Milyen a Sote orvosi karán az első év?
Első évben alapozó tárgyak vannak: orvosi kémia, biofizika, anatómia.
Orvosi kémiából kb. az emelt szintű kémia érettségi anyagát tanítják és kérik számon, de azért van egy-két plusz dolog. A tárgyból minden héten vannak labor gyakok, ilyenkor különböző titrálásokat végzünk, számolásokat.
Biofizika 2 féléves tárgy, kellenek hozzá középiskolás alapok, de meg lehet csinálni. Optikát, különböző sugárzásokat, képalkotó eljárások alapjait tanítják. Szintén van minden héten gyakorlat ebből a tárgyból is, ezek elég érdekesek. Volt szem optikája, EKG, CT. A gyakorlatokból minden héten jegyzőkönyvet kell írni, ami tartalmazza a gyakorlat célját, a használt eszközök, a gyakorlat menetét, az eredményeket és magyarázatot.
Anatómia talán a legrázósabb ... itt vannak előadások, bonctermi és szövettani gyakorlatok.
Szövettanból első félévben meg kell tanulni használni a mikroszkópot és azt hogy hogyan néznek ki az alapszöveteket ( hámszövet fajtái, kötőszövet, zsírszövet, porcszövet, csontszövet, idegszövet), aztán 2. félévben beindul a szervek szövettana. A gyakorlat úgy zajlik, hogy van egy szövettani jegyzet, amiben le van írva, hogy milyen metszeteket kell az adott órán megnézni és azokat bemutatja egyesével a tanár, utána nektek kell egyénileg megkeresni a jellemző struktúrákat.
Bonctermi gyakorlaton első félévben a mozgásszervrendszert tanítják, csontokat, ízületeket, izmokat, végtagok ereit, idegeit és a koponyát. Erre érdemes óráról órára készülni, mert az anyag hatalmas mennyiségű és sokszor nehezen átlátható.
Emellett vannak "tölteléktárgyak" is: biostatisztika, szociológia, kommunikáció.
Van egy tanterv, ami alapján haladni kell, ezek a kötelező tárgyak. Mellé fel lehet venni válaszható tárgyakat is, elsőben latint szoktak felvenni vagy orvostörit, vagy orvosi kémia alapjait.
A vizsgák a főbb tárgyakból szóban zajlanak. Pl.: orvosi kémiából van kb. 65 tétel vizsgára, 4 kérdéscsoportra osztva, és 4 tételt kell húzni. Az évközi számonkéréseken kedvezmény szerezhető, olyankor csak 2 tételt kell húzni.
Az anatómia vizsga a legfárasztóbb és a leghosszabb is egyben. Van bonctermi vizsga, ahol 3 jegyet adnak 3 különböző dologra, aztán szövettanon 2 metszetről kell beszélni és ha ez mind megvan, utána van az írásbeli, ami kb. egy óra. Nagyon fárasztó, reggel 8-tól du. 2-3-ig simán eltart.
Maga a vizsga kimenetele meg nagyrészt a szerencsén múlik és a tanárokon. Persze neked is meg kell tenned érte a lehető legtöbbet.
Én azt vettem észre, hogy a kettest a legnehezebb megszerezni és utána már csak apró dolgokon és a tanár jóindulatán múlik, hogy pl. 3-ast vagy 4-est ad.
Ajánlom, hogy az évközi számonkérésekre készülj fel becsülettel és főleg anatómiából hétről hétre tanulj, mert akkor megkönnyítheted a vizsgaidőszakot !
A szabadidőről meg annyit, hogy mindenkinek arra van ideje, amire szeretné hogy legyen. Jó időbeosztással tudsz sportolni, zenélni és a pároddal is foglalkozni, ha van :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!