Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » THÉBA Művészeti Akadémia? Jó...

THÉBA Művészeti Akadémia? Jó iskola vagy nem? Érdemes jelentkezni?

Figyelt kérdés
Az érdekelne, hogy milyen az oktatás minősége, mennyire lehet az ott tanultakra építeni. Elsősorban a _fotográfus_ szakkal kapcsolatban érdekelnének a vélemények.

2014. ápr. 13. 21:00
 1/10 anonim ***** válasza:
Általánosságban elmondható a fotográfusokat képző iskolákról illetve felsőoktatási intézményekről, hogy akkor van értelmük ha Te magad hajlandó vagy mellett autodidakta módon tanulni és fejlődni. Nem ismerem az adott iskolát, de nem is feltétlenül ez számít. Fotográfiát nem lehet úgy iskolai és/vagy felsőoktatási keretek között tanítani, hogy neked már ne kelljen tenned érte. 20% amit az iskolában kapsz és a maradék 80-at neked kell hozzátenned, ha el is akarsz érni valamit. Építeni biztosan lehet az ott tanultakra, de a többség lusta hozzá , nem tesz érte, hogy fejlődjön. Követni kell azokat a fotósokat akik inspirálnak, rengeteg pénzt, energiát és időt kell beleölnöd ahhoz, hogy az meglátsszon a képeiden. Ha elég eltökélt vagy és nem vagy lusta, megvan a megfelelő attitűdöd hozzá akkor sikerülhet, de nem az iskolán fog múlni.
2014. ápr. 15. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
75%

Én ismerem az iskolát, sajnos. Évek óra csődközelben van az iskola, és csak arra mennek, hogy életben tartsák magukat, de érdemi oktatás nem folyik. Volt ott jó tanárom, csak nem egy elment, mert nem kapott fizetést. Hogy jelenleg mi a helyzet, nem tudom, de nem lett jobb, az tuti.


Első válaszolónak igaza van valamennyire, de lehet úgy oktatni fotózást, hogy annak legyen értelme. Csak nem OKJ-n. Ennek az elavult állami követelményrendszer a hibája, ami miatt még mindig fekete-fehér filmes fotózással kezdődik az oktatás alkalmazott fotográfus képzésen. Kérdem én, ki fotózik manapság filmre? Szipál Martin mondta (ő egy tanfolyamon tanított engem), hogy az állami követelmény olyan elavult (konkrétan a práter utcai iskolára gondolt), mintha ő még mindig szekérrel járna. Tehát alapvetően az állami elvárással van gond, másodsorban meg a Thébához hasonló iskolákkal, akik nem az oktatásra fektetik a hangsúlyt, hanem arra, hogy fenntartsák az iskolát az átvert diákok tandíján, amit akkor is bevasalnak, ha nincs oktatás. Én fél év után hagytam ott a Thébát, és azt mondták, hogy csak akkor hajlandóak kiírni, ha kifizetem az egész éves tandíjat. Konkrétan megzsaroltak.


Fotós OKJ-t csakis állami támogatott helyen végezném, úgy még van értelme, és mellette inkább drága, de jó fotók tanfolyamokra, workshopokra járnék. Ajánlom pl a Fotósarok Oktatóközpontot. Náluk tanultam négy hónapig (akkor még Artwork Photo Pest volt a nevük). 4 hónap alatt többet tanultam, mint két év OKJ-n, neves, elismert fotósok oktattak, köztük Szipál Martin is (ő a portréfotózást), és nagyon jó hangulatú volt, profi szinten felszerelt stúdióval. Elvittek minket Etyekre egy borászathoz reklámfotózni, elmentünk egy várba napfelkeltét és tájfotózást tanulni. Egyszóval profi volt. 400ezret fizettem 4 hónapra, de egy percig sem bántam meg. És azóta is nagyon örülök, hogy elvégeztem, mert maradandó jó élmény volt. Ha később lesz időm és pénzem, akkor biztos, hogy visszamegyek még valamilyen tanfolyamukra.


A Théba is maradandó volt, de rossz élmény, és a semmire fizettem ki 200ezret.

2016. febr. 2. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

a fotózásból meg egyre nehezebb megélni, úgyhogy iskolai keretek közt, képesítést szerezve, szakmaként tanulni szerintem egyre kevesebb értelme van. hobbinak, időtöltésnek, szenvedélynek jó. lehet autodidakta módon, könyvekből, akár tanfolyamokon is tanulni, de ne akarj hivatásos fotóssá válni, mert nem éri meg. iskolában, szakmaként olyat tanulj, amiből biztosan meg lehet élni (gazdasági, műszaki, infomratikai terület).

ha minden áron fotózásból akarsz élni, akkor is inkább olyat tanulj iskolában szakmaként, ami önmagában is képes megélhetést biztosítani akár azért, hogy egy biztos megélhetés mellett építgethesd fel a fotós bizniszedet, akár azért, hogy ha mégsem jön be a fotós biznisz, legyen hova visszatérned és meg tudj belőle élni. nem utolsó sorban egy ilyen másik szakmával támogathatod a fotós üzleted sikerét is, mert ha csak a fotózáshoz értesz, az édes kevés fotósként is...

