Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért jó a verselemzés? Miért...

Miért jó a verselemzés? Miért kell tudnunk verset elemezni hogy éretségizni tudjunk?

Figyelt kérdés

2 undok magyartanárom volt, akik nem tanítottak meg semmit, mindig csak szivattak. (Verseket kellett tanulni, ès csak engem feleltetett, senki mást nem stb. Meg mindig lepontozta a dogám)

És a kérdésem: mivel leszek azzal jobb ember hogy tudok verset elemezni? Egyátalán minek kell? Ha egy mérnők akarok lenni, vagy akár borász, akkor a büdös életbe nem fogom használni soha. Miért kötelező az érettségiben? :( jövőre fogok érettségizni, de nagyon elegem van belőle, belemagyarázás az egész még ha szöveggel alá is támasztom.


2016. ápr. 10. 18:21
 1/5 anonim ***** válasza:
31%
Aki verset tud elemezni, értelmezni, az jó eséllyel bonyolult szövegeket is jobban megért. Utóbbira meg nagy szükség van szinte bármely felsőoktatási képzésben.
2016. ápr. 10. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Itt maradt még a régi korokból, szerintem a mai világban már nem kéne, pláne nem a rímképleteket és verslábakat megnevezni. A szóképek még hagyján, mert azok tudatosítása esetleg világossá tehet egy tömör szószerkezetet. Elvileg a költő üzen valamit az olvasónak, célja van, és azt tárja fel az elemzés. Mondjuk, valakinek pont ez a tudományoskodás öli meg a művészetet, aminél csak hagyni kéne, hogy hasson ránk. De az érettségin van novellaelemzés is, az mégis inkább értelmezés, a saját szűrődön való átengedés, mint agyoncsapó trancsírozás, illetve van esszé is, ami az olvasottságodat és elvonatkoztatási és lényeglátó képességedet bizonyítja.
2016. ápr. 10. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Igen, a bonyolult szövegmegértés talán igaz.

Meg az is hogy valamit üzenni akar.

De nem hinném hogy valaki leír egy mondatot, miért kell belemagyarázni mindent, meg disztichon, és akkor többletjelentése van..

Még a költői képeket talán értem de na....

2016. ápr. 10. 19:05
 4/5 anonim válasza:

Érdekes dolog, hogy pont az irodalom oktatásába került bele a műelemzés és mondjuk rajz órán kevésbé van festmények, szobrok kielemzése értelmezése (pedig a művészettörténet jel, szimbólum és jelképhasználata éppolyan sokrétű és bonyolult). Néhány évszázaddal korábban az irodalomoktatásban is benne volt a versírás tudománya, amit talán az egyszerűsítés céljából hagytak el azóta, így öncélúnak tűnik a csupán értelmezés és sokszor belemagyarázás. Célja talán amellett, hogy a szövegek (akár később jogi szakszövegek) értelmezésének készségét fejlesszék, egyfajta kultúraértés átadása is lenne, hogy értsük, hogy miket jelentettek azok az európai kultúrát meghatározó keresztény kultúrköri illetve antik kultúrköri szimbólumok stb... A régi embereknek még nem volt idegen a racionális gondolkodás mellett a szimbolikus, jelképes gondolkodás, ami ma sok esetben akár a tanároknak is csak megtanítandó fix értelmezéseket jelent.

Az a jó egy irodalmi mű értelmezésében valójában, hogy ha logikusan bele tudod látni, akkor neked benne van és az a valóban jó mű, ami olyan dolgot is mondhat az olvasójának, amit az író nem is rakott bele szándékosan, mégis benne van. A műveknek két születésük van, egy, amikor megszületnek az alkotó által és egy másik, amikor újjászületnek a befogadó által.

Ne vegye el a kedvedet az, hogy a tanáraid csak szemellenzősen a tankönyvíró egyetlen és szubjektív elemzései alapján tudják értelmezni a verseket. Sajnos ez a tanárt is minősíti és egy szükséges rossz a számodra, hogy így kelljen elemzést írnod, de ha magadnak meg tudod mondani, hogy neked mit mond a vers, akkor találtad meg az igazi értelmét az egésznek.

(én azzal szórakoztam annakidején, hogy a padtársamnak az adott verset 2-3 féle módon is elemeztem, úgy, hogy ne tudjon a logikámba belekötni, mégis ellent mondjon a tankönyvnek, vagy akár az előző elemzésemnek)

2016. ápr. 12. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

A verselemzésben a saját gondolatodat mond el.

Mit gondolsz mit értesz a szövegben....ők arra kivácsiak nem arra amit ők el mondanak....

2016. ápr. 30. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!