Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Orvosok, orvostanhallgatók!...

Orvosok, orvostanhallgatók! Ha valaki elvégzi az orvosi egyetemet és utána megcsinálja a szakvizsgát és az adott területen kezd el az egyetemen PhD tanulmányokat, akkor úgy válhat annak a területnek a professzorává?

Figyelt kérdés
Lehet, kicsit bonyolultan fogalmaztam meg a kérdést, itt egy példa: Ha valaki lediplomázott általános orvosként, majd fül-orr gégész szakvizsgát tesz (természetesen rezidensi gyakorlat...stb után), majd az orvosin PhD hallgató lesz fül-orr gégészeten, akkor utána lehet tanársegéd, adjunktus, docens, majd professzor fül-orr gégészetből? Ez csak egy példa, hogy jól látom-e, hogy egy praktizáló orvosból hogy lesz az adott területen professzor. KÉREM, CSAK KOMPETENS EMBEREK VÁLASZOLJANAK!

2014. febr. 17. 18:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, így. Végigjárja szépen az egyetemi ranglistát.
2014. febr. 17. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
És már szakvizsgázott orvos is visszatérhet az "iskolapadba" PhD hallgatóként? Mert azt tudom, hogy pl. a diploma megszerzése után elmehet az ember pl. az Anatómia Intézethez PhD hallgatónak és szépen lépkedhet felfelé, csak ugye akkor nincs szakvizsga, és az egyetemen dolgozhat "csak". Az persze már más kérdés, hogy az adott intézetnél szeretik, ha a PhD tárgyból 4-es, de inkább 5-ös a szigorlati jegy. Legalábbis ezt hallottam.
2014. febr. 17. 18:14
 3/7 anonim ***** válasza:
52%
Én csak a jogtudományon belüli viszonyokat ismerem: ott a szakvizsga/LLM/szakjogászi képzés letétele/elvégzése nem gátja a PhD doktori tanulmányoknak (bár a szakvizsga más jellegű, mint az orvosoké).
2014. febr. 25. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
57%
Nálunk úgy van, hogy aki már dolgozik, az költségtérítéses képzésben lehet PhD hallgató.
2014. febr. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Persze, vissza lehet menni később is phd-zni. Barátnőm anyukája most csinálja, pedig már jó pár éve gyermekkardiológus szakorvos.
2014. febr. 25. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A szakvizsga egy szakirányú továbbképzési szak (csúnyán: rezidensképzés) elvégzése után szerezett magasabb szakképesítés. Az iskolai végzettségek rendjében tulajdonképpen mellékvágány. Más területen ilyenek a mérnöki diplomára épülő szakmérnöki továbbképzések. A szakirányú továbbképzés nem iskolai végzettséget, hanem speciális szakképzettséget ad.


A Doktori Iskolába való jelentkezésnek nem előfeltétele a szakirányú továbbképzési oklevél (szakvizsga), ahhoz általános orvosi diploma (dr. med.) vagy más egyetemi diploma (MSc, MA, dr. vet...) kell.


Ahhoz, hogy valaki professzor legyen a következő lépések szükségesek:


1. PhD fokozatot kell szerezni, valamelyik doktori iskolában.

2. A PhD után legkorábban 5 évvel habilitálni kell (Habilitációs oklevelet kell szerezni, szintén valamelyik doktori iskolán).

3. Valamelyik egyetem felterjesztése alapján át kell esni a MAB (Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság) habitusvizsgálatán, majd annak kedvező lezárását követően a Köztársaság Elnöke kinevezi a Professzort.

2014. aug. 3. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az egyéb oktatói beosztások feltételeiről nem írtam, így még ezt pótolom:


1. tanársegédként az alkalmazható, akinek van egyetemi diplomája és már megkezdte a PhD képzését (például levelező doktorandusz)

2. egyetemi adjunktus csak az lehet, akinek már van PhD fokozata.

3. Docens az lehet, aki a PhD megszerzését követően teljesíti az adott egyetem docensi publikációs követelményeit.

4. A professzorról már az előbb írtam, itt csak megismétlem, hogy a PhD után Habilitációs Oklevél, majd MAB habitusvizsgálat a feltétele.

2014. aug. 3. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!