2016. febr. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Utolsóval egyetértek valamennyire. Fotózásból is meg lehet élni, de az tény, hogy egyre nehezebb, mert ma már az emberek nem költenek annyit fotósra, mint régen. Amióta a digitális technika olcsó lett, azóta sok esetben nincs szükség hivatásos fotósra. Itt főleg rendezvényfotózásra gondolok, de sokan már esküvői fotósra sem akarnak költeni. Ettől függetlenül még mindig az esküvői fotózás az egyetlen terület, amiből viszonlyag jól meg lehet élni. De ez nem olyan könnyű munka, nagyon stresszes.


Az tény, hogy fotós munkához nem kell papír. Ha valaki jól fotózik, és elég referencia anyagot csinál magának, jó kapcsolatai vannak, akkor ebből is meg lehet élni, de elég nehéz meggazdagodni belőle. De ez ma már igaz a közgazdász végzettségre is, ott is nehéz kitörni az átlagos munkakörből.


Én is azt tanácsolom mindenkinek, hogy a fotózáson kívül mindenképp érdemes valami más szakmát is kitanulni, amivel önállóan is lehet munkát vállalni. A fotózáshoz pedig nem az OKJ-t ajánlom, mert rettentő elavult az államilag előírt tananyag (első félévben fekete-fehér filmes fotózást oktatnak). Vannak különböző tanfolyamok, amik nem olcsók, de megérik a pénzt. Tripont Light Academy, Fotósarok és még néhány jobb iskola van, akik kisebb tanfolyamokat, workshopokat indítanak. Érdemes egy alapozóval kezdeni, utána külön tanulni a stúdióvilágítást, majd téma szerint válogatni a tanfolyamok közül. Fotózásban nem kell se OKJ, se diploma, csak tudás kell. Ez tipikusan az a szakma, ahol senkit nem érdekel a papír, csak a fotós tudása. Sajnos az átlag emberek ez alól kivételek, a leggyakrabban nincs igény a minőségre, csak az olcsóságra. Nem egyszer találkoztam gyenge minőségű esküvői fotókkal, amit a tulajdonosa boldogan mutogatott. Persze nem árultam el, hogy olyannak fizetett, akinek sok köze nincs a fotózáshoz, csak olcsón dolgozott.

2016. febr. 8. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
A fotós munkához KELL papír, ha vállalkozó szeretnél lenni.
2016. febr. 8. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Alapvetően elvileg szükséges végzettség vállalkozás alapításához és a Fényképész teáor kiváltásához, de szerintem kijátszható. Nem mondom, hogy mindenki legyen fotós, de a mai OKJ tanfolyamok színvonala nem elég ahhoz, hogy valaki jó fotós legyen, és lényegében akárkit átrugdosnak a vizsgán.


Nem jártam annyira utána, hogy hogyan kerülhető meg a végzettség, de olyan jut eszembe, hogy vállalkozóként nem fotózásról adok számlát, hanem valamilyen végzettséget nem igénylő szolgáltatásról, vagy a képeket adás-vételivel adom el, nem pedig szolgáltatásként. Nem tudom, ehhez jobban kéne tudni a vonatkozó jogszabályokat és lehetőségeket.


De mindig Szipál Martin jut eszembe ilyenkor, aki már 90 elmúlt, életében nem volt végzettsége, és mégis tud dolgozni. Habár megmondta, hogy Magyarországon már senki nem fizeti meg, de ha megfizetnék, elvállalná. Ez esetben szerintem ő is adás-vételit alkalmazna, a kép nyomtatott vagy digitális verziójára. Egy esküvői fotózást is végigcsinálhatok "ingyen", majd a kész anyagot adás-vételi szerződéssel eladom. Vagy egyszerűen nem fotózásról adok számlát.


De azt mondom, ha valaki nagyon ezzel akar foglalkozni, akkor végezze el az OKJ-t estin, aztán meg lesz a papírja.


A fotózás alapvetően művészet, sajnos manapság sok a képzelten "művész" és gondolom sok OKJ-végzett is van köztük, mert ugye a végzettséghez nem kell tehetség. Sajnos tudom, mert grafikus OKJ-t elvégeztem, és voltak olyan csoporttársaim, akiknek köze nem volt az egészhez, de nem fognak kirúgni.


