Főiskolára járok, de lehet, hogy "pályát tévesztettem"?
Első félévem végén vagyok 19 évesen egy tanítóképző főiskolán, tanítónak tanulok. Az utóbbi időben elgondolkodtam azon, hogy tényleg ezt szeretném-e csinálni egész életemben: alsósokat tanítani, nevelni mindig 100%-os teljesítménnyel(mert mégiscsak a jövő generációjáról van szó), 4 évente periodikusan megismételni ugyanazt, házit adni, leellenőrizni, szabadidőmben dolgozatokat javítani-összeállítani... Hogy egyáltalán tényleg ez az a szakma, amit nekem űznöm kell?
A 11-12. osztályt nappali rendszerű délutáni iskolába járással végeztem el, így volt időm diákmunkára, ahol megtapasztaltam a gyári munkát, szórólapozást, mezőgazdasági munkát, kereskedelmet, és mindenhol jól éreztem magam, jó hangulatban telt el minden műszak, érdekelt, amit csinálok, tetszett, szerettem. Az is fontos volt, hogy én kerestem meg a zsebpénzem.
Mivel a főiskolai órarendem nem teljesen olyan, mint ahogy én akartam, nincs időm elmenni dolgozni, annyira össze-vissza vannak óráim napközben, este pedig a párommal töltöm az időmet.
Sajnos így a zsebpénzem is kiesett(édesanyám szerint ez is lehet az én problémám), de a nagyobb gondom az, hogy több munkatípusra is rálátást nyertem és azokban jól éreztem magam, így már nem tudom teljesen eldönteni, hogy milyen szakmában helyezkedjek el.
Oké, egy diploma sosem árt, de ha nem dolgozok majd benne, mert esetleg nem is fogom szeretni, akkor nem sok értelme van elpazarolni azt a 4 évet, amikor máshol már rég lenne egy szakmám.
Azt mindenképpen eldöntöttem, hogy a második félévet is megcsinálom, és majd ha akarom, akkor a többi hármat is. De ha úgy döntenék, hogy "á, a fenébe is, én nem ezt akarom csinálni", akkor nem tudom, merre induljak.
A gyári szalagmunka nincs ellenemre, de sajnos a térdem, talpam, derekam nem bírja(nem bírta az 1 év állómunkát a szervezetem), a szórólapozás diákmunka, a mezőgazdaság nagyon távol áll tőlem, a kereskedelem tetszik, csak amennyit én hallottam, meg lehet szakadni, akkor sem keresnek sokat... Sajnos a többi állómunka is kilőve, pedig tetszene a fodrászat is, de ahhoz is sok pénz kell, mint a körömépítéshez, de már Dunát lehet belőlük rekeszteni... Amin még elgondolkodtam, az cukrászat, mert imádok sütni, de nem tudom, hogy szakmaszerűen milyen lenne.
Úgyhogy most hatalmas összecsomózott gombóc van a fejemben a jövőmmel kapcsolatban, nem tudom, mit kéne tennem, de nem érzem, hogy egyről a kettőre tudnék jutni... Ti az én helyemben mit csinálnátok, mit tanácsoltok?
Elég sok altémát érintettél a kérdésedben. Én a helyedben elsősorban azt próbálnám kitalálni, hogy mi a legfontosabb dolog nekem a munkában, illetve mit szeretnék: az előrelépési lehetőség, a pénz, hogy más emberekkel együtt dolgozzak vagy közvetlenül másokon segítsek, irodában akarok-e dolgozni vagy szabadabban, csapatban szeretnék-e dolgozni vagy egyedül, bírom-e, hogyha mások irányítanak, és nem hozhatok önálló döntéseket annyira a munkámban, van-e érzékem a gyerekekhez, tudok-e megfelelő módon rendet tartani az osztályban, stb. Mivel említetted a pénzt, azt lehetőségnek látnám, hogy amilyen területeken dolgoztál és tetszett, utánanézni, hogy milyen pozícióban lehet jobban keresni, és keresni olyan képzést, ahol megszerezheted a képesítést, legyen ez okj, főiskola vagy egyetem.
A mostani szakoddal kapcsolatos kételyeiddel pedig érdemes lenne olyan embereket felkeresni, akik saját tapasztalatot tudnak mondani, tehát már végzett tanítókkal beszélnék /régi sulidból akár/, felsőbbévesekkel, akár csoporttársakkal, hogy miért ezt a szakot választották, mi benne a kihívás, mi az öröm, mi az, amivel a monotonitást el lehet kerülni,stb.
Én már meghoztam a döntésem, és egy egyetemen eltöltött év után most passziváltattam és készülök érettségizni olyan tárgyakból, amik a másik szakhoz szükségesek. Szerintem ne félj váltani, ha szilárdan tudod már, hogy jelenleg nem azt tanulod, amit akarsz. De nagyon óvatosnak kell lenni a váltással, nehogy rendszer legyen belőle. Engem is sok dolog vonz, mindenben meg tudnám találni azt, ami érdekel, és most olyan szakmát választottam, ami ha összejön, meglesz hozzá az időm és pénzem is, hogy sokat tapasztaljak a világból. : )
Itt legalább 2 párhuzamos dolgot kell megfontolni:
1. Diplomát szerezni mindenképpen hasznos és érdemes még akkor is, ha később más területen helyezkedsz el, mert egy változó világban élünk, a szakmák gyorsan elavulnak, cserélődnek és átképezni vagy továbbképezni csak már eleve képzett embert lehet.
2. Lehet, hogy másik szakot kellene választanod, amit kedved volna csinálni és amiben tehetséges vagy, ezt nem tudhatom. De az okj-s szakmák nem alternatívái a diplomának semmilyen körülmények között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!