Milyen a SOTE (Semmelweis Ignác Orvostud. Egyetem) Általános Orvosi kara? Kérdések lentebb.
Sok kérdésem van, a válaszokat nagyon megköszönném. :)
Jövő kedden érettségizek emelt kémiából, jövőre pedig a kötelező érettségi tárgyakkal együtt bioszból is emelt szintűzök (mivel ma már orvosira az emelt bi-kém/bi-fiz a követelmény). A SOTE Orvosi karára szeretnék menni államilag finanszírozottra, érdeklődni szeretnék:
- milyen drágák a könyvek/jegyzetek, milyenek a prof.ok, és mennyire kell a FIZIKA és a MATEK tudás orvosin?
- Kell-e tudni INTEGRÁLNI-DERIVÁLNI és bonyolulr fizikai számításokat csinálni?
- Kémiát meddig, milyen témában használnak? (Orvosi biokémia?)
- Ha drága 1 könyv, könyvtárból ki lehet venni?
- Már 1. évben van boncolás?
- Testnevelés hány félévig kötelező és mikor érdemes felvenni?
- Melyik a legnehezebb szemeszter? Naponta hány órát kell tanulni ha a maximálisat ki szeretném hozni magamból? Mennyi szabadidővel rendelkezik egy o.t.hallgató?
- Van-e gólyaszivatás? Mire kell odafigyelni a többi hallgatót illetően?
- Heti hány órát kell felvenni, nagyjából mettől meddig van az ember az egyetemen (reggeltől estig óra), lehet e ugy felvenni az órákat, hogy egy hétköznaé üres?
-Van-e étkező/ebédlő/konyha az egyetemen?
- Tömegközlekedéssel sokat és sokfelé kell utazni? Napi hány percet/órát a városon belül, ha belvárosi albérletben fogok lakni, közel a Nagyvárad térhez (3-4 metró megállóra)?
- Diplomaosztó 12 félév után van és utána már lehet használni a DR címet?
- Diploma után még csak rezidens leszek? Meddig leszek az és hol? Rezidens kap már fizetést?
Nem SOTE-s vagyok, de mivel a kérdések jelentős része olyan, ami minden egyetemen ugyanúgy van, ezért azokra válaszolok, ha nem gond:P
- A könyvek drágák. Nagyon. Atlasz 20-30-40 ezer (attól függ, milyen fajta), anatómia könyv 16 ezer körül, szövettan is 16 körül, élettan szintén, biokémia 10 körül, és még fel sem soroltam mindent.
- Matek nem nagyon kell, csak statisztikához és a kémia számításokhoz kell némi alaptudás.
- Fizika kell (orvosi fizika, később élettan, radiológia), de abszolút tanulható annak is, aki nem érettségizett belőle.
- Nem kell integrálni és deriválni.
- SOTÉ-n egy félév orvosi kémia és három félév bikém van tudtommal.
- Persze, de azért a könyvtárban sem végtelen példányszámban állnak rendelkezésre a könyvek.
- Igen, első félévben már van boncolás.
- Tudtommal SOTE-n a második év évvége a vízválasztó.
- Igen, 12 félév után van diplomaosztó (ha nem csúszol persze), akkor már megkapod a doktori címet.
- Igen, rezidens leszel, ha belépsz a rezidensképzésbe. Ugyanis egyrészt nem kötelező mehetsz phd-re is pl.), másrészt nincs mindenkinek hely. Ott leszel rezidens, ahová felvesznek, neked kell megpályáznod majd a helyet. Rezidens két évig leszel, utána szakorvosjelölt.
Igen, rezidensként kapsz fizetést (csak igen keveset...).
Egyébként ha még nem akadtál volna rá erre az oldalra:
Szia ! Én sotes vagyok, harmadéves. A válaszok :) :
1. Drágák, egyértelműen az orvosin a legdrágábbak, pl. előben egy atlasz 40 ezer ft, (használtan 30 körül), funkc. anat könyv 18-20 ezer, biofizika 10 ezer, bifiz mappa 7-8 ezer, biokémia 10 ezer, orvosi kémia 7-8 ezer, stb. Ezeket a minimumok elsőben, persze van még jópár ami kell, de azt lehet fénymásolni is.
2. Fizika kell, de nem gáz ha nem abból érettségiztél, de nyilván könnyebb elsőben a szigorlat, ha már van egy jó alaptudásod. Matek hát nem árt ha jó vagy belőle, de túl lehet élni nélküle, bifizből meg kémiából kell a számolásokhoz.
3. Kémia 2 évig van, egy félév orvosi kémia utána biokémia
4. Első évtől van anatómia, ez 2 éves, itt tartósított hullák vannak, harmadévben patológián frissek.
5. 4 félév kötelező tesi van, nem te döntöd el mikor veszed fel, ez nem büfészak, az első 2 évben kötelező.