Talán a legközelebb álló művészeti a forma a festészet. Egy festőtől, ha vásárolsz egy képet, akkor kérsz róla papírt, hogy van-e szakvégzettsége? Gondolom nem is kell hozzá. Adás-vételivel megveszed a festményt. A fotózásnál manapság a digitális formátum az általános, de pl esküvői fotózásnál a kinyomtatott album általában alap. De egy CD-re lementett képsorozatot is eladhatsz adás-vételivel. Ez gondolom bonyolultabb dolog, de aki ezzel akar foglalkozni, az járjon utána :).

2016. febr. 16. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Egyébként már szerintem ott kezdődik a probléma, hogy a fotózást mint tevékenységként kezeljük, nem pedig magát a fotót, mint műalkotást. Egy műalkotás elkészítéséhez nem kell végzettség, annak az eladásához pedig szintén.


A fotózás, az, hogy elmegyek valahova fotózni (rendezvény, esküvő, stúdió), az csak a műalkotás elvégzéséhez szükséges munkafolyamat, de nem az a szolgáltatás, hogy én nyomkodom a gombot, hanem az, hogy aztán a képeket szerkesztem és eladom. Nem a fotózásért fizetnek, hanem a képért. Ez persze saját vélemény, mindenki gondolhatja másként.

2016. febr. 16. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 ZZM válasza:

Martinnak komoly végzettsége volt...

A kérdező meg remélem nem a bölcs hozzászólások alapján döntött... :(

2016. jún. 1. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Kedves Diákok


Névtelenül írogató, hitelrontó, bizonyítékokra nem támaszkodó, hírnevet rontó hozzászólásokra nem szabad adni. Bármelyik haragos név nélkül bármit beírhat hitelrontás céljából. El kell menni személyesen, meg kell nézni a felszerelést, tanárokat, sőt próba órára is be lehet ülni sok iskolába.

Mint mindenhez, a fotózást gyakorlással, gyakorlással, és gyakorlással lehet elsajátítani.

Az OKJ-s iskola papírt ad, hogy vállalkozást indíthass, az egyetem meg látásmódot segít elsajátítani. De fotózni Neked kell megtanulnod!!!

2016. aug. 25. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Thébát messziről elkerülni! Ott tanultam és nagyon rossz tapasztalataim vannak, és akik velem együtt tanultak, azoknak is. Mindenkit ocsmány gusztustalan módokon lehúznak pénzzel és cserébe nem kapsz semmit, az se baj ha nem jársz be, ott se vagy, csak fizess. A tanárok is folyton lelépnek, de a diákok is, volt hogy én egyedül voltam órán! Alapvető dolgokra nincs pénz, de ilyenre hogy WC papír! Nemhogy művészeti eszközökre. Az iskolának 3 székhelye volt 2 év alatt mert azt sem tudták fizetni. A hazug, sunyi, álszent Andor Edittel szóba se álljon senki, mindenki utálta. Undorító ahogy van és persze tagadja az egészet.


Jobb ha tudod hogy a tandíj mellé szedik utánad a támogatást az államtól, de erről nem szólnak persze. Szóval ha odamész ugrott az első ingyenes OKJ-d, plusz fizethetsz alapítványi támogatás címen rengeteget és mindezért van pofájuk a semmit nyújtani cserébe. Ha ott vagy és elmész mindenképp iratkozz ki mert ha nem, akkor továbbra is kapják utánad a pénzt. Ez akkor derül ki ha másik suliba mennél és ott már nem jár neked az állami támogatás mert ők a hátad mögött beszedték maguknak. És mindenről kérj papírt, számlát, szerződést stb-t mert ott bnak át ahol tudnak!


Még két példa:


Egy projekt miatt ők tolták el az egyik vizsgánkat majd a pótláskor ezért plusz pénzt kértek a több százezres tandíjon felül, merthogy az már pótvizsga... hányinger.


Ismerősöm 2 évig ott tanult majd önhibáján kívül nem tudott levizsgázni a 2. év végén, Azt mondták csak egy év múlva tud újra vizsgázni, ami nonszensz mert megoldható lett volna de kénytelen volt elfogadni. Addig be se járt, dolgozott, egy év után visszament a megbeszéltek szerint és akkor már egy évnyi tandíjat követelt tőle Andor Edit, úgy hogy ott se volt egész évben és előtte erről szó se volt! Nekik nem került volna semmibe és amúgy valószínűleg még végig szedték utána az állami támogatást is! Persze nem akarta és nem is tudta kifizetni így 2+1 évet bukott, se tudás se papír.


Tehát mocskos, gerinctelen, pénzéhes, embereken keresztültaposó, ocsmány és undorító úgy ahogy van! Én letagadom, hogy oda jártam.

2017. okt. 16. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!