A Fillér utcai általános iskola milyen?
Kik járnak oda, tandíj van-e, valami alapítvány finanszírozza-e?
Miért éri meg messziről, a város másik végéből és vidékről is oda járni? És ezek a gyerekek naponta ingáznak vagy bentlakásos?
Gazdag szülők gyerekének kell lenni, hogy oda járhass?
Szia! Nekünk körzetes iskolánk (bár nem oda jár a gyerek), így tudom, hogy „sima” önkormányzati iskola, tehát nincs tandíj. Elvileg a körzetébe tartozó gyrekeket veszi fel, de az utóbbi időben valamiért nagyon népszerű lett, ezért sokan átjelentkeznek ide a körzetbe miatta, hogy oda járhasson a gyerekük.
Előkészítőt tartanak az iskolai felvétel évében, és az ismerősök szerint az is számít a felvételnél, hogy hányszor volt a gyerek előkészítőn.
Mi is voltunk ilyenen annó, nekem nem tetszett, a bemutató órákon látottak sem, bár semmi szörnyűség nem volt, de nem az én stílusom.
Alapvetően tehát a körzetbe tartozó gyerekek járnak oda (illetve akik átjelentkeznek ide a beíratás miatt), mondjuk nekem a „szülőállomány” sem volt a szívem csücske első ránézésre, mert szolidabbak tán, mint az Áldásba járó „dzsipes” szülők, de azért itt is felillan egy-egy felfújt száj.
Egyébként az iskolát nemrég újították fel, erre nagyon büszkék, tényleg hasraesik a légy a padlón.
Egyébként az is szimpatikus, hogy van az egyik évfolyamon olyan osztály, ahol „Waldorf-jellegű” tanítás folyik, ebből úgy gondolom, hogy nem vaskalapos iskola.
Van egy német nyelvű osztály is minden évfolyamon, de nem lehet tudni, meddig, hiszen az új „népnevelési” törvény változtathat néhány dolgon.
3 ismerős gyereke jár oda, egyik Csepelről, teljesen normális szülők, a gyerek sportol, a másik 50 kilométerről, a harmadik meg kőgazdag csemete, lehet, hogy ők körzetileg odatartoznak. Az enyémnek még van néhány éve a suliig, de elgondolkoztam, hogy mitől ilyen népszerű ez az iskola? Lehet, hogy ha sportol a gyerek, akkor ezt a sulit ajánlják a rugalmasság miatt?
Drágább ez az iskola, mint a többi?
Semmiképp nem lehet „drágább”, hiszen önkormányzati fenntartású, „sima” körzetes iskola. Szerintem jó lehet a marketingje talán (esetleg a németes osztály „über” – ezt nem tudom), de nem tudom, számomra is rejtély, miért favorizálják ennyire, mert mondom, ismerek olyat, aki egy bizonyos tanító miatt odaviszi kicsit messzebbről a gyerekét, de akik „sima” osztályba járnak, azoknál elég vegyes a tanítónők megítélése. Nekem furcsa volt az pl., hogy míg az iskolák bemutatkozásakor anno mindegyik suli vezetője a pedagógiájukról beszélt, a filléres igazgató (aki egyébként egy szimpatikus ember), annyit mondott, hogy ő nem mond semmit, csak hogy nemrég újították fel a sulit „csillióért”, és hogy nekik nincs szükségük arra, hogy szépeket mondjon róla, mert úgyis olyan sokan jelentkeznek, hogy válogatniuk kell a gyerekek közt.
Mindemellett két olyan ismerősöm is van, aki elvitte onnan a gyerekét, mert nekik nem tetszett (az egyiknél 4.-ben jöttek csak rá, hogy a gyerek diszlexiás).
Tapasztalatból annyit tudok tanácsolni, ha iskolaválasztásra kerül a sor nálatok igyekezz a tanítónőről minél többet megtudni, a második szempont nálam az volt, hogy ne kelljen reggel sokat utazgatni, de ha egy messzebbi suliban találsz jó tanítónőt, akkor azért megéri. De mindez persze a gyerekedtől is függ, van olyan, aki könnyen alkalmazkodik bármihez, van, aki nehezebben, és hogy milyen tanító lehet jó neki, arra az óvónőkkel való kapcsolatából lehet következtetni. (Szerintem az nem rossz, ha a gyerek osztálytársai azért a lakóhelyhez közelebb laknak.)
Az ismerőseid nem mondták, miért épp ide íratták a gyereket? Lehet, hogy azt hiszik, ezáltal bekerül a „rózsadombi kasztba”? (Hozzáteszem, a környékünkön lakók zöme normális, nem „kőgazdag” ember.)
Nincs módom megkérdezni ezeket az ismerősöket (régi iskolatárs pl.), nem tartom velük a kapcsolatot. A FB-on tűnt fel, hogy a gyerekeik ide járnak, és nem értem, ha messze van, miért? Gazdag család meg rég elköltözött a Rózsadombról, de mikor iskolások lettek a gyerekek még ott laktak. Persze, iskolaválasztás előtt jól körülnézek majd, a német annyira nem vonz.
Egyébként meg köszönöm a választ.
Tehát körzeten kívüli gyereknek is ingyenes? És az alapítvány mit támogat? Vagy a szülők az alapítványt?
Persze, ingyenes mindenkinek, akit felvesznek, de körzetes iskola, így a területileg odatartozó gyerekeket kell elsőként felvenniük. Erre szokták kitalálni a messzebb lakók, hogy átjelentkeznek felvételi előtt valahová az iskola körzetében, így rögtön őket is fel kell venni. Szóval szerintem nem sok esélye van egy „nyíltan” körzeten kívüli gyereknek.
Alapítványa szerintem a legtöbb iskolának van, mivel a pénz mindig kevés, gondolom keresnek támogatókat, illetve a szülők is támogathatják a sulit befizetéssel, de ez nem kötelező.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!