BME-TTK matematika bsc?
Néhány kérdésem lenne ezzel a képzéssel kapcsolatban, főként olyanoktól, akik oda járnak/elvégezték.
1. Mennyien szoktak lemorzsolódni, megbukni, csúszni?
2. Mindenki OKTV döntős kategória?
3. Tudom, hogy az emelt érettségi semmit sem segít az elvégzésben, de egy 90%-os eredmény (szóbeli 100% lett tanulás nélkül) jelentheti azt, hogy esetleg nem teljesen reménytelen elvégeznem a képzést?
4. Tényleg az egész tananyag több 10 oldalas bizonyítások és képletek magolása?
5. Ha már elvégezted, hogy érzed, jól el tudtál helyezkedni a diplomáddal?
"Mennyien szoktak lemorzsolódni, megbukni, csúszni?"
Amikor én jártam oda jópár éve kb a fele morzsolódott le (ezek nagyrésze még az első évben, de igen sok volt a teljesen elképzelés nélküli, világtalan, az egyetemre csak melegedni járó ember), kisebb részük pedig csúszva de elvégezte.
"Mindenki OKTV döntős kategória?"
Nyilván nem.
"90%-os eredmény (szóbeli 100% lett tanulás nélkül) jelentheti azt, hogy esetleg nem teljesen reménytelen elvégeznem a képzést?"
Miért lenne reménytelen eset 90%-os emelt érettségivel, ha lelkiismeretesen és szorgalmasan készülsz és nem a zh / vizsga előtti délután nézel bele először az anyagba?
"Tényleg az egész tananyag több 10 oldalas bizonyítások és képletek magolása?"
Egyáltalán nem a magolásról szól, ha ilyen szakot keresel akkor ajánlom a jogi pályát. Hipotézisek, axiómák, tételek vannak és ezek bizonyításai, aminek nem az a célja, hogy bemagold, mint Petőfi verseit, hanem, hogy megértsd a logikai összefüggéseket és fejlődjön a logikus gondolkozásmódod. A buta hallgatók szoktak olyat állítani akik kiestek vagy csúszkáltak kettesekkel, hogy "bizonyításokat kell magolni" mivel azt sem értik, hogy miért kell egyáltalán ilyeneket tanulni vagy mi célt szolgál ez. Egy tehetséges hallgató nem tanul bizonyítást, hanem megjegyzi a bizonyítás kiindulópontjait és önmagától képes végigvezetni azt.
"Ha már elvégezted, hogy érzed, jól el tudtál helyezkedni a diplomáddal?"
Igen, versenyszférában, kimagasló bérért, hybrid munkavégzéssel (annyi HO amennyit akarok)
Nem odajárok, és nem bsc-re, hanem tanárira, de rengeteg közös óránk van a bsc-s hallgatókkal, a követelmény meg ugyanaz, szóval lehet tudok hasznos dolgokat mondani.
1. Első évben a kb. negyede lemorzsolódott az évfolyamnak, de csak tanárisok mentek el, főleg olyanok, akiknek a tanári b terv volt, ha nem vennék fel oda, ahová menni akartak. Egyébként 14-en kezdtünk, így talán kevésbé hangzik rosszul a távozók aránya.
2. Senkiről nem tudok, aki OKTV-re ment volna anno, legalábbis akikkel dumáltunk ilyenekről, senki nem vett részt rajta.
3. Nem tudom, én nem matekból emelteztem, nem is készültem emeltre. Szerintem az segít, ha normálisan készülsz, meg fel tudod fogni az anyagot. A házi feladatot akkor is érdemes megcsinálni többé-kevésbé, ha aztán soha senki nem ellenőrzi. Az emelt érettségi első évben talán annyiból előny, hogy tudsz olyan dolgokat előzetesen, amit el is várnak, hogy tudj, mint alap, mert ezeket többnyire nem fogják elmagyarázni, mondván, ezt megtanultad emelt érettségire.
4. Nem kell magolnod, ha megérted, le tudod vezetni. Én akkor magoltam csak, amikor egyáltalán nem értettem, szűk volt az idő, a vizsga meg írásbeli volt, a gyakorlatot egyébként értettem, csak az elméletet nem. Szóbelire sose magolj, ha nem azt várják, mert ha belekérdeznek, akkor vége.
