Az egyetemeken illetve főiskolákon tényleg az első félév a legnehezebb? Azt mondták ha akkor bent birok maradni a többi félév már könnyebb lesz?
Annyival könnyebb lesz, h már hozzászoksz az új rendszerhez, kialakul minden.
Az is igaz, h a tanárok szeretnek szórni, de ez is olyan, h most nem azt jelenti, h akkor már csak könnyebb lesz.
Így van. De természetesen itt nem arról van szó, hogy a tananyag lenne könnyebb, vagy kevesebb... sőt, hajjaj!
Ez csak azt jelenti, hogy az első félévben sokan kiszóródnak, akik rájönnek, hogy ez a szak mégsem nekik való, vagy akik nem veszik komolyan a tanulást. Akik pedig rendesen teljesítik az első szemeszter követelményeit, azok már nagyjából tudják, mit jelent adott szakon a vizsgaidőszak, megismernek néhány tanárt, az elvárásaikat, hozzászoknak, hogy egyetemen bizony tetemes mennyiségű tananyagot kell a fejükbe verni, némi tapasztalatot szereznek az egyetemi életben.
Ha a tárgyaktól és a szakoktól eltekintünk (ami persze orbitális hiba, mert egyetemekről és főiskolákról szólt a kérdés -> ahány szak-felsőoktatási intézmény-képzés, annyi lehetőség, annyi szokás), akkor talán ki lehet jelenteni, hogy talán az első félév a legnehezebb.
Nem tudom mennyire fogtok velem egyetérteni, de a fő dilemma általában az, hogy nincs konkrét előzménye az egyetemi tárgyaknak. Ott a középiskola, amit érettségi zár, de az érettségire megtanulandó anyag édeskevés, és egyébként is nehezen hasonlítható össze az egyetemi kurzusokkal, amikor azokat javarészt nem is tanulják az emberek 4-5 éven át. Egyetemen, főiskolán mi van? Talán nem sokkal több az anyag némelyik esetben, de van rá 3-4 hónapod, hogy elsajátítsd. És itt senki nem fogja az ember kezét, hogy "hát bécikém, össze kellene szedned magad, mert megbuksz". Itt csak a lelkiismeretedben bízhatsz, ami persze sokat adhat.
Szerintem első félévben kiderül, hogy mennyire tudod korrekten beosztani az idődet, mekkora kapacitásod van. Pont ezért nem szokták javasolni azt, hogy sok kreditet vegyél fel első félévben. Kell az, hogy alaposan kitapasztald a helyzeted, szakod, sulid.
De túlmisztifikálni sem kell. Egy hosszú út az első lépéssel kezdődik, ha azt jól veszed, az nyilván jó jel, de közvetlen következtetést nem érdemes levonni belőle. Tényleg szakfüggő ez is, van olyan szak, ami egész túlélhető mondjuk az első évben, utána pedig rá kell állni a sz*pórollerre... és vice versa, nem lövök le nagy poént azzal, hogy a műszaki képzéseken gyakran az első félév az egyik legkomolyabb szóró szemeszter.
Az első félév kifejezetten az egyén miatt nehéz, saját magad miatt. A felsőoktatás "csak" a környezet hozzá.
Könnyebb lesz a többi félév?
Dehogy. Ez egy specifikus szakra nézve is sértő lenne, nemhogy az egész felsőoktatási entitásra. Gondolj bele, sok képzés tíz féléves, badarság lenne azt mondani, hogy a többi maradék 9 (!) garantáltan könnyebb. Inkább úgy fogalmaznék, hogy "másabb". Tudod hogy kell kurzusokat felvenni, jobban tisztában vagy a kötelezettségeiddel, jogaiddal, van már vizsgatapasztalatod, és így tovább...
Ha az első félévet túléled, akkor javarészt belerázódsz annyira, hogy a nagyobb falatokra is feltudsz készülni.
Azért gondolják sokan, hogy az első fél/1 év a legnehezebb, mert egyrészt, hatalmas szakadék tátong sajnos a középiskolák és az egyetemek szintje között, másrészt egy kemény szakon elkezdik 200-an az adott szakot és jó ha 80-an bent is maradnak első év végére is még. Sokan ezt annak tudják be, hogy milyen nehéz... Mi egyetemisták inkább pályatévesztésnek tudjuk be, nincs elég motiváció, lustaság, bulizás, elpoénkodás, nem tanulásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!