Miért emelik minden évben a ponthatárokat az egyetemeken?
Nem emelik, hanem emelkedik. Mégpedig attól, hogy több pontot gyűjtenek a diákok.
Minden évben van adott keretszám, hogy egyes szakokra hány főt vesznek fel: az utolsónál meghúzzák a határt, ahány pontja neki van, annyi lesz a ponthatár.
Én láttam már csökkenő ponthatárt, de nem ez a jellemző. Szakfüggő is, nyilván.
Mindenkinek van pontszáma. Ez a tanulmányi és/vagy érettségi eredményből, nyelvvizsgákból, sporteredményekből, stb. áll össze (hosszas lenne mindent felsorolni, mire kapsz pontot - a felvi.hu-n megtalálod).
Jelentkezik mondjuk 300 ember Büfé-ruhatáros szakra. Igen ám, de ide 150 embert vesznek fel, ennyi az előre meghatározott keretszám. Akkor egy program szépen sorrendbe állítja az ide jelentkezőket pontszámuk szerint (lásd fentebb), és a 150.-nél meghúzza a vonalat. A vonal felettiek örülnek mert bejutottak, a vonal alattiakat nem vették fel erre a szakra.
Az érthetőségért egy egyszerű példa:
Van egy adott szak, oda felvesznek 5 embert. Erre a szakra jelentkezett 10 ember, 10 különböző ponttal.
Az egyetem gondolkodik, hogy naa, kiket is vegyen fel, majd jön a csudijó ötlet, hogy a legokosabbakat. Kik a legokosabbak? Akiknek a legtöbb pontjuk van.
5 embert tud felvenni, ezért az 5 legokosabbat veszi fel.
Szépen sorba rendezik a 10 embert:
1) 480pont
2)479
3)478
4)477
5)476
6)475
7)474
8)473
9)472
10)471
Az ötödik ember pontszáma 476, ezért ő lesz a ponthatár. Ezt hirdetik ki. Innentől kezdve minden egyes ember tudni fogja, hogy felvették-e. Ha valakinek 478 pontja van, akkor az ötödik előtt van, így felvették, míg ha csak 470, akkor alatta van, így nem fért be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!