Szerintetek Miskolcon milyen suli a Kandó?
Oda jártam 4+2 évig (2 év szakképzés) 2002-2008 között. Én szerettem a Kandót, és valamilyen szinten büszke is vagyok rá, hogy oda járhattam. Nekem még külön minden iskolában kellett felvételit írni, illetve ahol volt, szóbelizni is. Kandóban csak írásbeli volt nekem. Ma már fingom sincs hogy hogy zajlik ott a felvételi. Miskolcon tulajdonképpen a műszaki szakközépiskolák között a Kandó, Bláthy, Andrássy tartozik az erősebb iskolák közé, sorrend nélkül. Mondjuk sorrendnek szerintem ez a sorrend, de a Kandóval szerintem elfogult vagyok :D. Lényegében fiú iskola, de vannak lányok is, az én időmben kb. 550 fiú és kb. 40 lány járt oda. Az iskola nagyon jól felszerelt, több számítástechnikai terme van (szám szerint 4 + 1 Festo labor), illetve több elektrotechnikai laborja is. A tanári kar nagyon jó, és nem csak tanítanak, nevelnek is! Bármilyen problémád van, segítenek neked, nyugodtan fordulhatsz hozzájuk. Év közben több programmal színesítik a tanévet, hogy ne legyen unalmas:
- szeptemberben mennek az osztályok kirándulni, így kilencedikben ti saját költségen az "ismerd meg Miskolcot!" mozgalom hívei lesztek, mentek Lillafüredre, csillagvizsgáló, Ortodox múzeum, meg ami a tanárnak eszébe jut... :D De így negyedikben mehettek kirándulni, és ballagásra is marad pénzetek :D.
- szeptemberben van az avató (tanári felügyelet mellett) illetve a gólyabál, ahová a testvériskola (Ferenczi Sándor Egészségügyi Szakképző Iskola = lánysuli) diákjai is hivatalosak rá
- a tanévben többször van hangverseny, egész sulinak kötelező, ki is kell öltözni, ha nem megfelelő a ruházat, hazazavarnak, és addig igazolatlan órákat írnak be, amíg vissza nem érsz. Általában a színházban van, pár perces séta. Ki lehet bírni.
- van lehetőség színházba járni bérlettel, ez nem kötelező, de biztosítják.
- az én időmben még kollektíve járt fel december-január környékén az egész iskola Budapestre vonattal színházba (általában Madách Színház volt), illetve múzeumokba (az osztályok dönthették el, hová mennek). A suli bérelt egy egész szerelvényt a MÁV-tól. Így volt szerencsém látni a Macskák-at, a Mozart-ot, illetve a Hegedűs a háztetőn című előadásokat. Persze a kulturális program mellett van bőven szabadidő is, valamelyik bevásárlóközpontban. Amikor negyedikes voltam, a MÁV már csak egy vasúti kocsit biztosított nekünk, így megszűnt ez a lehetőség, nem tudom, azóta felelevenítették-e.
- a tanév alatt van mozi is, főleg gyereknap környékén várható, illetve volt várható az én időmben, nevetséges összeget kellet befizetni rá (200-300 ft), és a Plaza-ba mentünk! Illetve ha fontos film (történelmi, irodalmi feldolgozás kerül a mozikba), az tök ingyenes.
- februárban van Kandó7, amikor az előző évi Kandó7 nyertes osztály szervez programokat. Tanítási időben a szünetekben, tanítás után kb 17.00-ig vannak programok, versenyek. Minden feladatra pontot kap az osztály, amelyik a legtöbb pontot szerzi, az nyert. Mit nyert? Ő rendezheti a következő évi Kandó7-et, illetve kap egy igazgatói szabadnapot az osztály, amivel szabadon rendelkezhet, népszerű a kiránduláshoz csapni, ami alapból 2 napos.
- tavasszal, általában az írásbeli érettségi negyedik napján, amikor az idegen nyelvet írják, van a Csanyikban a sportnap. Focibajnokság, akadályverseny, főzőverseny van. Az osztály indul rajta, egyéni nevezők nincsenek.
- valahogy így november környékén van egy műveltségi vetélkedő az osztályok között. Kap minden osztály több kategóriában (történelem-sport-irodalom-matematika-fizika-idegen nyelv-általános műveltség) feladatlapokat, és 45 perc áll rendelkezésükre, hogy kitöltsék. Az első 5 helyezett osztály a téli szünet előtti utolsó tanítási napon a lánykollégiumban (alias Tyúkól), ami szomszédban van , van a döntő. Régen az egész suli hivatalos volt rá, aztán már csak az 5 döntős osztály szerepelt rajta csak, többi a suliban volt. Ezen a döntőn tovább folyik a küzdelem, interaktív feladatok, színdarabot kell előadni (nem kell komolyra gondolni, meg általában humorosra kell venni a figurát, mellesleg a színdarabra adnak 2-3 nap felkészülési időt).
- téli szünet előtti utolsó tanítási napon van a 24 órás foci, ahol csak a 11. évfolyamtól lehet küzdeni, a lebonyolíthatóság miatt! Van tanári csapat is! :D
- van tanár-diák kosármeccs, tanári kar vs. minden osztály kosár delegációja, az osztályok kapnak mondjuk 15-20 perc játékot. Tanárok a végére általában ki vannak, mint a libák :D.
- lehetőség van túrázásra is a Bükkben, úszásra, sítáborra, illetve rengeteg versenyen részt venni (sport és tanulmányi), a tehetségekre figyelnek a tanárok és jutalmazza az iskola őket, pénzzel, tárgyi ajándékkal. Illetve a hátrányos helyzetűeknek (családi körülményeket veszik figyelembe, osztályfőnök javasolja az embereket) karácsony környékén jelképes összeggel próbálják támogatni őket. Egyszer kaptam én is 5000 ft-ot 2002-ben.
Az én időmben ezek a programok voltak. Az iskolaközösség jó, eszelős szívatások nem igazán jellemzőek a suliban, igazából egy nagy közösség voltunk, a Kandósok. Persze előfordult, hogy az öltözőbe tesi óra után a felsőbb évesek "Utolsó énekel!" csatakiáltással rontanak be, de ez csak a kilencedikesnél fordul elő... :D Gyakori látvány, hogy egyesek a folyosón igazítják meg a ruhájukat, pakolják el a tesi cuccot, veszik fel a cipőt :D.
Itt egy videó, ami a suli 2007-es felszereltségét mutatja be, http://www.youtube.com/watch?v=b9d91Y-uDpc, illetve pár kép a suli életéből is van.
Illetve itt a suli honlapja, ott rajta van minden egyéb információ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!