Mi számít középiskolai végzettségnek?
20.22. a szakközép soha nem számított magasabb szintűnek, mint a gimnázium !
A gimnázium alaposabb műveltségi képzést ad, mert ott még a felsőoktatásban van lehetőség szamai irányba menni.
szerencsétlen szakközepesnek erre kevesebb a lehetősége, mert neki már a szakma-tanulásra kell koncentrálnia.
Mert a szakközepesnek nincs esélye a a felsőoktatásban van szamai irányba menni?? Pl. aki közgázban érettségizett, könyvvitelből, pénzügyből, mellette matek, töri, magyar?? Bocs, de szerintem neki nagyobb esélye van, hogy felveszik a közgazdasági egyetemre.
Nyilván ez akkor a legjobb, ha már a középsuli választása előtt nagyjából be tudja lőni az illető, hogy hova akar majd menni továbbtanulni felsőoktatásba.
Általában azok választják a gimit, akik később akarják eldönteni.
Nálunk a közgáz. szki-ben kemény volt a töri, magyar, matek is, de a könyvvitel meg rettenetesen nehéz tárgy volt. Tanultunk mindent, amit a gimisek (biológiát kivéve), plussz még a szakmai tárgyakat, úgyhogy szerintem a szakközép magasabb végzettségnek számít. (papíron nyilván nem, csak nehézségi fokozatban)
Középiskola
Érettségire felkészítő középfokú oktatási intézmény. Lehet gimnázium vagy szakközépiskola.
Középiskolai végzettség
Középiskolai végzettséget az szerez, aki sikeres érettségi vizsgát tett. Az 1974 és 1986 közötti időszakban a középiskola negyedik osztályának elvégzésével is középiskolai végzettséget lehetett szerezni. Ahol a szakképzés megkezdésének, munkakör betöltésének stb. feltétele nem az érettségi, csak a középiskola elvégzése, a jogszabályokban a középiskola utolsó évfolyamának elvégzését (és nem középiskolai végzettséget) írnak elő.
2011. évi CLXXXVII. törvény
a szakképzésről1
ELSŐ RÉSZ
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
II. Fejezet
Értelmező rendelkezések
36. szakiskolai végzettség: szakiskolában szerzett középfokú iskolai végzettség, amely egyúttal az OKJ-ban meghatározottak szerint államilag elismert szakiskolai szakmai végzettséget is tanúsít;
Az 1993. évi LXXIX. közoktatási törvény 8.§(4) kimondja, hogy a középfokú nevelés-oktatás szakasza a kilencedik évfolyamon kezdődik, és szakiskolában a tizedik, középiskolában a tizenkettedik vagy a tizenharmadik évfolyam végén fejeződik be. Ennek értelmében középfokú végzettség a középfokú oktatási intézményben szerzett végzettség, tehát a szakiskolában, szakközépiskolában és a gimnáziumban szerzett végzettség is középfokú iskolai végzettségnek számít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!