Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan működik a szóbeli...

Hogyan működik a szóbeli érettségi?

Figyelt kérdés

Nekünk még csak most lesz és nagyon izgulok.

Viszonylag sokat tanultam, de félek a teljes leblokkolástól. Sajnos nehezen tudok beszélni amúgy is idegenek előtt, főleg egy ilyen stressz helyzetben.


Én a buszjegyvásárlástól is félek, mert addig is beszélnem kell.🤷🏻‍♀️


Mennyire ilyesztő egy ilyen helyzet?

Mibe illene mennem lányként?


jún. 25. 09:22
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Fekete (de legalábbis sötét) szoknya, fehér blúz, magassarkú cipő (ha zárt orrú, akkor harisnyával, ha nyitott/szandál, akkor harisnya nélkül). Ha van ballagási kosztüm, akkor abban. Ha az iskola matrózblúzban ballagtat, akkor abban.


Első nap bemegy mindenki, 7:30 után már kiteszik, hogy mi lesz a sorrend, onnan már látod, hogy melyik napon kerülsz sorra. Ha csak másnap, akkor megvárod 8-kor a megnyitót és mehetsz haza. Ha aznapra vagy beírva, akkor az első 4-5 ember bent marad, a többi pedig egy közeli teremben várakozik.


Amikor kihúzod a tételed (először magyarból), akkor lesz fél órád kidolgozni (szöveggyűjteményt kapsz hozzá). Közben a többieknek mennek a feleletei (kb. negyed óra egy ember).


Amikor sorra kerülsz, odaülsz a bizottság elé (legalább 3 ember, egyik az elnök, de lehet, hogy többen is lesznek), akkor elkezded mondani, amit a tételről tudsz. Ha szép kerek a felelet, akkor minden OK, ha viszont lehetne még többet mondani róla, akkor a bizottság (elsősorban a szaktanárod) megpróbálja belőled kihúzni az információkat. Nem szívatásból kérdez, hanem hogy rávezessen, kimondassa veled azt, amit a tételhez el kell mondani.


Ha végeztél, kihúzod a következő tantárgy tételét, visszaülsz a helyedre és elkezded azt kidolgozni (töri). Amikor sorra kerülsz, akkor megint előre mész, elmondod a törit, válaszolsz az érdeklődő kérdésekre, következő tétel (válaszott, idegen nyelv, stb). Felkészülsz, elmondod.


Ha mázlid van, jó tételt kapsz, ha nincs mázlid, akkor kevésbé jót - a lényeg, hogy mondj el mindent, ami eszedbe jut, töriből egy történelmi filmben látottak is segíthetnek, magyarból pl. egy másik költő hasonló versére is lehet hivatkozni (párhuzamba, vagy ellentétbe állítva). Így van egy kis lehetőséged "elhajlítani" a témát. Na persze nem úgy, hogy kihúzod Károly Róbertet, majd bejelented, hogy Károly Róbert jelentős király volt, de Mátyás király még jelentősebb, ezért inkább róla beszélnél a következő negyed órában...


Egy ilyen helyzetben nyilván előnyben van az, aki jól kommunikál, meg nem stresszel rá a helyzetre, de csak dumával úgysem lehet átmenni. Aki pedig tanult, abból úgyis kihúzzák, amit hallani akarnak.

jún. 25. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
20%
Itt az eredménye a TikToknak, Instának, Snap-nek, Face-nek...
jún. 25. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

2-es

Nem értem mi az eredménye ennek?

Ez már kiskoromban megmutatkozott és ennek van miértje is. Nem azért, mert van facebook, tiktok stb. Egyébként nem is vagyok fent az összes platformon. Messengerem van csak. 🤷🏻‍♀️

jún. 25. 10:24
 4/7 SZTANN ***** válasza:

1. válasz tökéletes. Még valami: ne stresszelj, semmi feltűnő izgalom! A vizsgán már minden tanár SEGÍT.

- Mikor már az első vizsgázó végez, elmeséli, mi volt... talán megnyugszol.

- Amikor már bent vagy, az első vagy a második feleleted után, mielőtt a következő tételt kihúztad volna, szabad kimenni wc-re meg inni. (Meg szokták kérdezni, akarsz-e kimenni 1-2 percre.)

- Ha egy tételt elmondtál, és nem adnak ugyanabból másikat - nyert ügyed van, az a tantárgy már sikerült.

- Ha csak másnap kerülsz sorra, akkor ne várakozz ott egész nap, inkább menj haza, pihenj, egyél, igyál! Az első vizsgázó nagyon sokára fog kijönni, nem érdemes az ajtónál várni. (Utána a többiek már 15 percenként végeznek.)

jún. 25. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 SZTANN ***** válasza:
4. vagyok. Még valamit: kényelmesen öltözz! A cipő ne szorítson, a blúz szellős legyen - nagyon meleg van ilyenkor.
jún. 25. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a kedves és segítő válaszokat!

Sajnos nincs számomra kényelmes cipő ilyenkor, mert dagad a lábam a melegben. Nem középsulis vagyok. Estin érettségizek.

jún. 25. 21:26
 7/7 anonim ***** válasza:

1#+1 nagyon jól összefoglalja


"Én a buszjegyvásárlástól is félek, mert addig is beszélnem kell.🤷🏻‍♀️"

Ha bérlet/fix dolog vásárlásáról van szó (tehát nem random hol ide - hol oda jegyről) Pro tipp: gépeld le a szöveget és add oda/mutasd be "néma vagyok nézéssel" :D

jún. 26. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!