Miért kell a mai fiatalságnak az irodalom és miért kell a vers?
26 éves vagyok, bár sejtem, Te inkább az iskolás korosztályra gondolsz, de azért elmondom, hogy nekem azért kell, mert kellemes elfoglaltság olvasni és jólesik. :) ennyi.
viszont: anno, amikor előírták (kötelező olvasmányok), mit olvassak, sőt még kb. azt is, hogy mit kéne benne látni, azt sose szerettem.
Mert az alapműveltség része. Ha csak a mai fiatalság hobbijait nézzük, mondjuk a mozizást, rengeteg filmben vannak utalások közismert irodalmi művekre, és ha ezeket ismered, sokkal élvezhetőbb az adott film. De sok népszerű zenekar neve, albumjaik címe és dalszövegeik is tartalmazhatnak ilyen utalásokat. Nekem pl. sikerélményt jelent, ha ezeket felismerem :)
Ha sokat olvasol, nagy lesz a szókincsed, és könnyebben ki tudod fejezni magadat. Ha rosszul érzed magad, sokat segít, ha képes vagy elmondani pl. a legjobb barátodnak, hogy mi a baj, mit érzel, és ehhez bizony kell szókincs, mert az "olyan izéül vagyok" általában nem sokat ér :)
És persze az is igaz, hogy az irodalom élvezetes dolog, szerintem nincs annál jobb, mint leülni a fotelba egy bögre forró teával és olvasni valami szórakoztatót, mondjuk Rejtőt :)
Aki hülyeségnek tartja az irodalmat, az meg saját magát minősíti vele :)
Mert a mai világ arról szól, hogy megmutatják a fiataloknak a hollywoodi nagykoponyák, a videójáték zsonglőrök, hogy hogyan is képzeljék el a hőseiket, a világot, a szép tájakat, a karaktereket. Ha mindez nyomtatásban, betűk formájában jelenik meg, akkor már gondolkozni kellene, játszani a képzelettel, dolgoztatni az agyukat, amire már eleve nem is képesek a legtöbben, mivel cseperedő koruktól nincs erre szükségük, mert megmutatják nekik, mit hogyan kell elképzelni. Megmondja az okos média, miről hogyan kell gondolkozni.
Egy könyv esetében nekik kellene eldönteni, hogy egy karakter milyen jellemű, szimpatikus vagy sem. A legtöbb gyereknek már az anyukája sem olvas sem magának, sem a gyereknek. Nem akarják gondolkodni tanítani a gyereküket, hiszen ez időigényes és ma már csak megszülni van idő a gyereket, de szellemileg is nevelni, arra nincs.
Az én anyám 10 éves koromig minden nap olvasott nekem valami szép történetet, amit őt hallgatva elképzelhettem. Volt egy saját fantáziavilágm, saját színekkel, arcokkal, élményekkel. A legtöbb mai gyerek, ha megkérném, hogy meséljen a sajátjáról, azt sem tudná mit akarok hallani.
Elveszítették a világuknak azt a részét, ami igazán szép, csak az övék, teljesen egyedi, senki máséval össze nem hasonlítható.
Alapműveltség
DE! Nekem nem az a bajom, hogy feladja a tanár a 800oldalas könyvet, hogy x hónap, hét múlva kérem. Nem, ezzel semmi bajom. De ha olyan a könyv, ami nem köti le a gyereket, nem tudja élvezni, nem tudja értelmezni, ez által nem ismeri rendesen meg a mű minden apró részletét, azt könyörgöm, ne kelljen! Legyen l az, hogy egy l évben minden diák olvasson ki 5 könyvet, de bármit, amit akar! Ebben és ebben a témában. És a versek. Na amennyit mi tanulunk, a tanárunk minden verset fejből tud, de ez versmániás. Szó szerint. Sok verset megtanít, ami nincs a könyvben.
kőszívű ember helyett olvasnék inkább bro codex-et ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!