CAD-CAM informatika képzés, melyik a legjobb iskola hozzá?
A CAD-del kapcsolatos feladatok elso sorban mernoki feladatok.
A CAM-es munkak nagy resze is az. A CNC programozas meg nem er semmit technologiai tudas nelkul, a gepi forgacsolas az egy onallo szakma, aminek a kiegeszitoje a CNC-programozas.
De a komplexebb feladatokat ahogy irtam ott is mernokok csinaljak.
Nem latom azt a munkakort, ahova ez a vegzettseg jo lenne. Te hany ilyen allashirdetest lattal mar?
Úgy van, ahogy az előző válaszoló már leírta. Röviden: ez a képzés önmagában semmit nem ér, mással együtt meg fölösleges.
Az, hogy megtanítanak egy CAD rendszer használatára, annyit jelent, hogy fogsz tudni 3D modellezni és műszaki rajzot készíteni (legalábbis jó esetben). Ez viszont csak eszköz egy mérnök kezében, gyakorlatilag egy nagy tudású, modern ceruza, semmi több. A tervezés viszont nem csak abból áll, hogy az adott dolgot le tudd rajzolni, amögé tényleges mérnöki tudás kell, amit itt nem kapsz meg. Ha meg elvégzel egy gépészmérnöki szakot, akkor ott úgyis ugyanúgy megtanulod a CAD-et, tehát ez a képzés már fölösleges.
CAM-nél ugyanez. Bár gondolom ezen a képzésen is van valami forgácsoláselméleti alapozás, de az édeskevés ahhoz, hogy értsd mit miért csinálsz a programban. Ha meg gépi forgácsoló akarsz lenni, az meg egy más képzés, nem a CAD-CAM.
Még annyi, hogy én úgy tudom, hogy a CAD-CAM-et amúgy is csak akkor tudod elkezdeni tanulni az NCT-nél, ha már a gépi forgácsoló képzést végigjátszottad, de lehet, hogy tévedek.
Abban egyet értek az előttem szólókkal, hogy forgácsolási és gyártástechnológiai ismeretek nélkül önmagában nem sokat ér a CAD-CAM tudás a CNC-s szakmában, viszont az nem igaz, hogy csak a mérnökök használják ezeket a szoftvereket. Ott, ahol egyedi gyártás van, igenis magasan kvalifikált CNC programozáshoz is értő szakmunkásokra van szükség, akik bonyolult térbeli formákat is elő tudnak állítani CAM-es programozás segítségével, és bizony nem hátrány, ha értenek a CAD-hez is, ha adott esetben nekik kell megrajzolni egy-egy testmodellt a kapott papír-rajz alapján, hogy aztán akár 3D-s felülethez is tudjanak szerszámpályát generálni. Én már a harmadik ilyen típusú munkahelyen dolgozom CNC marósként, főiskola nélkül úgy, hogy a tudásom nagy részét autodidakta módon, otthoni gyakorlással, és a kollégák némi támogatásával szereztem meg...
Tehát az alap a gyártástechnológiai és forgácsolási ismeretek megszerzése, amit egy ilyen szakirányú szakközép iskolában is megszerezhetsz, és csak utána, vagy vele együtt a CAD-CAM képzés.
Megjegyzés: Olyan munkahelyen is dolgoztam már technológusként, ahol szükség volt CAD-tudásra (SolidEdge, AutoCAD), de nem forgácsolással foglalkozott a cég, hanem lemezmegmunkálással, jelesül: lézervágással, vízsugárvágással és stancolással, amikhez ráadásul speciális szoftverek voltak, tehát semmilyen iskolában nem tanítják, ezért ezeket csak ott a helyszínen lehetett begyakorolni. Ezen a helyen csak minimális fémipari ismeretekre volt csak szükség ahhoz, hogy ellássam a munkakört, így itt a legfontosabb a CAD-es ismeret volt, és hajlandóság a további szoftverek megismerésére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!