Orvosi egyetem, és ehhez vezető út. Hogyan is kellene?
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha az orvosira szeretnék járni akkor "mit tegyek le az asztalra" hogy bekerülhessek?
Ez alatt az értem hogy gondolom kell kémia, biológia,..stb
Összegezve azt szeretném tudni hogy pontosan miből mi kellene?
Igazából ezek attól függnek nagy mértékben, hogy melyik évben érettségizel.
Úgy tudom EGY tárgyból KÖTELEZŐ az emelt, de lehet mire te mész kettő is kell. Nem ártana egy felsőfokú nyelvvizsga sem, a pontszámok emelése érdekében.
Én 2015be fogok érettségizni.
Köszi az eddigi válaszod, ment a zöld kéz
Ennek így lenne értelme hogy:
-emelt kémia biológia érettségi(szerencsére ezeket a tantárgyakat szívja az agyam mint a szivacs a vizet :D)
+1középfokú nyelvizsga?
Értem, köszönöm a válaszod.
Írhatnék neked az orvosival kapcsolatba privát üzenetet?
Jól mondták az első válaszolók, tehát orvosira biológia ÉS kémia VAGY fizikai tárgyak kellenek, mire Te érettségizel mindkettőt emelt szinten kell majd teljesíteni. Hogy kémia vagy fizika jobb e, arról megoszlanak a vélemények, én annak ellenére, hogy fizikából jobb voltam kémiát választottam, mert szerintem azzal jobban jártam, de ez személyes vélemény. Na most egy-egy emelt érettségiért 50 pluszpontot lehet kapni, de a pluszpontok maximálisan is csak 100-at adhatnak ki. Így hiába lesz nyelvvizsgád, arra nem kapsz pontot, mert a két emelttel már meglesz a 100.
Ellenben aki mondta, hogy érdemes letenni a nyelvvizsgát, maximálisan igazat adok. Nagyon sokan esnek bele abba a csapdába, hogy csak halogatják, halogatják a nyelvtanulást, aztán nem kapnak diplomát, mert nem sikerült letenniük a 4-5-6 év alatt azt a középfokút. Addig kell lerakni, amíg van rá lehetőség!
egy másik poszthoz írtam ezt az előbb:
Orvosnak lenni elkötelezettség, hivatás, ezt nem a pénzért csinálja az ember. Én azt tudom mondani, hogy azért még nézz körül, mert nem az az egyetlen lehetőség, ha szereted a biológiát és a kémiát. Sokáig én is orvos akartam lenni, amíg rá nem jöttem, hogy a kreativitásom és szabadságvágyam sokkal jobban kiélhető kutatóként, így kerültem az ELTE-re és molekuláris biológiával foglalkozom. A kutatói munka is megkövetel legalább annyi tudást, mint az orvosi, nem fogsz kisebb tudással kikerülni az egyetemről. Orvosként nagyon sokat kell dolgozni megkötötten, fix munkaidő, akár 12 órás vagy hosszabb időközökben, hajnalban is beszólhatnak, hogy van eset, sok szívással jár, mert kb 10-15 év, mire rendesen orvosnak hívhatod magad és munkába állhatsz a létra legalján havi 100-120 nettóval. Ha pedig tudományos fokozatot akarsz, tehát mondjuk vannak ambícióid osztályvezetőség vagy ilyesmi felé, akkor phd-t is tenned kell, ami megint csak legalább 3 év. Kutatóként pedig akkor mész be a laborba, amikor akarsz, nem vagy időhöz kötve, elvégre magadnak dolgozol, felfedezel, publikálsz, konferenciákra jársz és előadásokat tartasz, tanítasz az egyetemen, szóval nagyon jó és azért többet tudunk keresni, mint egy orvos, csak tudni kell hol kell elhelyezkedni. Annyira széles a paletta biológusként, tanulhatsz msc-n genetikát, molekuláris biológiát, növénytant, állattant, őslénytant, idegrendszert, biofizikát, biotechnológiát (ez nagyon felfutóban van manapság) de elmehetsz a biológus bsc-vel valami közgázos vagy hasonló szakra is és lehetsz úgy pl gyógyszercégnél valami vezető beosztású emberke, meg ha már itt vagyunk gyógyszergyáraknál is lehet biológusként dolgozni, de ott vannak a biomérnöki vagy vegyészmérnöki szakok, a molekuláris bionika a Pázmányon, ahol a biotechnológia és bioinformatika elég jó, robot művégtag tervezés, génsebészet, hasonló dolgok a biotechnológia. Annyira sok a lehetőség, nézz szét, mielőtt csak az orvosiban gondolkoznál. biológusként is kell tenned phd-t, ha tudományos fokozatot szeretnél, de már az bsc alatt elkezdhet az ember kutatni, nem nehéz mentort találni az egyetemen, én már középiskolában kutattam 2 évvel az érettségi előtt, és a 3 éves bsc után jön a 2 éves msc, majd 3 év phd, szóval kb 10 év, mire ledoktorált biológus leszel, de már előtte évekkel dolgozni kezdhetsz a tanulmányok mellett laborokban vagy ahol érvényesülni tudsz, szóval pénzt is kereshetsz és nem lesz monoton az egyetemi élet. Vannak akik az msc alatt már fizetett munkában állnak laborokban, a phd ösztöndíj pedig 90-95 ezer körül van, ha jól emlékszem, mellette ha dolgozgatsz laborban, akkor nem lesz rossz sorod. Én nagyon nem bántam meg, hogy nem az orvosit választottam, sőt, ismerek olyat, aki orvosira ment, de megbánta és kutatni jön ő is, most 6. éves :) Ha van kérdésed vagy ilyesmi, akkor írj privátban, igyekszem válaszolni legjobb tudásom és a kapcsolataim szerint, szívesen segítek.
felkészülés: jársz biológia és kémia faktra, ha inkább fizikában vagy jó, akkor is érdemesebb a kémiát erőltetni, mert az orvosin az első évben úgy is letolják a torkodon, csak sokkal gyorsabban és intenzívebben, szóval előzetes tudás nélkül az halálos. Külön tanár sem árt az utolsó 1-2 évben a faktok mellé és szerezd be ezt a két kötetet: [link]
és:
Elég részletesek, sok minden van benne, ami a középiskolás könyvekben nem. A tanáraid majd elmondják, hogy milyen munkafüzeteket szerezz be, azokat nem keresgélem ki neked, mire oda jutnál, hogy érettségizel, úgy is kiadnak 124 másik felkészítő könyvet. Szóval egyenlőre ezt a két kötetet olvasgasd, elég erős alap tudást fog adni és nem lesz olyan sok újdonság, mire odaérsz, hogy célirányosan az érettségire készülsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!