Miről szól pink floyd the wall cívű filmje? és milyen erkölcsi kérdést tartalmaz? A drogozást?
Hát ez nem egyszerű.
lényegében az együttes gitáros Roger Waters gyerekkori élményén alapul, miszerint elvesztette apját a második világháborúban, és ez a gyerekkori tramuma az egész életére kihatott. a filmben szereplő rocksztár is kiskölyök korában veszíti el apját, és így egy zárkózott, befelé forduló, neurotikus alkat válik belőle. tele van bizonytalansággal, önazonosság-zavarban szenved, így fokozatosan felépít egy falat közte meg a külvilág között. a Fal tehát egy fontos szimbolikus elem a film és a zenei album dramaturgiájában. a rocksztár a "fal" mögött lassan teljesen bekattan, a végén már be kell lőni a menedzsereinek ahhoz, hogy egyáltalán színpadra tudjon állni. a fil üzenete, hogy a 20. századi elidegenett szorongó ember falat épít maga köré, és ez az oka annak, hogy nem működik a kommunikáció és a társas viselkedés. továbbá alapvető 20. századi egzisztenciális kérdéseket feszeget a mű, benne van az emberi nyomorúság, a világháború, és a meg nem értettség fájdalma, tragikus ffi-nő kapcsolat, tehát úgy összességében a 20. századi nihil. a drogozás csak mint mellékszál jelenik meg, mint eszköz arra, hogy módosult tudatállapotban jobban kifejezésre lehessen jutattni ezeket az alapgondolatokat, amiket fentebb írtam.
a sztori vége amúgy az, hogy a rocksztár narkós állapotában mindenféle szörnyeteget flessel, akik egy bizarr bírósági per során arra "ítélik" a fickót, hogy bontsa le a felépített falát. a film meg stílusosan egy hatalmas robajjal zárul, amikor a fal leomlik.
kemény egy művészfilm, az biztos!
a fal annak a szimbóluma, hogy nem tudunk és/vagy nem is akarunk kommunikálni a másik emberrel (mert félünk).
Tehát az elidegenedettség és a nihil, ha fellengzősek akarunk lenni. :)
A film "gyakorlati" történetét fentebb leírták. (elég nehéz értelmezni, mi a valóság és mi nem az:D)
Még annyit tennék hozzá, hogy a nácizmus, a kommunizmus (megvalósult formája) és a kapitalizmus egyformán negatív színben jelenik meg benne. Valamint, hogy a fal építése öntudatlanul és gyakorlatilag elkerülhetetlenül történik az ember lelkében, mert a társadalom erre nevel.
A főszereplő egy kapitalista világban nő fel, ennek is minden eleme (apja elvesztése, a nevelés[i rendszer], az anyja, a barátnői, a testvére/rokona elvesztése a tüntetésekben (ha jól értem az lángoló autós jelenetet), a karrierje mind ezt a lelki falat építi fel benne téglánként.
Amikor nem talál belőle kiutat, nyit az önkényuralmi rendszerek felé, mintegy érzéketlenné válva, de telve dühvel.
A The Wall-t 1979-ben adták ki, a filmet 1982-ben.
A berlini falat 1989-1991 között bontották le.
A The Wall 90%-át író ember, Roger Waters, akkor már kilépett a Pink Floydból, adott ott egy The Wall szólókoncertet 1990-ben, amiről DVD is megjelent azóta.
A berlini fal leomlása olyasmi volt, amiről a The Wall album mindig is szólt, úgyhogy a pacifista Waters bizonyára kitörő örömmel fogadta a hírt, és adott ott egy releváns témájú jótékonysági koncertet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!