Mesterszakkal kapcsolatban nehany kerdes?
Az nem kredit, hanem pont.
Min 40 pont kell tehát oda a 100-ból. Ez pedig iskolától függ, hogy miből adódik össze. Nálunk beleszámít az eddigi tanulmányi eredményed, szakdogát jegye, államvizsga jegye, védés jegye, illetve a 3 felvételitárgy pontszáma.
Nem lehet párhuzamosan elkezdeni, feltétele a bsc diploma megléte.
A mester nem fizetős, ha nem csúszol ki a maximális államilag támogatott félévkeretből (nálunk 12).
Így gyakorlatilag 2 diplomád lesz, egy bsc, és egy msc (nem feltétlen azonos szakon végzel..)
akkor inkább kezdem az elejéről, mert itt úgy néz ki, irdatlan kavarodás van nálad.
Elvégzed a középiskolát, utolsó évben jelentkezel alapszakra, megírod az érettségit, ami egyben felvételi, tegyük fel, hogy valahova felvesznek. Ha az alapszakot elvégzed, akkor bölcsészszak esetén BA (Bachelor of Art) diplomát kapsz, reálszak esetén BSc (Bachelor of Science) diplomát.
Ha elvégezted az alapképzést, tehát van már BA/BSc diplomád, akkor jelentkezhetsz egy olyan mesterképzésre, ami elfogadja előzményének a te alapképzésedet - ezt úgy értsed, hogy egy szabadbölcsész BA diplomával értelemszerűen nem jelentkezhetsz alkalmazott matematikus mesterszakra, mert semmi köze hozzá, de egy matematika BSc diplomával igen, sőt, akár egy fizika BSc vagy valamilyen mérnök BSc diplomákkal is, mert ott is elég sok matek van.
A mesterszakon megadják, hogy miket tekintenek már tudott alapnak, amiket még az alapképzésen elméletileg megtanítottak.
Viszont mivel több fajta alapképzésről is jöhetnek emberkék, ezért ezeket nem mind tanulták a máshonnan odamenő emberek, vagy más felépítésben, más címszóval.Ezért van az, hogy egyrészt azokat a tárgyakat, amiket esetleg más néven tanultál az alapszakodon, el kell fogadtatnod, hogy te ilyet igenis tanultál (ebből kell lennie legalább 40 kreditnek a kérdésben szereplő példában), de lehetnek olyanok, amiket nem tanultál még, akkor azokat a mesterképzés folyamán pótolhatod majd (max 30 kreditet a fenti példa szerint, ha ennél többet kéne, akkor nem fogadják el a jelentkezésedet).
A mesterszakra ugyanúgy többen jelentkezhetnek, mint ahány hely van, tehát oda is van egy felvételi - itt már nem központi felvételi, hanem minden intézmény maga tart egyet. És mivel van felvételi, ezért lesz ponthatár, hogy aki a felvételin legalább 78pontot ért el, azt felveszik, a többit nem.
És akkor ezek fényében válaszolva a kérdéseidre:
-Tehat ha 2010-ben 78 volt a ponthatar, akkor az 78 kreditet jelent? Nem, a ponthatár, és az elfogadott kreditek száma tök más dolog, nincs közük egymáshoz.
- Alapkepzessel parhuzamosan elkezdhetem? Ahhoz, hogy elkezd, már el kellett végezned az alapképzést, tehát nem. Előbb elvégzed az alapképzést, utána jön a mesterképzés.
- Tehat, ott van, hogy min. 40 kredit kell, a maradek 30 pedig kozben megszerezheto. Ez azt jelenti, hogy 40 kredittel, mar elkezdhetem a mestert is es kozben az alapon megszerzem a maradek szuksegest?
Ez azt jelenti, hogy az előírt előzményekből legalább 40 kredittel rendelkezned kell, a maradék 30at meg elvégezheted majd a mesterképzés közben is. Így azok is be tudnak csatlakozni az adott mesterképzésbe, akik nem teljesen ugyanolyan háttérrel jöttek.
- Ha lehet igy, akkor a mester nem szamit masod diplomanak, tehat nem fizetos (ha a fel eveim megvannak), ugye?
Igen, a mesterképzés az alapképzés folytatása, nem számít második diplomának, hiszen már a mesterszak elkezdésének feltétele, hogy legyen már egy alapképzéses diplomád
-Es az utolso, hogy ha megszerzem az mestert, akkor milyen diplomam lesz?
MA, ha bölcsész, MSc, ha reál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!