Szerintetek nem így kellene finanszírozni a felsőoktatást, hogy megszűnjenek a büfészakok? Minden szak "tartsa el magát"
Szerintem minden felsőoktatási képzést az adott szakot elvégzett szakemberek adójából kellene finanszírozni.
Szóval az orvosi képzést az orvosok adójának egy részéből, a gépészmérnöki képzést a gépészmérnökök adójából, a szabad bölcsészetet a szabad bölcsészek adójából, a turizmus-vendéglátást szintén ebből.
Ha valaki más szakterületen, illetve felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben dolgozik, az természetesen nem ér, annak a szerény adójából egy fillért ne kapjon a felsőoktatás, mert ez azt jelenti, hogy a képzés felesleges volt.
Ezt azért tartom fontosnak, mert az állam a felsőoktatással tulajdonképpen befektet, az a társadalom érdeke, hogy ez a pénz hasznosan térüljön meg.
Egy-egy ilyen képzés, illetve kar működtetése hatalmas költségeket emészt fel, dékánostul, mindenestül, de ha ez nem teremt értéket a társadalom számára, mert a munkaerőpiacon nem találják a helyüket végzősök, akkor mehet a süllyesztőbe sajnos.
Önköltségesen természetesen működhetne, ha sokaknak megér ennyit az ott kínált tudás, akkor a tandíjból fenn tudnák tartani magukat a karok, engem nem érdekel, hogy az hasznos-e, ha kifizeti, menjen.
És itt dőlnének el a veszekedések, hogy mi büfészak, és mi nem az. Ha a kommunikáció és médiatudomány képzést elvégzettek adójából fenn lehetne tartani ezt a szakot, akkor azt mondom, hogy maradjon. De az is lehet, hogy leredukálódik így egyetlen helyszínre, ahova fel tudnak venni összesen 10 főt, amennyit még fel tud szívni a munkaerőpiac, tehát lényegében megszűnne a büfészak mivolta.
De ez minden kevésbé keresett szakra így igaz.
Nem jókor írtad ki ezt a kérdést. Ugyanis jövő évtől, 2016-tól, pár tucat alapszak és mesterképzés megszűnik. Olyanok is, amelyeknek igazán nem kéne.
Ja, és nehogy már mindenki ugyanazt a 10 szakot tanulja, mert azok a keresettek. Hidd el, amíg a fiatalok nem mennek el újra kétkezi munkára (mert a mai fiatalok többsége ódzkodik tőle), bármelyik egyetemi szak veszélybe kerülhet. Már most is túlképzés van az egyetemi szakok 95%-án.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!