Alkalmazott közgazdaságtan Eltecon vagy Corvinus KTK?
Udv,
Harmadeves BCE AK-SPMeskent (ezt kesobb kifejtem) ugy gondolom legjobb otlet volt ezt valasztanom. Beszeltem mar kevesbe habzoszaju, elfogult ELTE AKsokkal es kiderult, hogy alapveto kulonbseg a tanitasban, szamonkeresben, tanarok hozzaallasaban lenyegeben nincs. Joindulatuak, segitokeszek, igyekeznek megertetni az anyagot mind ket egyetemen (a kivetelekre kesobb kiterek). ELTEnek az az elonye, hogy 30 fo koruli egy felevben felvettek szama, igy eleg egy jo tanart fizetniuk egy targyra, nalunk 3x annyi a diak, igy altalaban tobb tanar jut egy targyra amik koze becsuszhatnak gyengebbek is. En ezidaig egy-ket rossz tanart kaptam az 5 felev alatt, mivel tudtam kik a jok es hozzajuk vettem fel a targyakat. Az, hogy nehezebb lenne nagyon szubjektiv kerdes, tekintve, hogy senki nem vegzi egyszerre a ket szakot. Ami mindenkepp elonyunk, hogy mi penzugyes targyakat is tanulunk, ami sokaknak erdekesebb is mint az elemzo kozgazdasagtan (sokan el is mennek ezert penzugy mesterre), es ezeket meg emelt oraszamban is felveheted (a matekkal egyutt), ez az SPM. Ebben a kepzesben meg egy ember se csalodott, itt tenyleg a legjobb tanarokat kapod ill. nagyon hasznos ez a plusz tudas, a penzugyi elemzoi latokor megismerese. Emellett a kozosseg az ami egyedulallo nalunk, rengeteg embert ismerhetsz meg es 40nel is tobb szakkollegiumbol valogathatsz, es akarmelyik intezmenyt is valasztod, mindenkepp lepj be valamilyen szakkoliba. Az Elteseket beveszik ugyan az MCCbe es a Rajkba de az utobbi mar jo 1-2 eve teljesen elvesztette szinvonalat. Nem elhanyagolhato szempont (meg az ELTEsek is belatjak), hogy a legjobb gazdasagi konyvgyujtemeny a mi konyvtarunkban van. A nevunk az, amit jelen tendencia szerint nem fog senki elvenni tolunk. Valamennyi Bce-aksnak a Big Four vagy egyeb nagy vezeto multi volt vagy jelenleg mar a kezdo munkahelye az egyetem alatt. Ugyanakkor azt hallom az Eltesektol, hogy nekik nehez elhelyezkedni alapszakos diplomaval. Mesterre is korlatlan a lehetosegek tarhaza,tobbnyire akik maradnak azok penzugyet valasztanak, a tobbi CEU vagy kulfold.
Rengeteget lehetne taglalni, szerintem egy eloadas kereteben lehetne jol megvitatni a pro es contra erveket, de fokent szorszalhasogatas az egesz.
Osszefoglalva szerintem mindket egyetem elonye es hatranya a meretebol fakad. Nalunk sok a tanar, igy vannak gyengebbek akik lehuzzak a szinvonalat. Viszont tanulhatunk penzugyes targyakat, ill. rengeteg plusz tudasra tehetunk szert a szakkolikbol. Az Eltenek elonye, hogy 1 tanar van mindenre igy azt jol megvalasztjak, viszont se konyvtar se szakkoli, se egyeb kepzes es az is meretebol adodik, hogy nincs hirneve. Ezen probal sok Eltes ugy segiteni, hogy marketingeli magukat, es huznak le minket mindenfele eltulzott vagy szedett-vedett ervekkel, hiszen nekunk van egyedul igazan jo hirnevunk.
Szerintem azert gyere a Corvinusra mert a rossz tanarokat ki lehet kerulni, a nehanyert ami becsuszhat meg karpotol a sok kiegeszito kepzes, tudas amiket fent felsoroltam.
Ha barmi kerdesed van irj privatban.
ELTEconos jelen. Nyugodtan írj privátot konkrétabb kérdésekkel, most sajnos kevés időm van, így csak az előzőekre reagálnék.
