Minek tanítanak olyan dolgokat, amelyeket soha nem fogunk alkalmazni?
Miért lennék szűk látókörü? Ha olyat tanítanak, ami hasznos vagy az alapfoku műveltség része azt elfogadom, megtanulom, de amit soha semmire sem fogok használni minek tanulnám, ha nem csak azért, hogy ne bukjak meg belölle? Annyira utálok olyat tanulni, ami nem érdekel és nem is hasznos.
De azért köszi a választ.
#1-nek igaza van, valóban szűk látókörű vagy, de abban viszont egyáltalán nincs igaza, hogy úgy gondolja, ezt a kijelentését nem is kötelessége megindokolni..
Oka annak amiért olyan dolgokat tanítanak, amelyeket sosem fogsz használni több is van:
1. mert egyszer mégis szükséged lehet rá (pl. infósként hasznos lehet tudnod legalább a jog/közgáz alapjait, ha egyszer még céget alapítasz, alapvető elvárás, hogy megértsd az ügyvéded és a könyvelőd)
2. mert egyszer szakmádban is szükséged lehet rá, de most még nem látod (pl. ismerek néhány informatikust akik jogászoknak/biológusoknak/építőmérnököknek írnak szoftvereket jogi szakszövegek elemzésére/kivonatolására, génszekvenáláshoz, régi házak minőségi állapotának felméréséhez/összegzéséhez, egyikük sem gondolta volna, hogy ilyen területeken lyukad majd ki)
3. tágítja a szemléletmódod (nemcsak az adott szakmában tudsz majd gondolkodni, hanem kicsit belelátsz majd abba, más szakmák képviselői tipikusan hogyan gondolkodnak)
4. segíti a tudományterületek összekapcsolódását (pl. nézd meg az elmúlt 50 év kutatási eredményeit, egy jelentős része azon alapul, hogy egy pacák, aki saját szakmájában jó volt, elkezdett valami más szakmáján kívüli dolgon törpölni, megtalálta a kapcsolatot a kettő között, majd új tudomány született.. csak hogy példát is mondjak:
matematikai neurális hálózatok <- agy
genetikus algoritmusok <- evolúció
nyelvészet <- fuzzy rendszerek <- halmazelmélet
egy sem történhetett volna meg, ha a kutatónak nincs rálátása idegen területekre)
5. megalapoz (lehet hogy önmagában (ma már) tényleg nem használod, viszont más (pl. haladóbb) ismeretek/tárgyak az itt szerezhető ismeretekre/tudásra implicit módon építenek).. Pl. sok matematikai elmélet épít olyan elméletekre, melyek önmagukban szinte alkalmazhatatlanok, más kontextusban viszont nagyon is hasznosak..
6. bizonyíték arra, hogy akármit meg tudsz tanulni ha kell, bármennyire is nem tetszik.. (már csak ez így önmagában baromi vonzó egy munkáltatónak)
Szval most mondtam 6 okot is, miért érdemes sosem alkalmazott dolgokat megtanulnod..
Ha van egy kis gógyid, belátod, hogy valóban szűk látókörű vagy (voltál, ha kicsinél több gógyid van), vagy ellenkező esetben minimum 6 ellenérvet mondj, amivel meggyőzöl arról, hogy mégis én gondolom rosszul és rosszul ítéltelek meg téged...
#2-es vagyok,
átérzem a helyzeted de hidd el az, amit megtanul az ember (bármi is legyen az, SOSEM haszontalan)..
kitartást!
Első vagyok. Látom, az indoklást már az egyik Tisztelt Válaszoló mgtette kijelentésemhez.
Még viszont akkor kiegészítésképp pár szó a Kedves Kérdezőhöz:
Nem tudom, hogy tapasztalatból -e, vagy miképp vetődött fel, két, majdnem teljesen más jellegű képzettség, "gyári szakma", "mérnökinformatikus".
Az első talán még külön nagy figyelmet is igényel, ugyanis, igen nagy szakmaterületet ölel fel a "gyári szakma". Nyílván a kijelentett állítás ("mindenkinek kéziforgácsolást kell tanulnia") ennek csak egy részhalmazára vonatkozhat.
Gondolom, elsősorban a gép-, és faiparra gondolhattál. Ez esetben viszont azt tudom mondani, hogy a kéziforgácsolás alapszintű ismerete elengedhetetlen.
Józan paraszti ésszel: Akinek gépész szakmája lesz, nem élhet úgy, hogy nem ismeri az alapvető kéziszerszámokat és azok használatát. Érezni kell azt, hogy mikor mondjuk marógépen megmunkálsz egy munkadarabot, milyen erők ébrednek ott, milyenek a teljesítményviszonyok, mi az a határ, amit még bír a szerszám, stb. Ezeket ki kell tapasztalni.
Hasonlóan, ha adnak neked egy bilit, hogy reszelj belőle valamit, akkor fogsz ráérezni arra, hogy mit jelent, ha a szerszám durva, közepes, vagy finom barázdázattal rendelkezik, és ezekkel milyen mértékű anyagleválasztást, felületi simaságot, stb. lehet elérni.
Másrészt a kéziforgácsolás egyfajta kézügyességet is fejleszt. Sok gyakorlással szebb, jobb munka kapható.
Harmadrészt a kéziforgácsolást meg tessék megbecsülni! Rendkívül változatos, kreativitást, gondolkodást és kézügyességet igénylő munka.
Ha dolgoztál volna gyártósoron, vagy NC gép mellett, akkor tudnád, hogy milyen unalmas egész műszakban 2 gombot nyomogatni...
Köszönöm az újabb válaszokat.
Azért hoztam fel példának két teljesen eltérő szakmát, mert tesóm egyetemista és mérnökinformatikusnak tanul, én pedig gépésztechnikus szeretnék lenni és hát suliban eléggé nyomatják a kézi forgácsolásos dolgokat. :((((
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!