6. legnehezebb szemeszter a 3.4. (másodév)Hát ez változó, olyan nincs h mindent tudsz és nem is lesz, ha látástól mikulásig tanulsz akkor se. Itt a 2esért is vért kell izzadni, az a legjobb jegy, a többi már csak szebb :) Szerintem az első 3 nagyon nagyon kevés szabadidővel, utána valamivel többel, de össze nem lehet hasonlítani azzal, amennyi más egyetemistáknak van.
folyt.
7. Van gólyatábor, nem kötelező elmenni, én sem mentem, pedig nem vagyok antiszoc, és mégis lettek barátaim, nem ezen múlik.
8. Ez szintén nem kívánságműsor h felveszel órát. Kapsz egy órarendet, tetszik nem tetszik mint gimnáziumban. Nekem eddig mindig minden nap volt órám, péntek délután is, álmodni sem merek róla h egyszer szabad lesz, ez nem az az egyetem :D
9. Van menza igen, ami elég jó minőségű, nem olcsó, de sokféle étel közül választhatsz.
10. nem egy helyen vannak az egyes épületek ezért utazni kell, de nem olyan sokat.
11. utána már dr vagy igen, de még csak rezidens, ezután jön a szakvizsga, tehát diploma után még mondjuk 4-5 év, de a rezidens már kap fizetést (ami nem túl sok)
Azért ilyet ne mond, hogy xy szak az orvosihoz képest f.s
Van némi tapasztalatom az orvosival (az ötödik évet taposom), és két barátom is jogra jár.
Hát megmondom őszintén, nekem ezerszer inkább az orvosi, mint a jog. Nekem az sokkal-sokkal nehezebb, vszínűleg sosem tudnám elvégezni.
Azt viszont tényleg ne hidd el, hogy kettesnél jobb jegyet nem igen lehet elérni. Én is ezt hittem az első anatómia demóig, aztán mikor ötöst kaptam, rájöttem, hogy egyetemen is értékelik, ha az ember tanul.
- A könyvek drágák, de lehet kölcsönkérni felsőbb évestől, a legtöbbet le lehet fénymásoltatni, szóval túlélhető. Bár az atlaszt mindenképp eredetiben érdemes megvenni (ez nagyon drága), de láttam már olyat, aki csak tabletre töltötte le, és így is elvan:)
A tanáros kérdéseket hagyjuk, egyetem esetén értelmetlen ezt kérdezni. Az előadások többségére érdemes bejárni, a gyakorlatok jók. Gimis fizika nemigen kell (nekem közöm nem volt hozzá korábban, de ötösre szigóztam), matek szintén nem (de az jó, ha van logikád, mert az kell).
- integrálni/deriválni nem kell, hacsak fel nem veszed a biofizika haladóknak nevű tárgyat (ne tedd!). Bonyolult fizikai számítás nincs.
- Ha ügyes vagy, lecsaphatsz könyvtári könyvekre, de ne éld bele magad. Viszony fb-os csoportban, jegyzetbörzén (év elején) igen jó árú használt könyvekre tehetsz szert.
- Már első évben van boncolás (de itt még csak formaldehides tetemek vannak, nagyon más, mint egy friss hulla, amivel első két évben nem fogsz találkozni)
- testnevelés 4 félévig kötelező, ezt 3 év alatt kell teljesítened
- A tanulás mindenkinek másképp megy, van, aki rengeteget tanul, akinek gyorsabb a felfogása, okosabb,az kevesebbet. Szabadidő megoldható, de azért arra számíts, hogy kevesebb lesz, mint korábban.
- Nincs gólyaszívatás.
- ora.sote.hu első két évben nemigen kultiválják, ha nem a saját csoportodhoz veszed fel a gyakorlatokat (bár én többször csináltam), szóval nincs variáció, ahogy esik, úgy puffan
- Nincs menza. Étterem van, kaját vehetsz, de nincs befizetés.
- Első két évben a Klinikákra és a Nagyvárad térre kell járni (90%) .
- Ezzel szerintem még ne foglalkozz, de igen, használhatod a dr-t a diplomással (nem Dr, mert kisdoktorid lesz: dr)
- diploma után, amennyiben klinikumi pályát választasz (nem kutatóorvos leszel), kiválasztasz egy területet (pl. általános sebész). 2 évig rezidens leszel, majd szakorvosjelölt (2-3 év) és miután leszakvizsgázol, szakorvos.
Másodéves SOTE-s medika
Győrbe járok az evangélikusba... Tőlünk már sok fiatal ment orvosira és az egyetemi felvételi arányunk is magas, 97%. Igazgatónk mesélte, hogy egyszer volt olyan, hogy az egyik tanár rosszul lett, bevitték a kórházba és a folyosón állt 3 rezidens, mindegyik anno a mi iskolánkba járt. :)
Amúgy tegnap voltam a kémia emelt írásbelin, hát mit ne mondjak, izzasztó volt, de csak az egyik számolás nem jött ki, a többi elvileg jó lett...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!