Valóban nincs gazdasági könyvtárunk, milyen szerencse, hogy közel van a Corvinus, és be tudunk iratkozni oda is (bár eddig nem volt rá szükségem, minden, ami kell, fellelhető nálunk is, kutatás esetén persze jól jöhet a Közgáz gyűjteménye). Szakkolik terén is kicsit árnyaltabb a helyzet, a SZISZ, a Rajk, az MCC, a TEK, az Eötvös Collegium, és még pár hely tárt karokkal vár minket. (A Rajk színvonalvesztésével kapcsolatban szkeptikus vagyok).
Magam is egy corvinusos szakkollégium tagja vagyok, és a lehető legjobb kombinációnak ezt tartom: élvezem az ELTEcon színvonalát és a kiscsoportos oktatás előnyeit, miközben egy alapvetően corvinusos közegben is mozoghatok, építhetek kapcsolatokat. Valószínűleg több BCE-s barátom van, mint ELTE-s, a legtöbben közülük eléggé kritikusak a Corvinus színvonalával kapcsolatban. Sokak szerint a BCE csak a brandet adja, a diákszervezetek pedig azért virágoznak, mert a hallgatóknak muszáj valahogy ellensúlyozniuk az oktatás minőségét.
Mesterre bárhová mehetünk, ahova a BCE-s AK-sok, bár a legtöbben külföldre mennek vagy a CEU-ra a mi köreinkben is. Nem hiszem, hogy nagy gond lenne az elhelyezkedési mutatóinkkal, én is egészen jó gyakornoki lehetőséget kaptam.
All in all, életem egyik legjobb döntése, hogy az ELTEconra jöttem, tény, hogy olykor nagyon le vagyunk terhelve, de a minőség miatt megéri.
szintén Elteconos vagyok, még talán aktuális lehet ez a kérdés, ezért néhány sorral kiegésziteném kollégámat.
A bce-s válaszadóra reflektálva: én eddig ahány korvinuszossal (főként AK-s illetve gazd.infos) beszéltem, egyértelmű konszenzus alakult ki azt illetően, hogy az Eltecon erősebb képzés. Találkoztam ezen kivül egy háziirás alkalmával korvinuszos (mikro) jegyzettel, ami meglepően leegyszerűsitett volt a mi tananyagunkhoz képest. Vizsgáztam a Sóházban, ahol mellettem ottani diákok beszélgettek, és olyan statisztikai alapfogalmakkal nem voltak tisztában, hogy nehezen hittem el. (egyváltozós regresszió Alfájáról vitatkoztak, hogy mit is jelenthet...) Persze, lehet, hogy csak egy magánkorrep fültanúja voltam, és a delikvens nem közgázos volt, ezért ez lehet, hogy nem túl releváns, mindenesetre érdekes volt...
Összességében a korvinuszt, meglátásom szerint körülveszi egyfajta bullshit-köd, ezt őszintén nem tudom jobban megfogalmazni. Természetesen nem akarok általánositani, SPM-es, szorgalmas emberek ott is biztos vannak, de amit én látok az az, hogy rengetegen csak a brandre épitenek, amit kapnak; kihasználják, hogy a közvélelem szerint még mindig a bce a "Közgáz", holott az AK és gazdelemzés szak mellett lényegében mindenhol businesst tanulnak, ami az elméleti közgazdaságtantól igencsak távol esik. Ennek ellenére, ők magukat közgazdásznak tekintik. Való igaz, a kapcsolati tőke, amit ott kaphatsz, páratlan, azonban én úgy veszem észre, hogy a korvinuszosok igyekeznek Főként erre épiteni, ez emberfüggő, ez az ügyeskedés/jófejkedés nem az én területem.
"Ami mindenkepp elonyunk, hogy mi penzugyes targyakat is tanulunk"
Miért is előny ez? A te szubjektumodon keresztül talán izgalmas a pénzügy világa, de pl. engem kevéssé érdekel. Az Eltecon bevallottan nagyobb társadalomtudományi hangsúlyt kapott, de emellett vannak pénzügyes tárgyak, valamint, ahogy az elhangzott, mehetsz pénzügy mesterre is. Vagyis szerintem mindenki maga döntse el, hogy mi vonzza, és úgy válasszon szakot.
