Őszintén! Hogy lehet elérni 460-480 pontot, mint amiket néhány szaknál olvastam?
Az már majdnem a maximum. Nekem kitűnő az érettségim,mindenből ötös,igaz,régi rendszerű (kétszintű előtti). Van egy középfokú nyelvvizsgám,és így szedtem össze 428 pontot. Az ötöstől hova legyen jobb az érettségim? Vagy emelt szintű is kellene,mert az több pontot ér?
Esetleg még egy nyelvvizsga,vagy felsőfokú,de nem hiszem,hogy a jelentkezők nagy részének akár egy is lenne,nemhogy kettő,mert a diplomáig is alig tudják megszerezni.
Így a kitűnő érettségire megkaptam a maximális 200 pontot,azt megkettőzték,így 400 pont+28 a nyelvvizsga,de még egy nyelvvizsgával se lenne 460. Legyek hátrányos helyzetű,mert csak azok jutnak be a legmagasabb pontszámú szakokra? Nem értem.
Köszi ezt a jó beszélgetést, mostmár sok minden világosabb! A kulcsszó tehát az emelt érettségi. Jó nagy kitolás ez a régi rendszerben érettségizettekkel! Mert aki most gimis, az tudatosan készül és készítik a gimiben, de akinek ez másod-, harmaddiploma, és száz éve érettségizett, az kezdheti elölről a felkészülést az emeltre, tök magától. Azért a kettő nem ugyanaz.
Furcsaság: a szakomon nem kellett az emelt, mégis 460 volt az állami ponthatár! Akkor arra számítottak, hogy aki erre a szakra akar menni, az a biztonság kedvéért még emeltezzen is egyet, bár nem kötelező? Nagyon fura. A költségtérítéses pedig az intézményi minimum: 260 volt. Ekkora különbségek miért vannak? Max és min pontok ugyanazon a szakon belül.
Jól látod, megcsinálják úgy is az emeltet, hogy nem kötelező. De nem annyira fura ez. Közel felnőtt vagy már felnőtt emberekről beszélünk, akiknek van egy céljuk, hogy bejussanak egy egyetemre. Tőlük azért joggal elvárható, hogy járjanak utána a dolgoknak, tudják előre megtippelni a teljesítményüket, és így meghatározni, hogy pontosan milyen érettségikre is lesz szükségük.
De egybénként nem tudom kire gondolsz az alatt, amikor azt mondod, "arra számítottak". A felvételizők versenyeznek egymással. Ha egyszer valakinek eszébe jut egy legális versenyelőny, akkor a licitvonatról nincs leszállás, szinte mindenki ugyanazt fogja csinálni, bevállalják az emelt érettségit.
A pontszámot a jelentkezők száma és eredménye illetve a férőhelyek száma határozza meg. Minél több a hely, annál alacsonyabb a ponthatár. Nem emlékszem, hogy írtad-e, hová szeretnél menni, de 2 éve talán volt egy nagyobb átalakítás az államis helyek elosztásában. Magyarán csomó szaknál azt mondta az állam, hogy 300 helyett mostmár csak 50 ember tanulását fizeti. Ha van egy 400 fős termed meg egy egyetemed, akkor úgy logikus, hogy a maradék 350 helyet kiadod a fizetősöknek. Az 50 főnyi helyre óriási verseny van, hiszen 1-2 év alatt nem változik meg a gyerekek érdeklődési köre, ellenben a 350 főnyi helyre arányaiban kisebb lesz az érdeklődés, hiszen nem sok ember tudja, akarja finanszírozni önerőből a tanulmányait.
Extrém esetekben kevesebb a jelentkező, mint ahány helyet meghirdettek, pl csak 330 ember jelentkezett a 350 helyre. Ilyenkor a jogszabályi minimum lesz a ponthatár, a 260 pont, elvégre tudtak volna még felvenni embert. Persze ez nem azt jelenti, hogy volt 260 pontos felvételiző, simán lehet, hogy a legrosszabb is 300 pont fölött volt.
Az államis helynél meg 600 ember versenyez, 50 helyért, nyilván a legjobbakat veszik fel, ami már eléggé a jelentkezők krémje, magasak lesznek a pontjaik.
Nekem úgy tűnik kicsit, hogy nem sok mindent nézel ki az érettségizőkből. Pedig hidd el, akik ilyen magas ponthatárú szakokra szeretnének menni, azok bizony elkötelezettek, céltudatosak. Legalább 2 nyelvvizsgával vágnak neki, emelt érettségiket tesznek, még gimi alatt direkt mennek OKTV versenyre a pluszpontokért.
Kitolás, nem kitolás, amikor bevezették a 2 szintű érettségit, illetve az érettségis felvételit, valamit ki kellett találni a régi érettségikre. Ennek már jövőre 10 éve lesz, és az emelt érettségik pedig az utóbbi 4-5 évben kezdtek igazán pörögni, főleg hogy egyre több helyen kötelező, illetve hogy egyre kevesebb helyet támogat az állam, nagyobb a verseny, rákényszerültnek a felvételizők. Cserében viszont a régi rendszerű 5-ös érettségi óriási fór. Az 100%-os középszintűnek felel meg. Még ha tényleg úgy vágsz neki az érettséginek, hogy mindent tudsz, akkor is benne van a hiba lehetősége a dolgozatodban, és inkább 95% feletti eredmény a realitás. 2 ilyennel duplázva már 20 pont hátránya van egy régi érettségishez képest, és még lehet így is jobban írta meg, mint a másik annak idején az 5-ös érettségit.
45 % feletti emeltnél jár az 50pont. ami azt jelenti, hogy összes 95 pont.
középszinten lehet, csak 80%ra írja meg az illettő, emelten meg jobban jár minden féle képpen, ha a 45%megvan
csak a szak más-más tantárgyakból fogad el emeltet.
ha mondjuk vegyésznek megyek, nem érdekli őket a magyar emeltem, csak matek, fizika,kémia, biosz
stb minden szaknál máshogy
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!