5. Még nem végeztem, és tanárin vagyok, szóval nem tudom.
"Nem odajárok, és nem bsc-re, hanem tanárira"
-Innentől kezdve teljesen felesleges tovább olvasni, egy mezei tanári szak össze nem hasonlítható egy valódi matematikus vagy mérnöki képzéssel.
A kérdésre reflektálva: azért magas a lemorzsolódási arány, mert nagyon sok selejt jelentkezik a szakra. Az őstehetségek gond nélkül elvégzik, ilyen szakokon mindig akad 1-2 hozzám hasonló zseni is aki felhúzza a szellemi színvonalat.
Én ELTE-n végeztem matek bsc-t és msc-t is (2014-19). Ennek fényében olvasd a válaszaim:
1. ELTe-n nálunk kb 20-25% végzett időben, BME ilyen szempontból barátságosabb, ott közelebb van 50%-hoz ez az arány.
2. Ők általában ELTE matekra mennek vagy külföldre, de még Cambridgeben sem mindenki sikeres versenyző, aki bekerül és elvégzi.
3. Egyáltalán nem reménytelen, ennél rosszabb eredménnyel érkezők is szoktak sikeresek lenni. Két fontos képesség van, amit nem mér jól a középiskola, de szükséged lesz rá: absztrakciós és jó munkamorál.
4. Igen és nem. Lesz olyan szóbeli vizsga, ahol ~100 kézzel írt oldal anyagát kell tudni matematikai pontossággal (de nem szó szerint), definíciók, tételek és ezek bizonyítása. Viszont ezt a többség nem magolja, hanem tanulja. Ha érted a logikáját, megjegyzed a kulcsgondolatokat, akkor magadtól tudod reprodukálni a bizonyítást, magolás nélkül.
5. Simán felvettek diploma után jó helyre, azóta meg én válogatok az ajánlatok közül. Átlagfizetés tekintetében kb csak a top IT contractor veri a matematikusokat, mérnöki, orvosi területnél jobban lehet keresni. És ha úgy döntenél, hogy fizetés mindenek fölött, IT contractor is lehetsz matematikusként is.
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
#1-es, pont, hogy nem magolós szakot keresek, világéletemben utáltam a humán tárgyakat, verstanulást stb, csak sokan azzal ijesztgettek, hogy azt a szintű matematikát érteni már nem lehet, csak magolni.
Sokat segítettek a válaszok:)
Én nem BME-n, de matek BSc-n végeztem.
1. Mi 25-en kezdtünk, ebből 16-an diplomáztunk időben. Van még 1-2 akik lejjebb buktak, de esélyes, hogy elvégzik.
2. Nálunk egy volt, aki OKTV döntős volt és messze nem ő volt a legjobb, nem lógott ki semerre a sorból.
3. Nálunk az átlag szint kb az emelt matek 80%-os eredmény volt. Ha 70% felett van, nem kell aggódnod szerintem
4. Magolni semmit nem kell, főleg bizonyítást (időpazarlás, a tételeket tudd meg a módszereket, innentől meg logikus gondolkodással a legtöbb BSc-s bizonyítás, amit kérnek, levezethető)
5. Igen, sosem volt gondom az elhelyezkedéssel (Data Science területen dolgozom. Most épp munkahelyet váltok). Viszont én nagyon sok pluszt beletettem az egyetem mellett a karrierépítésembe, így kiemelkedően jó helyzetben vagyok friss diplomásként is.
“sokan azzal ijesztgettek, hogy azt a szintű matematikát érteni már nem lehet, csak magolni.”
Valszeg pont azok ijesztgetnek ilyennel, akik nem matekon vannak, csak kell tanulniuk valamennyi haladóbb matekot, mint pl mérnökök, és nem értik a logikát a matek mögött, emiatt magolni próbálják.
A matek logikára épül, amit ha megérteni kell nem bemagolni. Annyiban van valami hogy nehéz megérteni hogy nem olyanok a tanultak amire ránéz az ember és egyből érti mi történik, hanem néha többször át kell futni a definíciókon mire megérti az ember.
Egy példát tudok mondani ami nekem kvantumtérelméleten jött elő. Kell ilyet számolni hogy mondjuk a deriválás determinánsa. És ez elsőre teljesen érthetetlennek tűnik, hiszen a determináns mátrixokra van értelmezve, a deriválás pedig függvények terén egy művelet. És ilyenkor kell elkezdeni nézegetni a definíciókat, hogy hogyan lehet értelmezni és kiszámolni ezt. Aztán miután megérted, utána már könnyen mennek ezek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!