Egy 40 fős felmérés eredményeit az alábbi táblázat taralmazza Érdemjegy:Jeles, Jó, Közepes Elégséges ,Elégtelen Gyakoriság 7,13,5,9 Mik a központi szögek az összes érdemjegynél? Ugye a jelesnél,jónál... Szàmítsa ki a középponti szögek nagyságàt
Légyszíves aki tudja a választ az írja meg nekem.
Előre is köszönöm
Nagyon fontos lenne mert nem értem ezt a témakört sajnos.
7/40*360°
13/40*360°
5/40*360°
9/40*360°
6/40*360°
A kördiagramot mindig úgy képzeld el, mint egy tortát, az adatokat pedig mint embereket, akik között a tortát egyenlően szeretnéd elosztani. Ha 40 ember között osztod szét, akkor mindenki 360°/40 = 9°-os tortaszeletet kap.
A kördiagramon az azonos adatokat egy nagy tortaszeleten akarjuk szemléltetni. Például ha 7 barna hajú ember van a társaságban, akkor ők összesen mekkora középponti szögű tortaszeletet kapnak? Összeadjuk a 7 darab 9°-os szöget, avagy a 9°-ot megszorozzuk 7-tel, így jön ki, hogy őket 63°-os középponti szöggel kell ábrázolnunk.
Ez a gondolatmenet bármikor működik, így általánosítani tudjuk:
középponti szög = 360°/(összes adat) * (konkrét adat darabszáma)
Előfordulhat, hogy olyan adatsorról kell kördiagramot készítenünk, ahol a "darabszám" nem egész (tipikus példa erre, amikor százalékban vannak megadva az adatok), ebben az esetben ezeket súlyoknak hívjuk, de az alapelgondolás itt is működik, ekkor a képlet:
középponti szög = 360°/(súlyok összege) * (konkrét adat súlya)
Az #1 számítási módja is helyes, ő abból indult ki, hogy a torta mekkora részén helyezkednek el ezek az adatok, majd megszorozta az eredményt 360°-kal, de ez a metódus talán nem annyira szemléletes, mint amit leírtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!