Ezt nem hiszem el! Ha a képzések ENNYIRE silány gyakorlato(ka)t adnak mindenhol, akkor egy villanyszerelő (életveszélyes munka!) HOL és HOGYAN fogja elsajátítani a szakmát úgy, hogy egyszerre JÓ és a lakók számára is BIZTONSÁGOS legyen a munkája?!
Már nem tudom hanyadik elégedetlen hangvételű hozzászólást olvasom több tíz, de lehet, hogy több száz különböző kiírás alatt - illetve más fórumokon is rendszeresen ugyanez megy -, hogy NINCS olyan képző szerv az országban, aki az életre készítene fel, és nem csak addig garantálja a gyakorlati feladatokat (hiányos, lyukas, és legfőképp nagyon nem mindenre kiterjedő gyakorlatokat), míg le nem vizsgázik a hallgató.
Vizsgára felkészít ugyan...
(Kösz, mégis mit kezdjenek a kezdők ezzel?!)
...de az életben fontos - egyben veszélyes - dolgok megfelelő használatára, fogások + ismeretek elsajátítására (vagy egyáltalán azok bemutatására) NEM!
Másik kérdés: tudjuk mindannyian nagyon jól, hogy (az akár jól, akár silány módon dolgozó) mesterek NEM mutatnak hajlandóságot a kezdő amatőrök felvételére, hogy átadják nekik tudásukat, mert mindegyik félti a szakmáját. És nem akar a kitanítással sem foglalkozni, mert szerintuk: "a nebuló úgyis egy éven belül lelép". Így akkor meg kiváltképp: mégis hogyan induljon el akárki?
A fentiek mellett - ezek után - egy újabb, harmadik kérdésem is lett még a végére hozzátok:
Ha ki fog halni (nyugdijba megy) ez a mostani villanyszerelő generáció, tíz vagy húsz év múlva, és valaki majd _akkor_ akar villanyszerelőnek tanulni (úgyszint nulla tudással, abszolút kezdőként), akkor azokat mégis ki, vagy mi fogja megtanítani, hogy biztonságosan használják a technikát, és egyben jó, nem inkompetens/kontár munkát végezszerek?! Tehát _mindenki_ elégedett legyen a munkájával!
"(Kösz, mégis mit kezdjenek a kezdők ezzel?!)"
Elmehetnek utána tanulni attól aki ezt napi szinten csinálja és megszerzik a tudást... mindenről lehet elméleti tudást szerezni, a többit csak gyakorlatból
"Tudjuk mindannyian nagyon jól, hogy a mesterek NEM mutatnak hajlandóságot a kezdő amatőrök felvételére, hogy átadják nekik tudásukat...
...mert mindegyik félti a szakmáját. És nem akar a kitanítással sem foglalkozni, mert szerintuk: "a nebuló úgyis egy éven belül lelép". Így akkor meg kiváltképp: mégis hogyan induljon el akárki?"
Ugyan már. Kissé leegyszerűsítve, a villanyszerelés két részre osztható:
1. hogyan kell gipszet keverni
2. ezt a drótot hová kössem
Ami az 1. pontot illeti, majd megtanulja, 2 nap alatt kipróbálja az összes variációt, és rájön, melyik a jó.
Ami a 2. pontot illeti, rendkívül kevés azoknak a száma, akik értik, mit csinálnak. De ezzel eddig is elvoltunk. Nézzük meg a távoli múltat, a 3 éves képzést mondjuk 1960-ban. Akkor azt adták a szülei szakmunkásképzőbe, akiről látták, hogy nem elég penge gimibe, technikumba, később szakközépiskolába járni. (Volt egy időszak, amikor okos fiatalemberek is választották a szakmunkásképzést, az Antall-kormány reménytelen, iparmegdöglesztő időszakában.) A mai képzés lehetőségei semmivel sem rosszabbak, mint a régi 3 évesé, mert abban és akkor általános műveltséghez tartozó tárgyak is voltak. Na tehát, bár szomorú ezt kimondani, eddig sem haltunk meg tömegével, eztán sem fogunk.
Csak meg kell nézni a facebook villanyszerelő csoportokat, sokkal több lájk van a rossz válaszok alatt, mint a jók alatt. A Covid alatt kezdtem el nézegetni ezeket, mivel nem lehetett mást csinálni, mint otthon ülni. Egyetlen egy urat találtam, aki okos volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!