Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Automatizálás, automatizált...

Automatizálás, automatizált gépek írányítását hol lehet tanulni?

Figyelt kérdés

Itt elsősorban nem a villamosmérnöki automatizálásra gondolok és ipari kommunikáció, ami valójában folyamatmérnököket eredményez, hanem mint a mechatronikusok. Gépek, gépelemek, amelyek magukat képesek irányítani! Ennek a kivitelezése, programozása érdekel. Alapoktól felépítve egy gépkart, vagy kisjárművet, amely képes automatikusan működni. Gépilátás, környezet megfigyelése, és az alapján dönt és cselekszik. Majdnem olyasmi mi a robotizálás. Írányítástechnikájuk


Angol egyetemeken van ilyen kifejezetten automatizálási mesterszak.

Iparban, raktárban szállítórobotok, járművek, amelyek automatikusan teszik a dolgukat, Például adott egy konzol, és akkor bizonyos parancsok hatására (nem programozni számítógépről, már előre be van), azt teszi, amit "mondunk neki".


Az a baj, hogy ez gépész, villamos, informatikus, mechatronikus szakok, mind-mind külön foglalkoznak ezzel a témával.


A semmiből készítek egy gépelemet, hozzá a villamos részeket, az írányító berendezést, és max adok neki néhány utasítást, és azt ő automatikusan magától végrehajtja. Önmagát vezérli. De engem az egész folyamat érdekel, és nem csak egy kis rész egysége. (Nem ipari, futószalag melletti robotokra gondolak elsősorban, hanem szállító robotok)


2011. júl. 29. 17:01
 1/8 anonim ***** válasza:
Szerintem mérnök-informatika majd ennek a robotika mesterképzése lesz amit te keresel. Nekem az egyik ismerősöm tanul most Debrecenben mérnök-infót és pont tegnap kérdeztem mik az abból fakadó mesterképzések és egyik volt a robotika ami szerintem az amire te gondolsz.
2011. júl. 29. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én a mechatronika mérnökire gondoltam.

[link]



"(Nem ipari, futószalag melletti robotokra gondolak elsősorban, hanem szállító robotok"


melyek a szállító robotok?

2011. júl. 29. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Olyan szállító robotokra gondol a kolléga mint amit pl a Magyar Nemzeti Bankban alkalmaznak a kinyomtatott pénzek szállítására x helyről y-ba, pl "targonca helyett" kiküszöbölve ezzel az emberi tényezőt. Hát nem könnyű egy ilyet megcsinálni, elég szerteágazó tudás kell hozzá (villamos, gépész, info). Talán NIK-esek vagy VIK-esek tudnak neked segíteni szerintem ha tanítanak ilyesmit Magyarországon akkor jó eséllyel a felsorolt 2 helyen történik.


Az indexen volt egy videó a magyarok a marson győzteséről, ő egy olyan robotot (pontosabban szoftvert) csinált ami a x és y pont között kiszámítja a legrövidebb és legkönyebb utat és a robot elnavigálja magát adáig.


VAlami ilyesmire gondolsz csak szállítási célra? [link]

2011. júl. 29. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen, szállító robotok elsősorban. (Robotika mesterszak magyarországon nem igazán van)

Azért gondolok a szállítórobotokra mert azok jól leírják, hogy milyen komplex és önálló rendszerekről van szó.


Én jelenleg programtervező infó bsc-n vagyok, innen mechatronikára nehéz átnyergelni meg villamoságra, de én is a VIK-et néztem ki, mint mérnök infó msc-n Írányítás és automatika szakirány.


Csak ez komplex, ahogy a kollega is írta... gépészet is van benne.

Mechatronikusok gépészetet is tanulnak, ami ugyanúgy kell...


Ha a gépilátás, és feldolgozást a VIK-en gondolom tanítják Mérnökinfó MSc-n, (bár oda bekerülni, össze kell kapnom magam, de legalább lesz cél)

Illetve még levelezőn közlek, vagy járműmérnökire gondoltam. Azért e-kettőre, mert is van gépészet, gépszerekezet tervezeés, igaz elsősorban járművekre. De MSc szakon a Járműmérnökin van alapautomatizálás.

