Mitől függ hogy a főiskola/egyetem államilag finanszírozott vagy fizetős?
Légyszi magyarázzátok el mert fontos és nincs kihez forduljak
előre is köszönöm a válaszokat!
Nem a főiskola vagy egyetem az államilag finanszírozott, hanem a képzés.
Ha az adott szakon van államilag finanszírozott képzés, arra jelentkezel és eléred a megfelelő ponthatárt, akkor államilag finanszírozott leszel. Ennyi.
Vegyünk alapul egy tetszőleges egyetemet. Ennek ugye, mint minden oktatási intézménynek valahogy ki kell gazdálkodnia a fenntartási, üzemeltetési költségeket - alkalmazottak, kutatások, ösztöndíjak, közüzemi számlák stb. Evidens hát, hogy a képzésekért pénzt kérnek, mint ahogy te is fizetsz a boltosnak, ugyanúgy fizetsz az egyetemnek a szolgáltatásért (hogy ott tanulhatsz).
Igen ám, de állambácsi szeretné megadni a lehetőséget a tanulni vágyóknak arra, hogy anélkül szerezhessenek diplomát, hogy évente százezreket költenének rá - mert ugye, ha mindenkinek fizetnie kéne, az egyetemek lehúzhatnák a rolót, hiszen sokkal kevesebben tudnának oda járni.
Szóval állambácsi elkülönít X részt a költségvetésből, hogy ebből finanszírozza egyes tanulók tanulmányait. Ezért hívják államilag finanszírozott képzésnek.
Ezért hirdetik meg ugyanazt a szakot államilag finanszírozott ÉS költségtérítéses formában is. Amit az állam fizet, az neked ingyenes (és mint ilyen, nehezebb bejutni, magasabb a ponthatár - hisz többen célozzák meg az ingyenes képzést mint a fizetőst). De ezenkívül lehetőség van költségtérítéses formában is tanulni, mert az egyetemnek kell a pénz, és egyébként sem mindenki ér el annyi pontot, hogy államira bejusson, de ha pénze van, akkor hadd tanuljon.
Köszönöm szépen a válaszokat
Nagyon hasznos volt :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!