Igyekeztem nem direkt lehúzni a korvinuszt, de nem mehetek el olyan negativumok mellett, amiket személyesen tapasztaltam, és amik nagyon fontosak. Lehet, hogy mindezt én látom máshogy, de engem kimondottan zavar ez a kissé arrogáns - és általános - hozzáállás, hogy "Hát mégiscsak mi vagyunk a közgáz".
Ha van még kérdés, szivesen válaszolok.
Még egy szempont: bizonyos munkahelyekre egyik az előny, másokra a másik, nagyon kettészakadni látszik a közgazdász társadalom. Értsd úgy, hogy hátrány, ha nem a kompatiblis helyre jelentkezel (ha érdekel, milyen helyekre gondoltam konkrétan, privátban megírom).
Nem akarok offolni, de sztem az első és a harmadik irreleváns/légbőlkapott dolgokról beszélt (ha Big Fourhoz akar menni valaki, psz+SPM-et tolja inkább; az, hogy a Corvinus Sóházában valaki nem ismer statisztikai fogalmakat, nagyjából annyira fontos mint ha egy Elte-Tátkos szociális munkás nem tudná a kevert stratégiás Nash egyensúly fogalmát).
na jó, a véleményem a tantervekkel kapcsolatban: a Corvinuson túl sok szempont szerint vizsgáljuk meg a gazdaságot, túl széleskörű az elméleti megalapozás. Ez jónak tűnhet, de egy elemző közgazdásznak nem szabad elvesznie a részletekben, egyszerű modellek kellenek.
Az Eltén ez jól van, ott inkább a másik fele felé ment el a dolog: túlságosan csak a közgazdasági elmélet van, emellett ahogy láttam, csak társadalomtudományi alapozások vannak, aztán már alkalmazások. Ezáltal szerintem affelé mehet el a dolog, hogy nem elég körültekintő az elemzés, ha nincs valami külső korlát, ami megmondaná, hogy mikor hihetünk, mikor nem a modelleknek (pl csak egy félév ökonometria van, bce-n kettő, egy félév alatt csak az alapmodelleket lehet megtanulni, azt nem, hogy a modellekben milyen hibák merülhetnek fel, azokat hogyan kell korrigálni).
egy BCE AK-s
02-15 12:48 -re válaszolván:
Ezt nem tudom honnan veszed, hogy 1 félévnyi ökonometria van az elteconon, mert nem igaz.
Első félévben kezdünk egy alapozó Gazdaságstatisztika kurzussal, amiben felépitjük az egy-, majd többváltozós regresszión keresztül az idősoros elemzésig, illetve a potenciálisan felmerülő statisztikai problémákig a későbbi tananyagot.
A 3. félévben van Ökonometria, ahol részletesebben tanuljuk a korábban vett modelleket, újabb kiegészitésekkel együtt.
Végül az utolsó félévben - a kurzus talán legnehezebb tárgyaként - ott van a Mikroökonometria, ahol igencsak magas szintű ökonometriai, statisztikai ismereteket kapunk. (Panel, FD-, FE-becslés, IV-regressziók, multinomiális modellek, stb)
Ha ez nem lenne elég, a kötelezően választható módszertani tárgyak között számos akad, ahol a házik során elengedhetetlen pl. Stata használata, vagyis tulajdonképpen ott is ökozunk. Erre példa a Munkagazdaságtan, amit hazánk legjobb munkagazdásza, Köllő János tanit. Ez az emlitett Mikroökonometria előtt van egy félévvel, de már itt is elég advanced dolgokat veszünk.
Úgyhogy mégegyszer, nem tudom, a BCE-s kolléga honnan vette ezt az infót, de biztosithatok bárkit: nálunk, a szak Alkalmazott jellegénél fogva VAN ökonometria.
szinte biztos, hogy az eltecon az ország legjobb közgazdász képzése. Én ugyan Corvinusos vagyok, már a pénzügy mesteren, és állítom, hogy a itteni hallgatók elég magas lovon ülnek a már említett brand dolog miatt. Egyébként nyilván szakfüggő is. Közgazdásznak nevezünk egy vállalkozásfejlesztést végző embert, illetve egy ak-sat is, ami hatalmas hiba.
Végezetül annyit, hogy egyik sem garancia semmire, és bármelyikkel sokra lehet vinni :) hajrá
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!