Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen volt a 90'-es évek...

Milyen volt a 90'-es évek közepén egyetemistának lenni Magyarországon? Miben különbözött a mostanitól?

Figyelt kérdés

Mesélnétek nekem erről? Miben volt más, mint most a bolognai rendszerben? Minden képzés 5 éves volt? Mi van a bölcsész szakokkal? (Pl. újságírás) Ezt, milyen úton lehetett bejárni?

Annak is örülök, ha tudtok cikkeket linkelni erről a korról, az egyetemista életvitelről.

Köszönöm! :)



2014. okt. 28. 08:34
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
80-as évek nem jó? Mert arról tudok mesélni.
2014. okt. 28. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

En 94-tol 99-ig jartam a Miskolci Egyetem gepeszkarara. Volt kulon foiskolai meg egyetemi kepzes, es nem igazan volt atjaras, mert mas volt a tananyag a kezdetektol fogva.


Egyszerubb es egyertelmubb volt a rendszer szerintem, tudtad hogy mik a targyaid az adott felevben, nem te allitottad ossze, viszont ha nem sikerult a targy, akkor felevet ismeteltel es kesz. Viszont tobb volt a potlasi lehetoseg, de ebben nem vagyok biztos, mert annyira reszletesen nem ismerem a mai rendszert.

2014. okt. 28. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

A 80-as évekről is szívesen olvasok! :)


Köszönöm a választ!

Nagyon érdekel, hogy milyen lehetett egyetemistának lenni akkor, amikor én születtem. Most én kerültem be a felsőoktatásba, sok adatot olvasgattam. Például a Bokros csomagról stb...

2014. okt. 28. 12:21
 4/10 anonim ***** válasza:
37%

Még akkor nem kellett külön felvételizni a mesterszakra

Meg nem járt diploma az alapképzés uttán (vagyis három év után)

2014. okt. 28. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Ez érdekes, nem is tudtam.

Köszönöm, hogy írtál!

2014. okt. 28. 18:58
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

1. vagyok. A bölcsészkarról tudok beszámolni. Fix csoportok voltak, mint az osztályok, 14 fővel. Rögzített órarenddel, csak a speciális kollégiumokat választhattuk egyénileg. Minden kiszámítható volt, természetesen papír alapú (ez mondjuk nem meglepő, de jelentős különbség.) Minimális lehetőségünk azért volt másik tanárhoz járni szemináriumra (ez a kiscsoportos óra, ma nem divat), ha rossz híre volt a tanárnak, és a másik tanár befogadott. A szigorlatok kivételével a vizsgák, tehát a kollokvimok szóbeliek voltak, ma szinte nincs is szóbeli, legalábbis az ELTE TÁTK-n. Szakdolgozatot egyszer kellett írni nyilván, mivel egyben volt az öt év. A főiskola 4 éves volt, a tanítóképző 3 éves. Hetente kb 30 óránk volt, nem kellett krediteket gyűjtögetni, ez a fogalom nem létezett. Voltak politikai tárgyak, a kapitalizmus és a szocializmus politikai gazdaságtana, filozófia, tudományos szocializmus (!), munkásmozgalomtörténet (emlékszem, én az 56-os "ellenforradalomból" vizsgáztam hármasra), szociológia. Idegen nyelv két évig. Mindennap voltak órák (szombaton akkor már nem), fél 9-től vagy fél 2-ig, ritkábban fél 4-ig, spec.kol-ok fél 6-ig. A vizsgák száma nálunk félévente 4-7 volt, négy csak a legelső félévben. Volt indexünk, ez egy papír alapú füzetke, kb a bizonyítványnak felelt meg. Félév elején ki kellett töltenünk a tantárgyak nevével és óraszámával, félévkor a gyakorlati órákra aláírást kellett bejegyeztetni, illetve gyakorlati jegyet, amiket a folyamatos számonkérések alapján kaptunk, és ide írták be a vizsgajegyeket és a végén az abszolutóriumot.

Természetesen ingyenes volt az oktatás, és elég olcsók a tankönyvek. Egyszerű írógéppel írt papírkötésű jegyzeteket 10 Ft körül (akkor egy kezdő fizetés olyan 3000 volt), keménykötésú könyveket 50-80 Forintért. Sokat ültünk a kari és egyetemi könyvtárban. Ösztöndíj szempontjából 6 csoportba sorolták a hallgatókat, a legszegényebbek az első kategória a szülők fizetése alapján, a dőzsőlő burzsujok a VI. kategóriába tartoztak, én ebben havi 150 forintot kaptam. Saccra ez annyi lehetett, mint ma 3000.

Ja, és a felvételi. Mindenkinek két tárgyból felvételiznie kellett, nem esett le a gyűrű az ujjunkról. Matekból és fizikából létezett a mai emelt szintű érettségi előképe, ott a felvételi, nehezebb feladatokkal egyúttal érettségit is jelentett, hogy ne kelljen kétszer vizsgázni. A maximális pontszám 20 volt, ebből 10 a két felvételi tárgy középiskolai eredménye alapján, a másik 10 a két felvételi (írásbeli, szóbeli) alapján. A felvételiket az egyetemek, főiskolák bonyolították le, így személyesen látták az oda jelentkezőket. Ennek hátulütője, hogy teret engedett a protekciónak, ha ez a fogalom ma érthető. Az osztályfőnök jellemzést írt a diákokról, melyben javasolta (rossz esetben nem javasolta) a felvételüket. Ezen kívül a párttag és fizikai munkás szülők gyerekei előnyt élveztek, alacsonyabb pontszámmal is bekerülhettek, hogy az elvtársak és a munkásosztály képviselői is bekerülhessenek a felsőoktatásba.

2014. okt. 28. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

2000-ben diplomáztam, akkor utolsó kétszakos gyógypedagógusként, igaz csak főiskola. 4 éves volt, aztán jött Bologna. Nem volt kreditrendszer, nem lehetett halasztani, nem interneten kellett felvenni a kurzusokat (nem is lehetett tárgyakat választani). Ráadásul az egyetlen ilyen jellegű képzés volt az országban. A vizsgákra meg volt adna néhány időpont és az előadás után, vagy a tanulmányi osztályon kellett feliratkozni egy papíron.

A felvételi 2 részből állt, nyelvtan írásbeli, majd biológia-irodalom szóbelik. Szerintem ez jobb volt, mint a mostani rendszer, jobban kedvezett az esélyegyenlőségnek.

Mihez kell egyébként?

2014. okt. 28. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
45%

"Politikai" tárgyak már a rendszerváltozás után nem

voltak - Ilyen "honvédelmi ismeretek" meg ilyesmik -

2014. okt. 29. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
62%

Meg a felvételi rendszer volt még teljesen más-

Nem volt elég csak az érettségi (eredmény), hanem volt külön írásb. meg szóbeli felvételi vizsga

Sokkal nehezebb volt

2014. okt. 29. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :)))

Semmihez nem kell ez a tudás, csupán a saját kíváncsiságom hajt. Örülök, hogy ilyen sok új dolgot tudtatok mesélni!

2014. okt. 31. 09:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!