Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Eredményes felkészülés az...

Eredményes felkészülés az emelt szintű magyar érettségire?

Figyelt kérdés

Érdeklődnék, hogy a tapasztalattal rendelkezők milyen módszereket, könyveket ajánlanának nekem. A tanárom sajnos inkompetens, abszolút nem érdekli, hogy hogyan fog a drága faktos csoportja érettségizni emelt szinten, úgyhogy rá nem igazán lehet számítani.


Nagyon szeretnék 75-80% körüli emelt érettségit írni. Fogalmazni viszonylag jól tudok, vannak önálló gondolataim, önszorgalomból sokat olvasok szépirodalmat. Egyéb teendők?



2016. júl. 29. 11:03
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Helló!


Nem tudom, elkéstem-e a válaszommal, remélem még látod az érettségi hajráig... :)


A jó hír: a magyar emeltre simán fel lehet készülni önállóan. Nekem legalábbis sikerült, 90% lett a vége, és nem hiszem, hogy szuperképességeim vannak... :D (Bár a 90 tényleg nagyon jó, mondjuk 80%, ami mindenképp bennem volt, és bármikor kihoztam volna belőle, és az a +10% meg annak köszönhető, hogy írásbelin és szóbelin is tök jó napom volt, meg jól tudtam kezelni az izgalmat - ami mondjuk volt, mert kizárólag ezen a tárgyon múlt a felvételim.)


Szóval, ahogy én készültem:

Először is, a Pethőné Nagy Csilla könyvekből készültem. Ezeket nagyon tudom ajánlani, szerintem a legjobbak között van magyarkönyvek terén. Mondjuk ha nem ezt használtátok 4 évig, akkor azért gondold át, hogy érdemes-e azt a bejáratott tankönyvet lecserélni.


Ezen az oldalon: [link] ugyanebből a könyvből készült jegyzeteket találsz. Ki van jegyzetelve mind a 8 könyv. Én az összes jegyzetet kinyomtattam innen.


Aztán felosztottam a könyveket: naponta hány oldalt kell haladnom a könyvből, hogy kész legyek időre. (Hogy az időre mit jelent, azt neked kell eldöntened. Ha kész vagy 3 héttel előbb, még van lehetőséged megnézni egy rakat feladatsort, ha érettségi előtti napon fejezed be, akkor viszont sokkal inkább benne leszel, frissebbek lesznek az emlékek - döntsd el, hogy neked mi segít jobban.)


Úgy haladtam, hogy mindig elolvastam egy kis részt a könyvből, aztán összevetettem a jegyzettel. Az a jó ebben a jegyzetben, hogy egyáltalán nem tökéletes: vannak benne hibák, és van, ami meg egyszerűen nincs benne. Szóval ami fontos volt, azt kiemeltem benne, ahol hiányos, ott kiegészítettem, feljavítgattam. (Az volt a szempont mindig, hogy MINDEN belekerüljön, ami fontos, hogy ha végzek vele, akkor a tankönyvet már ki se kelljen nyitni.) Viszont úgy, hogy én folyamatosan azt figyeltem, hogy jó-e, ami le van írva, elég jól rögzültek bennem a dolgok. Volt egy külön kis jegyzetfüzetem is, ahol mondjuk a jegyzetíró kihagyott egy egész alcímet, azt oda jegyzeteltem ki saját magam.

Ez rengeteg idő volt, igazából talán a legtöbb idő erre ment el, de mire végeztem, gyakorlatilag megtanultam az anyagot, és volt egy tökéletes, mindenre kitérő jegyzetem, amiből könnyen tudtam ismételni bármit. Igazából én nem sokkal az érettségi előtt készültem el, és még egyszer elolvastam az egészet, ez volt a készületem a nyelvi-műveltségi feladatsorra.


Azért a szövegalkotás részt sem szabad elhanyagolni, mert mégiscsak a 60%-a az írásbelinek. Ez nekem mindig jól ment, de azért külön is készültem rá, hetente legalább 1 korábbi érettségiben megjelent szövegalkotási feladatot megoldottam úgy, hogy erre jó sok időt is szántam.

A tanárom a líra művek és a novellák elemzéséhez is írt szempontokat, hogy mikről lehet beszélni, ha érdekel, írj privátot és elküldöm. :) Én mindig ezzel írtam meg a fogalmazásokat, elolvastam többször a művet, aztán a szempontok közül kigyűjtöttem azokat, amik az adott esetben relevánsak voltak, és mindegyik mellé lejegyzeteltem a gondolataimat. (Sokszor hangsúlyozták nekem, hogy a vázlat készítésére legalább annyi időt kell szánni, mint az elemzés megírására, és ezt nagyon igaznak tartom.) Ezután már csak eldöntöttem, hogy milyen sorrendben lenne a leglogikusabb leírni a szempontokat, és onnantól már tényleg csak egész mondatokká kellett gyúrni a jegyzetet. :)

Azért nekem jó kapcsolatom volt a magyartanárommal, és a legtöbb fogalmazást odaadtam neki, hogy elmondja a meglátásait róla, ez is sokat segített, talán te is próbálkozhatnál vele, akár ha a saját tanárodban nem bízol annyira, esetleg megkérhetnél más, a sulidban tanító magyartanárt, ha van ilyen. :)


Szóbelire is érdemes időt szánni, az általam linkelt honlapon mindenki a Corvinás kidolgozott tételkönyvre esküszik, de szerintem az azért elég kevés egy tételnél. (Van még a Kiss Judit könyv, az több, de tele van rettenetes tévedésekkel, pl. a lírai ént következetesen költőnek hívja, meg ilyenek...) Szóval érdemes kidolgozni a tételeket magadnak külön is, ha van időd rá.


Na, bocsi a rettenetesen hosszú válaszért, de remélem tudtam valamennyit segíteni. Sok sikert! :)

2016. aug. 17. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!