen jó volt a számítógép arra, hogy a németek rejtjelező rendszereit feltörje, mert végig tudtak próbálgatni több ezer variációt másodpercenként.
Ma sokkal fejletebb minden, ugyhogy egy mai rejtjelező rendszert pl ugyanolyan kilátástalan küszködés feltörni (csak hogy maradjak a példánál), MINT RÉGEN.
Ugyhogy az arányok nem nagyon változtak.
Mitöbb az egészben az a pláne, hogy a számítógépek nagyobb teljesítménysűrűségüek lettek, de az emberi intelligencia ugyanakkora maradt.
egyébként nagyon látszik a válaszokból, hogy a számítógépet a legtöbben a fogyasztó társadalom alapvetései alapján fogják fel.
Mire jó a hihetetlenül gyors telefon a zsebedben, ha a legtöbb ember még a számológépet is küszködve tudja elinditani (vagy lusta, hogy kikeresse) a telefonján?
A telefonod azért gyors, meg a laptopod, hogy mások pénzt keressenek rajtad.
Láttál már elektroncsöves számítógépet? Valóban felér egy kisebb szoba méretével. :)
"Vagy a számítógép esetében az a cél, hogy zsebre lehessen tenni? "
Igen, szimplán a teljesítmény növelésével a méretek is hatalmasra nőnének, ezért a méretek csökkentésével igyekeznek javítani a teljesítménysűrűségen. Hasonlíts össze egy '70-es évekbeli processzort egy maival. Ha megnézed itt durván kétévente duplázódik a tranzisztorok száma.
"Ma sokkal fejletebb minden, ugyhogy egy mai rejtjelező rendszert pl ugyanolyan kilátástalan küszködés feltörni (csak hogy maradjak a példánál), MINT RÉGEN. "
Ez nem igaz, most még nehezebb, sőt egyenesen lehetetlen. :) Pl. egyes előfizetős TV-csatornák titkosítása úgy működik, hogy a kulcsot bizonyos időközönként lecserélik, esélyt sem adva, hogy egy algoritmus véges lépésszámban végig érjen, és visszafejtse azt.
"A telefonod azért gyors, meg a laptopod, hogy mások pénzt keressenek rajtad."
Alapvetően igen, egy mai átlag fiatal többnyire csak Facebookra használja a csúcskategóriás telefont, ezek valóban a fogyasztói társadalom áldozatai. Ugyanakkor azért nem kevés ember van, akinek igen is hasznos, ha a gépe nem hal meg egy komolyabb Matlab kódtól (gondolok itt egy állapotteres egyenletrendszerre mondjuk), vagy egy szimpla rendereléstől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!