A szalagavató mire jó? Miért találták ki?
A szalagavatás szertartása hosszú múltra tekint vissza.
Ez a ceremónia is Selmecbányáról származik, mint megannyi diákélettel kapcsolatos szokás.
Ott még Valétálásnak nevezték.
A diákok tanulmányuk utolsó félévén váltak jogosulttá, hogy viseljék a szalagot. Ugyanúgy mint mostanában, ők is egy ünnepség kertei közt kapták meg a szalagokat.
A rendezvény menete se különbözik olyan mértékben. Napjaink szalagavatója nagy mértékben hasonlít a régi idők Valétatűzésére.
Régen szalagszenteléssel kezdődött a műsor, ami egy sötétülő teremben zajlott, és a diákok tűzték fel maguknak a szalagokat. Ezek általában tenyérnyi nagyságú, zöldes árnyalatú, selyemből készült szalagok voltak.
Kétféle valétaszalag létezett: az egyik rövid karszalag aranyrojtokkal, míg a másik monogrammal és évszámmal került a diákok vállára.
A valétamenetet általában a legidősebb diák nyitotta, aki egy hosszú botra kötözött tölgycsokrott vitt, a többiek pedig tölgylevelet helyeztek a kalapjuk karimájára.
A többi diák, kiknek volt még pár lehúzandó évük, fáklyás menetként kísérték a végzősöket.
Ez a menet a városkapuig tartott, ahol jelképesen seggberúgták a végzősöket, tudatván velük, hogy semmi keresnivalójuk nincs többé az intézményben.
A diákok innen egyenesen a vigadóba vonultak, ahol grandiózus bál zárta az ünnepség végét.
Remélem az idei szalagavatók is megadják a tiszteletet, kellő hangulatot a végzős diákjainknak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!