Mert így két szakon, elég mély ismeretet szereznék az informatikai és gépészeti részében.


Ráadásul a VIK-en a villamos msc és mérnökinfó msc-n is van ez a szakirány, és max csak 2 tárgyban térnek el, az egyik műszakibb a másik infósabb. Mérnökinfon több az algoritmázálás, de a tantárgylista és a képzés leírás ugyanaz, a tárgyak tematikája.


Igen ez egy komplex rendszer...


Azt tudom, hogy Nagy-Britaniában, van ilyen automatizálási szakirány, (amely félig robotika), ugyanis ott tényleg az, hogy pályán mozog stb, azt is oktatják. És ezt inkább Villamosmérnököknek.


Engem igazából az érdekel most, hogy Villamos tanulmányok terén, mi az ami kelhet?

Beágyazott rendszerek programozását tudni kell?

C és C++ nyelv alapszinten van, de a többit nem ismerem. Elkezdtem én közben levelezőn, de ott iparifolyamaté és automatizálás szakirány volt, meg erősállam, ami indult, a beágyazott rendszerek, sajnos nem.

Engem meg a PLC programozás nem érdekel...


Villamos szinten milyen tudás kell hozzá?

(azért mondtam ezt a szállító robotokat mert ezek elég jól leírják, esetleg UAV-ok készítése (na ez még is idejöhet)


Vagy mint a google robot autói, ahol tudom, hogy ottani mérnökinfósok fejlesztik aktívabban, mert ugye algoritmizálás is kell, feldolgozás! De engem érdekel a villamos része is, hogy hogyan kapcsolódik, mikrovezérlőket kell-e hozzá tudnom, stb. :-)


Igen, ez nagy segítség lenne, ha tudnátok segíteni, hogy milyen villamos ismeretek, tudás kell hozzá?

2011. júl. 30. 15:54
 5/8 A kérdező kommentje:

Elsősorban olyan robotok, vagy automatizált gépek érdekelnek, amik útvonalakat járnak be! Navigálnak, döntést hoznak és haladnak tovább! És ide már gondolom kell az erős infó ismeret (szoftver)


Nem pedig gyári ipari robotkéz, ami kocsit hegeszt össze!

2011. júl. 30. 15:57
 6/8 anonim ***** válasza:

"Navigálnak, döntést hoznak és haladnak tovább! És ide már gondolom kell az erős infó ismeret "


AZ kell.


Volt pl a dharpanak egy versenye (minden évben van). Volt olyan csapat amiben 5 voltak vegyese, de volt olyan egyetemi csapat amiben 100 programozó volt. És azon kívül a többiek.

2011. júl. 31. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szerintem inkább mérnök infó kell hozzá, bár ezt elég nehéz maghatározni :D , de azt mondom, hogy a mérnök infós tudás nagyobb súlyú benne mint a villamos.


Villamos tudásból nagy vonalakban elektronika, mikrovezérlők, érzékelők, kell de ezeket mérnök infón is tanítják szerintem (bár ez szakiránytól is függhet, meg egyetemtől).



De az egyetemen mindenképp vedd fel a robotika tárgyat és ott betekintést látsz majd mindenbe.


Egy ilyen komoly géphez már nyílván kevés a sima szenzorok alkalmazása, valahogy meg kell odlani valamilyen képfeldolgozási technikával hogy élő képet lásson a robot és ez alapján döntsön és mondjuk ezt infomációtömeget fel kell dolgozni valahogy, mondjuk ez történhet egy külső sz.gépen is.


Hogyha van egyéb kérdésed szerintem itt többen fognak majd tudni válaszolni, meg vannak hasznos infók robotikával kapcsolatban:


[link]

2011. aug. 7. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Lefelejtettem a szervo motorok ismeretét, meg egy kis automatika (szabályozók) is kell hozzá ami villamos ismeret.
2011. aug. 7. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!