Szerintetek jogos koveteles az egyetemeken a kotelezo szakmai gyakorlat az abszolvaciohoz?
Részben jogos.
Véleményem szerint szét kellene szedni, hogy ki az, aki szakmai gyakorlatra akar menni, és ki az, akitől egy magasabb szakmai tartalmú szakdolgozatot akar írni, esetleg az egyetem versenyszféra együttműködésben részt vevő cégekkel/cégeknek mert később MSC-re szeretne menni, vagy ilyen jellegű munkát akar vállalni(bár gyakran amúgy is MSC kell a "tanácsadói" munkakörökhöz).
A mostani rendszer fő problémája, hogy a hallgatók nagy része csak kapcsolatokon át szerezhet helyet, és annak egy része is "ideiglenes szívesség" és egy kis rész az, aki szakmai támogatást is ad.
Többször még azok sem fogadnak gyakorlatost, akik pályakezdőt igen, a képzés ütemezése miatt (szakmai gyakorlat - szakdolgozat - államvizsga készülés - államvizsga) gyakran a hallgató minimum szünetet tart az államvizsga/szakdolgozatírás okán, esetleg a gyakorlat utáni 2-3 hónap után lehet a foglalkoztatást folytatni.
Mindenképpen az "alibi/kamu" gyakorlati helyek helyett kevésbé időpazarló tevékenység kellene, így, hogy sok esetben a fő célt, ami az első munkahelyszerzés könnyítése nem éri el. (kb 20-30% marad az eredeti helyén.)
Igen. Szeretnék MSC-re menni majd. De mivel nem kapok gyakorlati helyet se, így nagy valószínűséggel később se fogok kapni munkát a szakmában.
Nem mindenki azért tanul, hogy majd akkor ezzel fog foglalkozni egész életében. Valakinek csak hobbi, vagy mert szeret tanulni, stb...
Esetleg egyéni vállalkozóként meg lehet valahogy oldani, hogy visszafoglalkoztassam magam. Ráadásul, ahogy olvastam még fizetést kötelező adnia a munkáltatónak, ami még inkább bonyolítja a helyzetet.
Csak tudnám, hogy mi a franc köze van a tudásnak ahhoz, hogy kinek milyen kapcsolatai vannak, amivel tud szakmai melót szerezni.
Kötelező szakmai gyakorlat csak akkor jogos, ha azt az egyetem szervezi meg, biztosítja és tanegységként, kreditként elszámolja.
E nélkül nincs helye az egyetemi oktatási rendszerben.
1#
Lefogadom, hogy angliaban kap szakmai melohelyet. Jojjon haza. Probalja meg itt.
10#
A vegzettek 70%-a palyaelhagyo. Nem nem azert mert butak. Ha nem azert, most tudom hihetetlenul fog hangzani, nincs munka. A kozmunkat leszamitva. Na mar most megneznem azt a sulit ami elfogadja a tragyalapatolast szakmai gyakorlatnak.
A gondolataid érthetőek. Csak azt felejted el, hogy nem azért tanítanak téged, hogy ne azt a tudást használd. Aki hobbiból vagy szeretetből tanul, az meg is érdemli, annak nem kell papír. De ha már diplomás munkást bocsátanak az utcára, akkor nem árt, ha legalább elméletben van helye annak a diplomás munkásnak. Ha állami helyen vagy, akkor valószínűleg észre sem veszed, hogy mennyibe is kerül az a 3-4 év amit te elhobbizgatsz, meg tanulgatsz. Nem az a célja az egyetemnek, hogy aztán (dolgozói szempontból) életképtelenül hagyd el, de papírral a kezedben.
Azért szerintem elsősorban még mindig a hallgatónak kellene lennie az egyetemért, és nem az egyetemnek a hallgatóért. Nem azért létezik, hogy legyen hol hobbizniuk a fiataloknak, hanem egy tudást akar adni, illetve azt, hogy az adott területen hasznos szakembereket képezzen. Ha nem ott akarsz elhelyezkedni, akkor minek ott tanulsz? Ha meg ott akarsz elhelyezkedni, akkor egy elég elvárható feltétel, hogy keresd is meg, hogy pontosan hol. (Ahhoz képest egész sok lehetőséget nyújtanak általában az egyetemek.)
És nem mellesleg pedig rengeteg cég alkalmaz szakmai gyakorlatra embereket, egyrészt, mert ez számukra általában ingyen munkaerő, másrészt, mert közben találhatnak maguknak olyat, akit szívesen megtartanának.
Sőt, szakmai melót is lehet találni egyetemistaként bőven, tavaly 3 végzés előtt álló gépészmérnököt ismertem meg, mindhármuk szakmai munkát dolgozott, egyiküknek egy majdnem havi fél milliós szerződést ajánlottak fél év után. Informatikai munkákban meg aztán végképp nem számít a diploma, akkor találsz munkát, amikor akarsz kb. Persze nyilván van olyan, ahol nem, de lásd, hogy ez nem teljesen általános.
Hát nem tudom melyik országban élsz. De itthon tuti nincs meló, semmilyen szinten. Ez egy nagyon szegény ország, ahol az ember örül, ha nem hal éhen.
Ráadásul, az államnak (egyetemnek) kéne biztosítani legalább a lehetőséget. Mert azt nem tartom lehetőségnek: "Hogy menjél azt keres munkát.". Ez nem segítség. Ez semmi, nulla. Az nem lehetőség, hogy 1000 -en jelentkezünk egy állásra, azt jobb esetben van egy darab szerencsés. Nevetséges.
Erdekes amit mondasz.
egyreszt azt mondod, hogy fogalmuk sincsen a gyakornokoknak a temarol, de nqgyon szivesen alkalmaztok beloluk 20 -at is. Nem tudom melyik cegnel vagy, de jo nagy barom lehet a fonok.
Ja es kerdezzel korbe, hogy hany mecis melosnak van diplomaja. Meglepodnel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!