El lehet helyezkedni ÁOK-s diplomával gyógyszergyárban is?
Igen, orvosok is dolgoznak a gyógyszergyárakban. Van, hogy a TDK-t és a PhD-t már a gyárnál végzi az ember (én ilyen gyógyszerészeket ismerek).
A 2 nagy terület, ami orvosként érinthet: kutatás és gyógyszerismertetés.
Kutatói feladatok: klinikai vizsgálatok szervezése, szakmai felügyelete, dokumentáció összeállítása, vizsgálati eredmények értékelése, jelentések készítése, orvosi szakértelmet igénylő témák véleményezése. Sokszor adott szakvizsga az elvárás, illetőleg nyelvtudás. Állatorvosként nem a klinikai vizsgálatokkal, hanem az állatkísérletekkel szerepelnek ugyanezen feladatkörök.
Gyógyszerismertetői feladatok: piacon lévő gyógyszerek ismertetése és promotálása szakorvosok és gyógyszerészek részére (hatás,hatásmechanizmus,alkalmazási mód,előnyök), az adott gyógyszert érintő legfrissebb kutatási eredmények összegyűjtése és interpretálása a felsorolt egészségügyi szakemberek felé, körzeti orvosok + klinikák + kórházak + gyógyszertárak látogatása egy meghatározott földrajzi területen belül. Ehhez B kategóriás jogosítvány elengedhetetlen.
A kutatás szerves része ez is. Mindenkinek más, apró feladata van egy kutatásban. Gyógyszerészként egy gyárban zömmel laborban dolgoznál (gyógyszeranyagokkal, gyógyszerformákkal, különféle laboreszközökkel, műszerekkel és berendezésekkel, preklinikai kutatásokban sejtekkel + sejtpreparátumokkal is dolgoznál). Ezenkívül lehetnél osztályvezetői pozícióban (ekkor irodában töltenéd a napot), illetve lehetsz akár iparjogvédelmi ügyintéző is (ez sem túl szakmai).
A legsokrétűbb feladatkört, a legszabadabb kezet egy egyetemi kutatómunkával kapnád. De ott is ugyanúgy vagy laboros, vagy klinikai része van egy kutatásnak. A hibája, hogy egy egyetemen a források nagyon szűkösek, itt ez határolhatja be az elképzelésidet.
Te milyen munkát képzeltél el magadnak?
Hát elég rosszul látod.
Vagy Te inkább a kísérleti állatokat szeretnéd szúrogatni? Mert az inkább asszisztensi feladatkör.
Hát ha gyógyszergyárban, akkor olyan feladatkörben lennék szívesebben, akinek azért több köze van a kutatáshoz, nem csak ellenőrizni mások munkáját, hanem segíteni pl. biológiailag aktiv anyagok kidolgozását stb...
Hallottam, hogy mostanában előszeretettel alkalmaznak genetikusaikat is gyógyszergyárakban, mivel felfedeztek egy új módszert. A részleteket nem ismerem, erről esetleg tud valaki valami konkrétabbat?
Ha molekulát szeretnél szintetizálni, vegyésznek kell lenned.
Ha meg szeretnéd vizsgálni a rendelkezésre álló molekulákat mindenféle szempontból, gyógyszerésznek vagy vegyészmérnöknek, egyes folyamatokhoz biomérnöknek, biológusnak, kémikusnak kell lenned.
Ha a laborban már agyonvizsgált vegyületeket szeretnéd kipróbálni állatokon, állatorvosnak kell lenned.
Ha az állatokon is megvizsgált vegyületeket szeretnéd használható formába varázsolni, leginkább gyógyszerésznek kell lenned, vagy vegyészmérnöknek.
Ha a kész gyógyszerformákat szeretnéd embereken vizsgálni, orvosnak vagy gyógyszerésznek kell lenned.
Nem EGY új módszert fedeztek fel a genetikában, hanem egyre inkább feltárják a humán genomot, egyre többféleképp tudják vizsgálni a gének működését, illetve beleszólni abba. A farmakogenetika tudománya most van felnövekvőben, hatalmas a jövője.
Még egy utolsó kérdésem lenne: tehát akkor miben tér el egy ÁOK-s végzettségű és egy GYTK-s végzettségű feladatköre egy gyógyszergyárban?
Köszi a segítséget. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!