Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért nézik le sokan a bölcsés...

Miért nézik le sokan a bölcsész szakokat?

Figyelt kérdés
Olvastam sok helyen,hogy a bölcsész szakokat büfé szaknak nevezik..én ezzel egyáltalán nem értek egyet,mert szerintem fontos azis hogy legyenek olyanok is akik magával az emberrel foglalkoznak. De nagyon kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is!
2009. febr. 6. 15:48
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
88%
Én BTK-s vagyok. azt fontos tudni, hogy ezen belül a szakok büfétekintetben azért eléggé differenciált képet mutatnak. egy néprajz/filozófia/politológia természetesen nem ér fel egy nyelvi szakkal nehézség terén. a néprajz, filozófia stb szakok reprezentálják sajnos a bölcsészkart, ezekből származik a sztereotípia, hogy az egész BTK egy nyaralda. ám nyelvszakot nem egyszerű elvégezni, kőkemény szórás folyik, legalábbis a régi rendszerben. nekem már sok TTK-s ismerősöm mondta, hogy csaodál, amiért bírom a nyelvszakot, ő bár kipurcant volna tőle. nagyon sok TTK-s van, aki a matek/biológia/fizika stb mellett nyelvszakos is volt, de a nyelvet adta le, mert nem bírta.
2009. febr. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
45%

Nem azért nézik le mert az emberrel foglalkoznak, hanem mert könnyebbek, mint a reálos tárgyak. Persze van kivétel, de tényleg vannak ott büfé szakok bőven, míg mondjuk a TTk-n ilyet egyet se tudsz mondani. Igazából azért diákok nem látnak bele mi folyik a másik képzésében, az meg, hogy mit mesél az illető nyilván szubjektív. Így a diákok véleménye sem teljesen reális.

De, én pl TTK-s vok, (ésbár nemtom mi megy pontosan bölcsész képzés címén) ha van egy félévben 8 vizsgám, 6 gyakorlatom, és éppen két hete tanulok az első vizsgámra, ahol csak a jegyzet (tehát a rövidített változat) 200 oldal, a másik bölcsész emberke meg már rég letudta a vizsgaidőszakot egy hét alatt, akkor a diák óhatatlanul úgy látja, hogy neki nehezebb, ami egyébként nem is teljesen alaptalan feltételezés...

2009. febr. 6. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
78%

Mérnök informatikus vagyok, most nálunk a szakátlag 1,48. Kell még valami magyarázat?

Évente 300-an kezdik és 15-20-an diplomáznak le ebből.

2009. febr. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim válasza:
79%
Osztom a második válaszadó írását,bár én joghallgató vagyok nem ttk-s. Van ismerősöm Btk-n, nem is egy. Nekem 8 vizsgám volt, ezek ilyen főtárgyak,és mellette voltak faktok. BTK Töris ismerősömnek is sok vizsgája volt, viszont volt olyan btk-s ismerősöm,aki január első hetében végzett, vagyis össz-vissz 4 db vizsgája volt kb, de ő is ilyen kamu illetve büfé szakra jár.. Majd meglátjuk kinek lesz előbb és milyen állása.
2009. febr. 6. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
94%

ÉN bölcsész vagyok, két nyelvszakos. Túl vagyok egy idegösszeroppanáson, és úgy néz ki, gyomorfekélyem is van (ez csak jövő héten fog kiderülni). Ebben a félévben két szigorlatom volt, félévente átlag tizenöt vizsgám van, mind idegen nyelven.

Pfújoló TTK-soknak ajánlom a következő gyakorlatot: menj be reggel nyolckor az egyetemre. Az óra az általad természetesen anyanyelvi szinten beszélt idegen nyelven (pl. angol) folyik. Azután van fél óra szüneted (jó esetben, ha éppen nincs átfedés vagy ütközés a tárgyak között), átmész a másik terembe, az óra az általad szintén anyanyelvi szinten beszélt másik idegen nyelven (pl. olasz) folyik. Ezután visszamész az angol tanszékre, ott van két órád, szintén angolul, természetesen nem keveredsz bele a nyelvekbe, nem olaszul fognak eszedbe jutni a szavak, mikor a tanár felszólít, sosem érzed azt a bizonyos "itt van a nyelvemen az a szó, de nem tudom..."-érzést, emiatt a tanár nem csesztet állandóan, és nem akarnak eltanácsolni. Ezután visszamész az olasz tanszékre, referálsz. Ekkor már este hat van, pillanatnyilag angolul gondolkodsz, egy fél szó sem jut eszedbe olaszul, makogsz, zúg a fejed, és azt várod, mikor lesz már vége a napnak.

Hazamész, és nem tudsz elővenni egy könyvet, egyik nyelven, még magyarul sem, mert a fejed zúg, szeretnél rendet tenni a gondolataidban, de nem megy.

