Mért van az hogy matekból ilyen sok ember gyenge?
mert azt nem lehet csak úgy megtanulni, hanem meg kell érteni. és aki nehezebben érti meg, annak többet kell gyakorolnia. csak ehhez sok ember lusta.
(persze még így is vannak olyan emberek, akik sok gyakorlás mellett is küszködnek a matekkal)
Tanárként úgy látom, hogy a matek olyan, mint bármelyik sport általában. Vagyis RENDSZERES és KONCENTRÁLT gyakorlás kellene ahhoz, hogy tovább lehessen lépni.
A többi tantárgy szinte kivétel nélkül olyan, hogy elegendő egy hirtelen rövid felkészülés a dolgozathoz.
Pl. töriből a Francia Forradalmat anélkül is be lehet vágni, hogy az ókori időszakról tudnál valamit is.
Na a matek sajnos nem ilyen, mindig kell tudni a korábbi alapokat is.
Másrészt ma már egyre inkább mindenki a minél gyorsabb, rövidebb, hamarabb tevékenységhez szokott hozzá. Ennek a matek jellege teljesen ellentmond.
Azután sok tanár leginkább csak leadja a tananyagot a táblánál, nincs kedvük "munkáltatni" a diákokat. Pedig ez a legfontosabb. Nálam minden matekórán muszáj a diákoknak önállóan tevékenykedni. Nem is félnek az érettségitől!
Első közelítésben ezeket látom fő oknak.
Miért pont a matek?
Idézet a matekmindenkinek.hu-n megjelent cikkből:
"Először is mindenki számára nyilvánvaló, hogy a legtöbben nem születnek matekzseninek. Az már kevésbé ismert, hogy az emberek kevesebb, mint 10%-ának a gondolkodása rezonál igazán a matematikára. Mindenki másnak valamilyen szinten meg kell küzdenie, ha eredményes akar lenni ebben a tárgyban.
Na, jó - mondhatnánk - de hiszen ez másra is igaz! Kevesen vannak például, akik kiváló nyelvérzékkel rendelkeznek, vagy éppen komoly affinitásuk van a történelemhez. A diákok mégsem érzik annyira elveszettnek magukat, ha nyelvórákra, vagy történelem dolgozatra kell készülniük, mint amikor matematikára.
A helyzet az, hogy a nyelvérzék, vagy a történelem iránti affinitás hiánya szorgalommal viszonylag jól pótolható. Kicsit több időt és energiát kell rászánni, de ezekből a tárgyakból el lehet érni jó osztályzatokat akkor is, ha igazi "antitalentumok" vagyunk. Matekból viszont a szorgalom nem elég. Ha valaki nem ért valamit, hiába ül fölötte órákig, akkor sem fogja tudni megtanulni.
Ráadásul megérteni is leginkább csak az órán van esélyed, hiszen a tankönyvekből matekot tanulni az "átlagembernek" szinte lehetetlen. (Nem tudom, próbáltad már? Sokaknak ez olyan élmény, mintha hieroglifákat próbálnának megfejteni. Persze a jobb képességűeknek nem probléma, de mi van a többiekkel?)
És ez csak az első tény...
A matek egy "sajátos tanulási igényű" tárgy
Mit is jelent ez? Ha pl. történelemből - különböző okokból - elmulasztottad megtanulni mondjuk az Árpád-házi királyokat, attól még csodálatos feleletet kanyaríthatsz a Nagy Francia Forradalomról. Ugyanígy, ha egy szót sem tudsz Shakespeare-ről, még remek dolgozatot írhatsz Ady Endre költészetéről.
A matek ennél könyörtelenebb. Minden egyes hiányosság, miden felületesen rögzült ismeret újra és újra visszaköszön. Ha pl. nem tanultál meg rendesen számolni a negatív számokkal, nem fogsz tudni boldogulni 9.-ben az egyenletekkel, a függvényekkel, 10.-ben a másod- és magasabbfokú egyenletekkel, a trigonometriával...stb.
A matematikában a dolgok egymásra épülnek, ami kimarad, az később hiányozni fog. Nem is egyszer, hanem újra és újra, és a hiányzó tudás lehetetlenné teszi az újabb dolgok megértését. Ilyent más tantárgy nem tud!!És ezzel a problémák sora még nem ért véget..."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!