Levelező költségtérítéses szakra fogok járni. ( PTE-BTK) Hányas átlagtól vesznek át nem fizetősre?
Én úgy tudom hogy meg van egy bizonyos kredit érték amit el kell érni,aki azt nem éri el autmoatikusan kerül le fizetősre támogatottról.
Hogyha megürülnek támogatott helyek-mondjuk mert lesorolták vagy nem folytatja a tanulmányait az ember-azokra a helyekre veszik át a fizetőseket.A tanulók kreditei alapján felállítanak egy sorrendet és az első X-et ahány hely van átveszik.
No, én vagyok a PTE-n oktató ismét. Valaki felvetette ezt a 15%-os kvótát, amit átvennének állami finanszírozású képzésre. Ilyen kvóta nincs. Amikor két éve be akarták vezetni a képzési hozzájárulást - ami biztosította volna a mostani siralmas BKT-beli állapotok javítását, és amit a nyolcmillió felsőoktatási szakember szépen leszavazott a népszavazáson - ott lett volna egy ilyen 15%-os kvóta, ami biztosította volna az átjárást a költségtérítéses és az államilag finanszírozott hallgatók között. Ezt a tervet sutba dobták az egész képzési hozzájárulással együtt, magyarán maradt minden a régiben. Az OM meg mossa kezeit: a normatívát csökkentették (mert ugye pont a versenyképesség megőrzésére, az oktatás minőségének fejlesztésére nincs), a hozzájárulást meg nem kapjuk meg, köszönhetően a népszavazásnak.
Szóval az a nagy helyzet, hogy jelenleg az egész PTE-BTK, de elmondható ez az egész egyetemre is - nagy kupac adóssághalmazon ül. A béreket utalni kell (amit az egyetem meg is tesz rendszeresen három-négyhavi késésekkel), az épületeket fenn kell tartani. Már ez elviszi az egész normatívát és a jelenlegi költségtérítéses hallgatók tandíját. Fejlesztésekre nincs pénz, pedig jó lenne, ha végre európai szintűek lennének a körülményeink... Az én tanszékemen pl. a számítógépek átlagos életkora 15 év. Ez azt jelenti, hogy van egy új gép a titkárnőnél meg a tanszékvezetőnek van szolgálati laptopja, ezen kívül békebeli gépeken próbálunk pl. internetezni, több-kevesebb sikerrel. A bútoraink negyven évesek, a könyvtárat évek óta nem tudjuk bővíteni...
Ilyen körülmények között ne várja senki, hogy átvegyük őket állami normatívára! Mi is szeretnénk, tudjuk, hogy nehéz kipengetni a tandíjat, de sajnos mi is az árral szemben úszunk. Szegény az eklézsia, nem tudunk mit tenni. Idén már költségtérítés-mérséklést sem tudtunk adni, még a demonstrátorunknak sem. 10 000 forintot sem tudunk nélkülözni... Ennyit a "15%-ot automatikusan átvesznek államira"-rizsáról.
Remélem, senki nem olvassa rajtam kívül az oldalt a kollégák közül, mert ezek, amiket itt leírtam, többé-kevésbé titoknak minősülnek.
Jó, hogy tudjuk az igazságot, de még az egyetemen is, azt mondták nekem Pécsett a tanulmányi osztályon, hogy létezik az átsorolás, akkor meg mit hintenek az embernek. Azt tudtam, hogy az egyetem gondban van, de, hogy ekkorában. Az előző válaszolónak csak annyit, hogy nem ránk hallgatókra kell haragudni, mert nincs elég pénz, mert ezt veszem ki az írásából. Kellett volna a tandíj és, akkor talán nekünk költségtérítéseseknek is könnyebb lett volna.
Az egyetemnek az nem jutott eszébe, hogy esetleg "termel pénzt" valamilyen saját vállalkozásból, hogy esetleg legyen saját bevétele, ne függjön, olyan nagy mértékban az állami normatívától. Végülis piacgazdaság van, el van adva az ország, mi akartuk ezt 20 éve. Az oktatásnak szolgáltatásnak kéne lenni, ezt hiúsította meg a tandíj leszavazása.
A rektoroknak nem kéne 4,7 millió forint és akkor, azzal is könnyebb lenne a magyar egyetemek helyzete. Más is dolgozik sokat és sok felelőssége van mégsem keres ennyit.
Nincs ott senkinek egy fikarcnyi üzleti érzéke.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!