Vagy éppen vizsgára készülsz, a témád egy nevenincs olasz szerző, szakirodalom róla kizárólag angolul (!) és franciául. Olaszul egy szó sem... Előveszed a szakirodalmat, jó esetben tudsz angolul és franciául is (természetesen anyanyelvi szinten. Ha teszem azt olasz és német szakos vagy, nem tudsz sem angolul, sem franciául, akkor rácsesztél. Megtanulsz, vagy megvágnak...). A végeredmény a következő: elolvasol egy szöveget. Becsukod a dokumentumot, majd megkérdezik tőled, milyen nyelven olvastad. Nem fogod tudni megmondani. A vizsgán sem. Tegyük fel, a vizsga olaszul van, de szakirodalom hozzá csak angolul és franciául volt (már magán a tematikán is így tüntették fel). Mit csinálsz? Megpróbálod előadni tudásod olaszul, közben azon gyötrődsz, hogy a fenébe van az a szó olaszul, ami franciául így van, angolul meg úgy. Két lehetőség van: eszedbe jut, ez esetben nem buksz meg, és nem jut eszedbe: bukás.


Az egynyelvű szinkrontolmácsok általában Magyarországon 5-10000 forintot kérnek egy órára. A kétnyelvű szinkrontolmácsok (nagyon-nagyon kevés ilyen van) egyhetes felkészülés után (konkrétan megkapod a beszédek vázlatát az alapnyelven - ezt a szót nem tudom magyarul, franciául "langue source" :P) is 30 000 forintos órabért kérnek. Napi négy óránál többet nem dolgoznak, nem is tudnának, akkora a terhelés. Így is zombiként mennek haza...

Egy bölcsészhallgató pedig havonta kap szaktól függően 5000-10 000 forint ösztöndíjat, és egy lenézést, mert "vazze, te csak egy büfészakos bölcsész vagy, neked nem kell tanulnod semmit". Nem mondom, vannak röhejesen egyszerű szakok, amik kivétel nélkül mind magyar nyelvűek. Kommunikáció, pedagógia, szociális munkás... De aki képes egy ilyen szakot a bölcsész szakokkal összehasonlítani, annak annyit tanácsolnék, hogy tessék két nyelvszakosnak lenni (a régi rendszerben).

Még annyit, hogy az egyik szakomon hatvanan kezdtünk, hatan fogunk végezni idén. Minden évben megfeleztek minket... Akinek nyelvszak+nem nyelvszak szakpárja volt, az kivétel nélkül a nyelvszakot adta le. Vajon miért?

2009. febr. 6. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
95%
Bocs, utolsó bekezdésben kihagytam, hogy "igazi" bölcsész szakokkal... Hiába, egy hete lett vége a vizsgaidőszaknak. :P
2009. febr. 6. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
100%
Büfé szak? Én olasz szakos vagyok és hát... ha félévente 12 vizsgád van tényleg nagyon büfé szak. Aki ezt írta menjen be órára és beszéljen már vizsgán 20 percet az EU hatása Magyarországra címmel olaszul, kíváncsi lennék...
2009. febr. 6. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
77%
Azért nézik le a bölcsész szakokat, mert ezeket nem jegyzik a munkaerő piacon. Ez van.
2009. febr. 6. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
100%

Testvérem az egyik ilyen "büfé" szakra jár, méghozzá Kommunikáció és Médiatudományra. 16 vizsgája volt az egyik vizsgaidőszakban...

Persze hogy vannak mű tárgyak, meg mű szakok is, amik hasznavehetetlenek, de nem kéne általánosítani. Én valahol a reál és humán közt állok, semelyiket sem tartom többre a másiknál, de a humánhoz húz a szívem.

Másrészt a 'felesleg' a humán felé áramlik, mert mindenképpen diplomát kar, és néha azt elég csak bemagolni. De hamar kibukik...

2009. febr. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 A kérdező kommentje:
Teljesen egyetértek az utolsó válaszolóval. Mindenki elismeri,hogy egy jogszakot vagy orvosit nem mindenki tud elvégezni,sőt...de manapság már mindenhol tanulni kell,itt már nem nézik,hogy milyen szakon tanulsz,ha akarnak úgyis kiszórnak...ez már a pénzről szól.És néha olyan,a sok ember által "büfészaknak" nevezett képzéseken is vért kell izzadni h ne ess ki..amugy meg sztem nem véletlenül megy mindenki olyan szakra amit szeret, ezért mindenki a saját szakját védi. Én pl egyik tárgyat sem szerettem igazán gimibe,bár nem voltam olyan rossz semmiből. de azt tudtam h olyan helyen akarok dolgozni ahol kiélhetem a kreativitásom:) először kommunikáció szakra akartam menni de végül andragógia lett. Tudom nem a legkeményebb szakok egyike,de én nagyon szeretem és ez a lényeg:)
2009. febr. 6. 20:30
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!