Miért volt ilyen alacsony a ponthatár tavaly pl a Pécsi- vagy a Szegedi Tudományegyetem felvételin?
Természettudományos képzésre gondolok, tehát, a felvi-hu. statisztikái szerint például a Pécsi Tud. egyetemre, önköltséges formában mindössze 260-270 pont volt a határ-igaz, kevesen is jelentkeztek oda- államin pedig nem sokkal több. A szegedin pedig, alapképzés dettó, önköltséges, mindössze 270 pont. Az mondjuk egészem érdekes, hogy 130-an jelentkeztek oda, önköltséges finanszírozásban, és potom 11 embert vettek fel.
De az elmúlt években is, a statisztikákat szemrevételezve a pécsi/szegedi egyetemre, annak is természettudományos karára alacsonyabb volt a ponthatár, mint pl másutt(ELTE,debreceni). Kevés hely van ? SOk a jelentkező?
Segítetek?
Szia, remélem még nem késő! :)
Én Pécsen tanulok TTK-n (biológia). Igen, valóban kevés a ponthatár, de ez sem a szak nehézségét, sem Kar színvonalát nem tükrözi.
Értetlenkedve szoktam olvasni és hallgatni, amikor összehasonlítják pl. a Természettudományi Kart a Közgazdaságtudományi Karral. Teljesen más a kettő. A jogi, orvosi, gazdasági képzés manapság nagyon jövedelmező és "divat" szakok, ezt senki sem vitatja. Azonban nem jelenti azt, hogy ezek a legnehezebbek. Minden egyetemi képzés nehéz a maga módján, kivételek persze akadnak, de semmiképp sem a Természettudományi Karokon kell keresni.
Az emberek többségének feláll a szőr a hátán, ha ezeket a tárgyakat hallják: matematika, fizika, kémia, biológia (talán ez még az érdekesebbek közé tartozik). Ezek nem humán tárgyak, aminél előveszel egy könyvet, elolvasod és kész.
Én mindig is csodáltam a kutatói pályát és szerintem csodálatos dolog, hogy a megszerzett tudásoddal lehetőséged van jobbá tenni a világot, segíteni az embereken (vegyészet, humángenetika, ...), megérteni a világunk működését (fizika, matematika).
Sajnos egyáltalán nem jövedelmező állások ezek és kicsi az esélye, hogy te váltod meg a világot egy csodaszerrel, de ha ezek ellenére is érzed a hivatást magadba, akkor igenis jó úton jársz :)
Azt hiszem eltértem a tárgytól :D
Az alacsony ponthatár oka:
kevés jelentkező -> hiányszak -> alacsony ponthatár (ami közel sem arányos a szak/kar nehézségével!)
Az ELTE a neve miatt engedhet meg magának magasabb ponthatárt, a képzés színvonala sem kiemelkedően magas a Természettudományok terén. (Szeged az első ha jól tudom)
Az egyetemek felvételi pontszámáról ezt tudom, bemutatom egy példába, ami remélem érthető lesz:
Van az ELTE-TTK. A kémia szakára felvehet államilag támogatott helyre 130 diákot. Az első felvett hallgatónak (és egyben a legjobbnak) van pl. 480 pontja. A 130. legjobb felvételizőnek pedig csak 320 pontja van. Ez a 320 fogja adni az éves minimum ponthatárt.
Az ELTE azért is számít jónak, mert egy 280 pontos egyénnek legyen bőr a képén megjelölni az ELTÉT (habár mint mondtam Természettudományi szempontból nem a legjobb, de mégiscsak az ország egyik legjobb egyeteméről beszélünk)!
Remélem tudtam segíteni és bocsi a fura mondatokért így hajnali 2-kor. Ha van még kérdésed írj nyugodtan :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!