Hogy kell verset elemezni?
hát mondjuk a rímképlethez nem kell sok ész... azt azért csak felismered, melyik sor melyik sorral rímel.. amelyik rímel azt egymás után a,b,c stb jelöléssel, ugyanazzal a betűvel jelölöd, amelyik sor pedig semmivel sem rímel, az x. és azt meg, hogy mi a páros rím, bokorrím, stb szépen megtanulod.
költői kifejezőeszközöknél is arról van szó, hogy tudnod kell, mi az a metafora, allegória, megszemélyesítés, hasonlat, alliteráció, ismétlés, fokozás, ellentét, stb. ezeket a hülye is felismeri.
A rímképlet egyszerű hiszen csak meg kell nézni a verssorok végét. Az elsőt bejelölöd a-nak. Mész tovább, ha a második sor összecseng az elsővel (pl. hegyek-megyek), akkor az is a, ha nem, akkor meg b és így tovább.
A műfajnál próbálj meg valamely általad már ismert versre asszociálni /pl. ha van megszólított és emelkedett hangulatú, akkor óda. Ha ezen kívül, a megszólított valamely isten akkor himnusz. Ha epigramma akkor annak ismerős az üteme és van egy csattanója. Ha elégia, akkor szomorkás hangulatú. Ha dal akkor egyszerű, négy soros, népdalhoz hasonlít. stb./ Nyisd ki a füzeteidet, menj sorba, és minden új műfajt írj ki egy lapra és fűzz hozzá pár jellemzőt, és egy példaverset.
A verselésről fogalmam sincs. A költői kifejezések, simán csak szebb jelzők. A metafora, hasonlat, allegória, metonímia meg gondolom már egyértelmű.
A szerzőt is el tudod helyezni (korban)
Abból meg már sokat lehet tudni a műről is
Ha tudod a főbb irányzatokat(pl. romantika,
klassziciznmus,szimbolizmus) akkor nagyjából
ismered a jellemző stílus eszközöket is
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!